Plíseň na Rozmarýnu.

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod SenSi 2. 6. 2008 15:31

Plíseň na Rozmarýnu. Nevim jak na ni, důsledek špatného uchování v zimě. Jsem asi přelil a někde sem teď četl že se to v zimě má zazimovat. Plíseň má od zimy. Nevim co s ní, můžete mi někdo poradit nějakou metodu/přípravek.
Předem děkuji.
SenSi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 2. 6. 2008 17:43

Jak moc je napadená? Můžete sem vložit její fotku?

K.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SenSi 2. 6. 2008 18:40

To bych rád, ale nepřišel jsem na to jak.
SenSi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 2. 6. 2008 18:47

Tudy viewtopic.php?f=123&t=100947 nebo
http://www.imagecross.com/ , ten je zadarmo pro všechny.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod kejki3 2. 6. 2008 20:27

http://www.pelargonie.cz/padli.html takže postřik podle druhu padlí.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 3. 6. 2008 07:00

Bohužel na fotce plíseň vůbec nevidím. :-| Krom postřiku doporučuji rostlinu zakrátit - pokud je padlí na konečcích výhonků, tak je odstřihněte, a rozmarýnu přesaďte.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod avoklybokavi 3. 6. 2008 11:43

Já každý rok rozmarín přesadím do zahrádky. Je tam až do podzimu, pak ho dám do květináče , a přezimuje v chladnější místnosti za občasného zalití. Zatím se mu daří dobře. Iva.
avoklybokavi

Odeslat příspěvekod SenSi 3. 6. 2008 15:10

Děkuji všem za rady.
Ten rozmarýn jsem tak nějak podědil a nemocem vůbec nerozumim :( takže nepoznám jesli to je plíseň, padlí, nebo cokoliv. V zimě byla celá bílá, nové výhonky naopak vypadaj zdravě, takže neni co stříhat. Vyfotim to teď řádným foťákem na makro a dám to sem.
Asi to teda bude to padlí.
avoklybokavi: to já právě nevěděl a v zimním období ji hojně zaléval.
SenSi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SenSi 3. 6. 2008 15:59

SenSi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 3. 6. 2008 16:16

No, tak ta je chycená pořádně. Teď je to aspoň vidět! :-P Jedná se o padlí, kterým občas rozmarýny bývají napadené. Na vině je právě přílišná zálivka, zvlášť v zimním období, kdy jste jí dopřával, to může být pro rozmarýnu konečná. :-( Odumřou jí postupně kořeny a pak odejde celá rostlina.

Kupte si Padlí Stop, 500 mililitrů stojí kolem 70 korun, a stříkejte. Rozmarýnu dejte ven, přesazovat na záhonek ji nemusíte, pokud nechcete, já to tak taky nedělám, ale musíte jí zajistit slunečné stanoviště a propustnou hlinito-písčitou zeminu.
Jakmile ji budete přesazovat, dejte na dno květináče drenáž - vrstvu kamínků nebo keramzitu (koupíte za pár korun v zahradnictví).
Řiďte se hlavně tím, že zalévat se má až tehdy, jakmile zemina vyschne. Taky nedávejte pod květináč podmisku, aby v ní nestála voda. Přes léto můžete rozmarýnu přihnojovat.
No a v zimě jí dopřejte světlé místo, kde teplota klidně může poklesnout až na 2 stupně Celsia. Zalévejte ji minimálně, jen aby neuschla.

A ještě, pokud ji budete chtít konzumovat, ale doporučuji to v každém případě: píšete, že novější výhony jsou dobré, takže pokud najdete nějaký lepší, pevnější, zkuste jej odstřihnout a zasadit, abyste měl pojistku, kdyby se léčba neměla zdařit.
Ať to zvládnete vy i rozmarýna! ;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SenSi 3. 6. 2008 17:03

Děkuji moc. Hned zítra s tím něco podniknu.
SenSi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 3. 6. 2008 18:51

Dejte průběžně vědět, jak se vám léčba daří.
K.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků