Rakytník

Vše, co se týká pěstování okrasných listnatých stromů a keřů

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 4. 2007 09:00

Na lov bobulí nechoďte bez rukavic - píchá to, a ještě budete mít krásně oranžové ruce :lol: !
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Červík 12. 4. 2007 16:02

Já vím. :oops: :oops: :oops:
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 12. 4. 2007 20:02

Samozřejmě se zastřihávat dá,i když ..........!!!V žádném případě nejsem odpůrcem rakytníku právě naopak,je k mání několik kultivarů které jsou ozdobné jednak listem jednak plodem.Ale uhlídat rozpínavost této otužilé rostliny vyžaduje každoroční "vzájemnou dohodu",a nenechat se utahat.Rakytník má tu vlastnost,že oddenky kterými se dále množí,připomínají spíše vrbové proutí uložené v zemi a stejně tak odolné,když se nechá tak dost připomíná porost pejřavky.Proto doporučuji místo volit dost odpovědně,A POZOR POKUD MÁTE V BLÍZKOSTI MÍSTA VÝSADBY POTRUBÍ KANALIZACE NEBO STARŠÍHO POTRUBÍ VODOVODU,JE TO NEBEZPEČÍ STEJNÉ JAKO V PŘÍPADĚ VRBIČEK(JAKÝCHKOLI!!!!!)
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 4. 2007 20:55

Dobrý večer, jdu přispět troškou do mlýna: máme rakytníky na zatravněné ploše a zatím se nám nestalo, že by se nám nějak rozmnožily. Je pravdou, že se čas od času nějaký mrňous objeví, ale jak se tráva seká, nemají šanci zesílit a narůst, takže nám žádné nové rakytníky nepřibyly. Možná je to tím, že jsme v podhůří, zem je kamenitá, dost tu protahuje a pofukuje a poslední roky bývají dlouhá období sucha. Za těchto podmínek mám pro rakytníky jen chválu - snášejí všechno dobře a žádnou neplechu netropí ( a ještě obě holky i kluk dobře vypadají) :wink:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Hajoska 12. 4. 2007 20:56

Teda vy mi dáváte... :lol: Já ho snad půjdu vykopat :shock: Mám ha zatím v nejzašším koutě zahrady, kde naštěstí nemají potrubí ani sousedi, ale s tou rozlohou mi to pořád leží v hlavě. Ale až mě opravdu třeba za pár let naštve, řeknu manželovi o prořez (má nejraději ten u země :mrgreen: ). Tak to snad přežijeme...
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 4. 2007 22:16

Nenechte se odradit!!!
Máme tři rakytníky na zahradě už víc jak deset let: ani se nerozrůstají do nežádoucí šířky, ani nebourají podezdívku plotu, a že by měly spadeno na potrubí, to jsem si nevšimla. Oddenků bylo v prvních letech pár, dva jsme použili jako předsadbu za plot k silnici a ostatní nepřečkaly sekání trávníku. Nové se objevují tak sporadicky, že to nestojí za řeč.
Rozhodně nejsou naše rakytníky rozpínavé keře. Vzrostlý rakytník se dá upravit řezem, pokud by třeba překukoval do sousedovy zahrady a tam překážel.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 13. 4. 2007 15:13

Na většinu méně pěstovaného ovoce si člověk musí zvyknout,rakytníkovou marmeládu jsme někde koupili v obchodě,ale bohužel nevím kde,je vyrobena u nás v ČR,koupili jsme ji ze zvědavosti a také proto zda ji nedělám lepší/horší.U nás se kompotů a zavařenin spotřebuje přes zimu víc než dost,a většinu si raději děláme podle svého.Proto doporučuji si nejdříve takové ovoce vyzkoušet,a potom teprve uvažovat zda ho pěstovat pro okrasu nebo i pro konzumaci.Trochu odbočím,u nás se dříve různě běleli hrušky do kompotů,ale nyní jsme to vyřešili přidáváním do sklenic černým jeřábem Aronií,tu přidáváme i do dýńového kompotu.Ale to vše chce nejdříve vyzkoušet.Jde takto zpracovávat i Jostu.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hajoska 15. 4. 2007 21:28

Tak abyste věděli, dnes jsem na popud nenechavců a popichovačů :lol: přesunula oba rakytníky (podle manžela v ruštině oblipichy) na méně atraktivní místo v zahradě, kde si můžou růst jak chtějí a pokud to na mě budou zkoušet, vycením na ně sekačkové zuby :twisted: a to budou teprve koukat :shock: Jinak z obchodů mám vyzkoušenou marmeládu a sladký sirup i neslazenou šťávu - vše vynikající, takže už se těšíííím na vlastní...
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod newbáč 3. 11. 2008 13:12

Rokyta = staročesky vrba (Rokycany, Rokytnice ap.)
newbáč

Odeslat příspěvekod Fidych 3. 11. 2008 21:26

Nejde o rokytu, ale o RAKYTNÍK :mrgreen:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 21. 1. 2009 01:31

Taky máme u nás na zahradě rakytník, nejdříve jsem ho stěží sháněl. Jak už jsem ho po nějaké době sehnal, dozvěděl jsem se, že aby mi plodil potřebuji rostliny nejméně dvě...
Roste jako z vody, kdo z příbuzných ho chtěl, tomu jsem dal vysemeněnou nebo odnoženou rostlinu. Teď je budu asi vyhazovat jako plevel :-]
Bobule obsahují hodně vitamínů - neměl jsem nikdy tolik trpělivosti, abych je všechny sklidil. Ruce jsem měl vždycky dopícháné od trnů i přes rukavice a rukavice jak od marmelády. Pokud by někdo vymyslel nějaký efektivní způsob na česačku, to by byl borec. :hm :idea:
1.Kaktusy +2.sukulenty, ale jinak se zajímám o kde co ;-)
Martin-Br.
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bělena 21. 1. 2009 11:50

Martin-Br. píše:Taky máme u nás na zahradě rakytník, nejdříve jsem ho stěží sháněl. Jak už jsem ho po nějaké době sehnal, dozvěděl jsem se, že aby mi plodil potřebuji rostliny nejméně dvě...
Roste jako z vody, kdo z příbuzných ho chtěl, tomu jsem dal vysemeněnou nebo odnoženou rostlinu. Teď je budu asi vyhazovat jako plevel :-]
Bobule obsahují hodně vitamínů - neměl jsem nikdy tolik trpělivosti, abych je všechny sklidil. Ruce jsem měl vždycky dopícháné od trnů i přes rukavice a rukavice jak od marmelády. Pokud by někdo vymyslel nějaký efektivní způsob na česačku, to by byl borec. :hm :idea:

Pry ustrihnete vetvicku,trny a hura na mlsani! :hm :tleskani Mam taky rak.na zahrade,1+3,jeste nemel plody ale letos by se mely objevit, :tleskani to se mam na co tesit?! :shock: Taky jsem ho pracne shanela,ze bych se ho zase lehce zbavovala-rozdanim teto tak uzitecne rostliny?! :hm :-| Nu uvidim.
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 21. 1. 2009 15:49

Někde jsem četla ustřihnout větvičky rakytníku i s plody dát zmrznout a pak očesat 8-D ,supr rada kdo má doma mrazák, který čeká jen na rakytník chacha :hm :hm :lol: :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 22. 1. 2009 01:19

Ustřihnout, to sice je řešení, ale když on je úplně těmi oranžovými bobulemi obsypaný. Když bych ty větve měl všechny ostříhat, moc by z něho asi nezbylo. :hm U nás doma je dáváme do kompotu s hruškami... ;-] (ty plody)
1.Kaktusy +2.sukulenty, ale jinak se zajímám o kde co ;-)
Martin-Br.
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 22. 1. 2009 06:57

Nezbylo a hlavně by už neměl na čem další rok plodit.
Daniel Bozner
Moderátor

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků