Barvínek- pěstování

Vše o nepřeberném světě trvalek

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Kulda.m 10. 10. 2007 13:48

Dobrý den, poraďte jak pěstovat barvínek, zda ze semen, nákup rostlinky, kolik na m2, apod. za každou radu jsem rád - začátečník. Děkuji :?: :?: :D
Kulda.m
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 11. 10. 2007 18:40

Zdravím,

můj osobní názor je ten, že nejlepší je si rostlinku rozmnožit a neplatit nic ani za semínka, ani za sazeničky. :mrgreen:
Barvínek je totiž zrovna ten typ rostlinky, která se velmi jednoduše množí - pomocí řízků či dělením. Navíc je to druh hojně rozšířený, mrkni kolem, některý ze sousedů ho určitě má na zahrádce, lze ho objevit i volně v přírodě. Roste bujně, takže nikomu nebude vadit, když ti ho kousek dá. Potřebuje polostinné až stinné místo a humózní půdu.
Já sama jsem ten svůj získala podobně - kousek jsem si někde odkopla. :D
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 10. 2007 19:15

Když seženete víc sazenic, sázejte tak na 15-20 cm od sebe i v řádcích, příští rok se pěkně zapojí jednotlivé rostliny k sobě a budete mít zelený koberec. Starší rostliny dobře odnožují a brzy se rozrostou i tam, kam nechcete (ale zase budou další sazeničky!)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 12. 10. 2007 11:43

pŘIPOJUJI SE k paní Dvořákové,sazeničky barvínku se snadno množí,a poměrně rychle dokáží zaplnit prostor,proto není potřeba hned osázet předpokládaný prostor,pokud nemůžete být bez hnojení tak mu úplně postačí občas prosypat kompostem případně posekanou trávou od sekačky.a uvidíte jak vděčně pojede.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 12. 10. 2007 21:28

Pokud na brčál-barvínek narazíte a nikomu to vadit nebude pokud si ho kousek odstřihnete,tak stačí zdvíhnout rostoucí větvičku a odstřihnout u paty větvičky.Pokud je to již starší rostlina může být na jedné takové větvičce i pět řízkovanců(dle délky).Jinak existuje ještě jedna možnost omezeného množení,ale to spíš pro ty kteří to již dělali.Roztrhat starší sazeničku formou kořenových řízků.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 15. 10. 2007 10:01

Jeden postřeh,kdo má zkušenost s zanedbanou jahodovnou tak takto jede i brčál. :P :D :D
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Medicka.ol 12. 3. 2008 14:25

Ráda bych se jko začátečník zeptala k tématu barvínek.

Chci ho vysadit do truhlíku na terasu(ptala jsem se známe co ho takhle má na balkoně a prý to jde), truhlíky dam na zem, pod terasové zábradlí a ono už se to snad nějak poplazí... :lol:

Jen mě zajímá, kolik rostlinek do metrového truhlíku? A také zda se dá nějak zastřihávat, aby se naplazil moc?

Děkuji za odpovědi
Medicka.ol
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 3. 2008 19:03

Dejte barvínků klidně pět-šest, on se dřív zapojí. Brzy se vám rozroste, že budete moct vysazovat další truhlíky. Zastříhávání snaší dobře, s tím si hlavu dělat nemusíte - podle potřeby. Když se mi některá rostlina zdá už "přestárlá", ušmiknu ji u samé země a pěkně obrazí a ještě víc kvete.
Podle toho,jak a kde nám na zahradě barvínek roste, můžu potvrdit, že je životaschopný a nenáročný, určitě se vám bude dařit 8)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Medicka.ol 19. 3. 2008 20:24

Díky za radu :) Už ho mám vysazený..tak jsem zvědava...
Medicka.ol
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alzirek 10. 7. 2015 16:14

Proč barvínek nekvete? Mám jej nasázený cca 4 roky, krásně se zapojil, ale nekvete.. :?:
Alzirek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 7. 2015 21:10

Zkuste barvínek v předjaří sestřihnou nízko nad zemí - obrazí určitě a měl by kvést. Stává se, že pokud má dobré podmínky, roste a rozrůstá se, jde mu to dobře a kvetením se moc nezabývá ;-)
Fidych
Zahradník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků