Maliny a ostružiny

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Milan T 24. 8. 2008 08:54

Dobrý den,

mám jeden keř beztrnných ostružin. Plodí, ale na místech kde jsou plody mi ostružina začne vždy schnout, žloutne a opadávají listy. Tam kde plody nejsou, je zelená. Hnojím granulovaným hnojivem podle návodu.

Můžete mi nějak poradit?

Děkuji

e-mail: maxofikus2@volny.cz
Milan T

Odeslat příspěvekod Návštěvník 24. 8. 2008 11:31

Přidávám fotku:

Obrázek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 24. 8. 2008 12:59

Mohlo by se jednat o napadení Malinovníkem šedým nebo plstnatým,pokud by se jednalo o napadení brouky,ale též by se mohlo i jednat o odumírání maliníku a ostružiníku napadením houbou didymella applanata.Moje rada by byla po sklizni výhony posekat,cca 10cm nad povrchem a spálit.Na podzim výsadbu posypat dusvápnem ale se zapravením do půdy(stačí železnými hráběmi),dodatečně přikrýt kompostem. a na jaře provést ochranné postřiky decisem a po týdnu až čtrnácti dnech Euparenem.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 24. 8. 2008 19:59

Taková rostlina má velkou spotřebu vody, ale potřebuje ji podmokem. Zaléváte jí v řádu konví?
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milan T 26. 8. 2008 07:55

Sem tam zaleji ale myslím, že na nedostatek vláhy netrpí. Na jaře jsem si všiml, že má na sobě nějaká žluté skvrny, myslím, že s hnědýma tečkama. Těď jsou na stoncích taky nějaké fleky. Připadá mi tedy, že keř není zdráv a je něčím napaden.
Milan T

Odeslat příspěvekod Milan T 26. 8. 2008 08:57

Obrázek
Milan T

Odeslat příspěvekod Milan T 26. 8. 2008 09:08

Ještě jsem se chtěl zeptat, jestli tedy budu potřebovat dusvápno. Co to je za vápno? Tento název mi nic neříká. Kde ho koupím? Děkuji za radu.
Milan T

Odeslat příspěvekod Milan T 26. 8. 2008 16:13

Tady ještě přikládám foto listu zespodu. Ze shora jsou jen takové narezlé tečky.

Obrázek
Milan T

Odeslat příspěvekod Fidych 26. 8. 2008 21:39

:-) dusvápno = dusíkaté vápno, dá se koupit v zahradnických centrech, hodí se i k likvidaci všelijakých půdních breberek a k desinfekci půdy.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 26. 8. 2008 22:06

Na metlovitost - to je ta houba didymella applanata - Jedná se o houbovou chorobu, která přezimuje v napadených letorostech. Ty se poznají podle toho, že v okolí pupenů se tvoří různě velké fialové až hnědočerné skvrny, kůra praská a výhony odumírají. V příštím roce z nemocných výhonů vyrůstají letorosty, které tvoří zmíněnou metlovitost. Náchylnější jsou rostliny pěstované na suchém a slunném stanovišti, kde je zásaditá půda. Prevence spočívá v odstranění odplozených výhonů u země (na podzim), zalévat a kypřit půdu, upravit půdní reakci přidáním hrabanky z jehličnatého lesa. Pro jistotu provedeme 3x postřik přípravkem Euparen (25g/10 l. vody) od výšky letorostů 20cm až po začátek kvetení.
Měl by zabrat i Kuprikol.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 26. 8. 2008 22:13

Vypadá to jako nějaká rzivost na listech - na tu by platil postřik přípravkem Baycor WP25 i preventivně. Ale s tím vadnutím že by to mělo souvislost, to nemám zkušenost, co by to mohlo být :-[
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Milan T 27. 8. 2008 16:16

Děkuji všem za rady, snad to dám nějak do pořádku...
Milan T

Odeslat příspěvekod Návštěvník 4. 2. 2009 14:35

Dobrý den,
prosím o radu.V části plodu ostružin se objeví světle červené, zbytnělé, tvrdé papilky,které nedozrají a zůstanou červené a úplně tvrdé i když zbytek ostružiny je černý a měký.Co stím ?
Děkuji předem za radu !!!
Zoufalá zahrádkářka !_!
Děkuji.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 4. 2. 2009 19:26

Mohlo by jít o nějaký druh plísňového onemocnění, pomoci by měl postřik přípravkem Rovral Flo. Prodává se v balení 10 ml za necelých 50,00 korun, nebo v balení 100 ml asi za 150,00 korun. Jde o český výrobek firmy AgroBio Opava.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod vili312 5. 2. 2009 18:56

Několik fotek beztrných ostružin

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
vili312
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků