Jak stříhat révu vinnou na jaře?

Pěstujete si vlastní hrozny?

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Belikova.J 2. 6. 2008 17:46

Plně s Vámi souhlasím , révu mám již 10 let na pergole a jinak to nejde dělat. Na jaře udělám zákl.řez na 2-3 očka a během celého létá než odplodí ji musím vystřihovat ,vylamovat a vyštipovat , jinak by byla strašně zahuštěná , což není dobré ohledně chorob .Samozřejmě záleží na odrůdě révy a její vzrůstnosti.
Belikova.J

Odeslat příspěvekod v.hejtmanek@orlicko.cz 5. 6. 2008 09:47

Díky za obecnější radu k tomu, co s révou, které má již dnes letorosty metr dlouhé. Nasazeno na nich má jeden až dva hrozny, ale roste vesele dál bez hroznů. Pokud bych neredukoval rúst, tak naroste 3-4 metry za rok. Kolik listů mám nechat za druhým hroznem ??? Stačí tři a vše ostatní zakrátit ??? nemáte zkušenost, by nebylo zas málo listové plochy.
Předem dík za odpověď.
v.hejtmanek@orlicko.cz

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 6. 2008 15:22

Pokud nebudete chtít použít některé výhony jako tažně, tak je rozhodně zakraťte, a to už za druhým listem, který následuje po hroznu. Nemusíte se obávat o dostatek listové plochy. Taky si budu muset pohnout! :mrgreen:
A nezapomeňte vylamovat fazochy, už je na to také čas.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 5. 6. 2008 22:59

Fazochy mám ode dneška vylámané, vyvazování mně čeká a zkracování taky ;-) . Tak si říkám, že budou mít aspoň špačci a kosové na podzim přehlednější "terén" :!:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 6. 6. 2008 05:54

Jestli se nechcete dělit, kupte sítě, funguje to.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 6. 6. 2008 09:26

Kamarádovi se i pod sítí vždycky protáhli, tak se přiznám, že jsem ji ani neinstalovala a dělím se o úrodu s ptactvem. :potichu
Ale nezkoušeli jste uvázat na každý hrozen mikrotenový sáček s propíchanými dirkami - tedy vložit hrozen do sáčku, abychom si rozuměli, a nahoře zavázat? Doma máme igeliťáků plno, takže by se aspoň využily. :-))
A hlavně bych se nemusela dělit s vosami, což mně vadí ze všeho nejvíc. Nemám je ráda. :-/ Jednotlivé bobulky "nakousnou" a už je po nich. Sáčky by jim v tom snad zabránily, pokud by otvory v nich byly menší než vosy. :idea:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod avoklybokavi 6. 6. 2008 10:44

Prosím, co jsou to ty fazochy? Jsem začátečník. Loni manžel zasázel první víno a nyní to pořád sledujem. Roste, jako z vody. Dnes mu řeknu, že má zastřihávat druhý lístek za hroznem, ale ty fazochy, co to je?. Dík Iva.
avoklybokavi

Odeslat příspěvekod kejki3 6. 6. 2008 11:05

U nás se říká pazochy, je to letorost, který nepotřebujete, takže se vylamuje hned, jak se objeví.
Vy máte novou rostlinu, budete teprve zapěstovávat. Snad to někdo dokáže vysvětlit pořádně.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod avoklybokavi 6. 6. 2008 12:24

I tak vám děkuji.Iva.
avoklybokavi

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 6. 6. 2008 12:40

Ivo, máte doma rajčata? Jestli ano, tak asi víte, že v úžlabí listů vždycky vyrůstají postranní výhony, které musíte vylamovat.
Právě to samé se dělá i u révy. Pokud jsou už jednotlivé fazochy (nebo pazochy, jak chcete :-D ) velké, protože prošvihnete tu správnou dobu, uštípněte je za prvním listem, abyste nepoškodila očko, které se v úžlabí fazochu vyvíjí.
O víkendu se do toho pustím taky, takže vám fazoch vyfotím, jestli chcete. Mám už zase čím.:)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod avoklybokavi 6. 6. 2008 13:44

Rajčata mám, postranní výhonky vylamuji, dělám z nich jíchu. Fotit to nemusíte, už vím o co jde. Moc dík. Iva.
avoklybokavi

Odeslat příspěvekod Fidych 6. 6. 2008 22:15

kejki3 píše:Jestli se nechcete dělit, kupte sítě, funguje to.

Sítě samozřejmě mám, ale přesto se jednomu z domácích kosů podařilo dostat pod síť - pochopitelně nemohl ven, a musel být vymotáván :D . Vůbec ho to neodradilo, a pokus opakoval téměř každý den. S přehledem poskakoval po vedení a vybíral z různých hroznů ty nejlepší bobule :-( , jako by nemohl postupně sežrat jeden hrozen komplet ;-)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 6. 6. 2008 22:35

Bez sítě přiletí parta špačků a je vymalováno. A ten kosák je domácí, to se nepočítá. :pozor
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 6. 6. 2008 23:20

Máte pravdu, že on toho zas tolik nesežere a na špačky si nestěžuji, ti jsou v tu dobu někde jinde, kde mají lepší možnosti.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 8. 6. 2008 13:06

No a skrýt révu (jednotlivé hrozny) do sáčků, o kterých jsem psala, jste nezkoušeli? Váhám, jestli se do toho letos nepustit. :hm Ještě by šla gáza, hezky by to mohlo větrat a nebylo by to tak pracné, jako dělat do mikroteňáků dirky.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků