Maximální počet ryb v jezírku - správný vzorec

Fontány, pítka, rybníčky, jezírka, potůčky a bazény

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod MAILA 1. 9. 2008 14:10

Zdravím,
přicházím s docela frekventovaným dotazem, který se vyskytuje na internetu. A to jest:
Jaký je maximální počet ryb v zahradním jezírku, aby nedošlo k přerybnění?

Stejně jako otázek, tak i odpovědí se na webech vyskytuje mnoho variant.
Nalezl jsem například:
"Jako maximální množství ryb se doporučuje: 80 cm ryb (1 kg) na 1000 l vody v jezírku."
"Ryby v jezírku - Počítá se asi s 20 cm délky ryb na 1000 litrů vody."
"1cm délky ryby na 1l vody"
...

Jaký je tedy správný vzorec? Kolik ryb (Karasů zlatých), kteří se dorůstají cca 20cm můžu mít v jezírku o objemu 17000l? - zde se výsledek u vypsaných vzorců od sebe velice liší. (68; 17; 850)
Děkuji
MAILA
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MAILA 3. 9. 2008 14:43

Opětovné pozdravení.
Vím, že čím je v jezírku méně ryb, tím se i lépe udžuje. Také platí, že pokud budu do jezírka stále sypat nějakou chemii a jiné přípravky, tak bych mohl mít jezírko naplněné jako kádě s vánočními kapry.

Já se ale ptám na správnou a optimální rovnováhu pro dosažení biotopu jezírka (tam ale také záleží na počtu rostlin).

Nutno ještě poznamenat, že voda v jezírku se neobměňuje, pouze cirkuluje skrz UV-C a fitraci, takže zde nemám žádný stálý přítok a odtok vody.

Ostatně na techniku jezírka a jezírko samotné i s parametry se můžete podívat na stránce: http://rybicky.net/nadrze/2203.
MAILA
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ottova 3. 9. 2008 15:42

Tohle by chtělo skutečně fundovanou odpověď odborníka na zahradní jezírka. Každá ryba má jiné nároky na prostor. Poradenství nabízí např. http://www.jezirka-eshop.cz

Jedna rada, kterou jsem ještě našla zní: vynásobíme-li délku ryby pěti a to celé přepokládaným počtem ryb, vyjde nám množství vody (v litrech), které by v jezírku mělo být, s tím, že minimální hloubka jezírka musí být 80 cm, aby ryby přežily zimu. Ale při velikosti vašeho jezírka se mi možný počet ryb zdá také nějak velký.

Karas se snadno množí, takže se doporučuje malá násada. Také patří k rybám, které nejvíce jezírko znečišťují, takže pro zachování biologické rovnováhy se doporučuje ryby nepřikrmovat. Musí ale mít už v jezírku zajištěnou rostlinnou potravu. Pro pročišťování se ještě doporučuje nasadit spolu s rybami "přírodní vysavače" tedy měkkýše a to pět kousků na metr čtvereční, ale tady bych jich asi dala míň, protože se určitě rozmnoží.

Obecně na rostlinnou zónu by měla připadat polovina plochy jezírka. Víc o rostlinách do jezírek by Vám mohla poradit např. zahradní architektka Lucie Komendová http://www.zahradaproradost.cz

Něco informací najdete také v článcích na AZ
http://www.abecedazahrady.cz/default.aspx?section=61&server=1&article=121
http://www.abecedazahrady.cz/default.aspx?section=61&server=1&article=1742
http://www.abecedazahrady.cz/default.aspx?section=61&server=1&article=1622
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 3. 9. 2008 21:45

Pro karásky v jezírku platí, že rybka velikosti zhruba 10 cm potřebuje k životu padesát litrů vody ;-)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Bělena 16. 1. 2009 12:57

P.Cermak jsem zde,ale foto nemohu poslat,stale jeste muj syn nema zprovozneny poc.-ma novy,silnejsi,honim ho,ale ceka na znameho aby mu nainstaloval ruzne programy,ale jakmile to pujde tak to poslu.Jezirko jsme budovali s mymi-jeste- 2syny pred 4mi lety,je asi 4krat2,5m,jsme amateri i filtraci jsme delali sami,loni jsme koupili filtr.do bazenu,je tam i vodotrysk a uvlampa,voda je primerene cista,od lonska ryby nekrmim,zivi se rasami,ktere tam castecne nechavam rust a rostou,meli jsme 3 koi,3jesene,3karasy,ted je jich asi 50,asi se jim dari dobre.Tak je rozdavam.Rostliny mam ruzne nekolik druhu,behem roku se mi rozrostly irisy tak,ze mi zabraly skoro pul jez.lekniny,blatouch atd.ani nevim jak se vsechny rost.jmenuji
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 16. 1. 2009 13:16

Kuš to už je pořádnej rybník já chtěl u mně v sadě udělat jezírko ale vyvrtal jsem studnu a dva roky jsem čerpal vodu a najednou prdlajs tak kolikrát musím vozit vodu z domu v bečkách a jeto pěknej kousek cesty ale co bych pro to neudělal že ?A ještě problém nemám pozemek oplocen tak si dovedete představit jak by to dopadlo ale moc se těším na fotky já se vám ještě jednou omlouvám že vás tak otravuji s těma fotkama ale těch jmen jsem zapomněl co máte s tím počítačem tak ať se snaží synek že ho prosí fórum zahrady :lol:
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bělena 16. 1. 2009 14:28

Vzkaz jsem vyridila,pry si mam koupit notteboc-asi jsem to spatne napsala,omluva-tak asi to zrealizuji a fotky budou :-D ,uz mam poslat i orchid.musim sebou hodit.
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 16. 1. 2009 16:28

Bělena píše:Vzkaz jsem vyridila,pry si mam koupit notteboc-asi jsem to spatne napsala,omluva-tak asi to zrealizuji a fotky budou :-D ,uz mam poslat i orchid.musim sebou hodit.

Jsem hrozně zvědavej ,já taky radši koupil noutbuk protože to byla bitva o místo ale teď je pokoj sem mi nesmí aje to :lol:
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bělena 16. 1. 2009 18:19

Asi je rozhodnuto,nebudu muset taky "bojovat"o misto u poc.a bude i fotto :tleskani :-)) .Jen s tim rybnickem-ted toho moc neuvidite,ale az to pujde tak foto poslu a v lete taky-to bude hezky-,bude tam zivo.
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 16. 1. 2009 19:00

No mne to fakt zajímá i v zimě i v létě takže budu očekávat nebo v očekávání :kuk: :-l
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bělena 8. 2. 2009 16:46

Tohle je jeste zmrzle jezirko a spici zahrada.Omlouvam se za nekvalitni fota.Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 8. 2. 2009 16:54

Už aby vstávala :-)) , bude krásná až se zazelaná :tleskani
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bělena 8. 2. 2009 16:54

Obrázek jeste jedna
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bělena 8. 2. 2009 16:55

ach jo,ja to chtela dat dodatecne k tem ostetnim fotkam,omlouvam se.
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 8. 2. 2009 16:56

Já se omlouvám. Zase jsem vlezla kam nemám :-[
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků