Pracovní PC - Střih 4K+FullHD/fotogrametrie/CAD/BIM do 30k

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod iSwear 14. 6. 2018 19:24

Zdravím přátelé,
potřeboval bych radu ohledně sestavení PC, jelikož naučit se čínsky by pro mě asi bylo jednodušší, než porozumět všem zkratkám u komponent pro sestavení PC :-S

Požadavek na hlučnost
Classic

Počítač bude primárně určen
1) Střih videa
Natačím na dron DJI Phantom 4 Pro ve 2.7K 48 fps, poté střih videa ve FullHD (Premiere pro vč. AE - animace, maskování, 3D texty atd), takže je to spíš takovej náročenější střih. Zároveň jestli se v tom někdo vyznáte, tak tenhle dron natáčí videa nějak náročenější pro následně zpracování kvůli i-snímkům.
Dále pak i videa renderovaná ve 4K, převážně kvůli bitrate limitu na YT .. ale to jsou spíše delší klidné záběry, které je jen potřeba trochu dobarvit.

2) 3D modelování budov, CAD, BIM, fotogrammetrie
Druhým největším dílem bude PC použit pro rýsování v klasických CAD programech, ale čím dál více také 3D modelů budov pro potřeby BIM (Revit) a zpracování fotogrammetrických dat. Přikládám odkaz na software, kde je vypsána doporučené specifikace - pracuji s tou kategorií 100-500 snímků). Při zpracování současný počítač vypadá že shoří, takže bude asi potřeba nějaké chlazení :D
https://support.pix4d.com/hc/en-us/articles/202557289-System-requirements-Minimum-and-recommended-computer-specifications

3) Hry
Sem tam si zahraju na odreagování (CS:GO, Fortnite)

4) Kancelářská činnost běžná, ale to mašina splňující požadavky výše zvládne bez problému

Finanční limit
Ideální by bylo se vejít do 30 tisíc s DPH. Není to jako uplně strop, přes který nejede vlak - pokud by pár tisíc navíc výrazně zlepšilo sestavu, uvítám návrhy

Operační systém
V současné době pracuju na macu, takže budu kupovat nejspíše Windows 10 v nějaké Home verzi (nevidím důvod kupovat vyšší?)

Sestavíte si PC sami?
Ne, využiju sestavení u CZC, Alza apod. (nechám si poradit)

Budete taktovat?
Ne, neumím

Monitor
V současné době mám Samsung T24D391, který mi zatím vyhovuje.

Periferie
V současné době mám kvalitní klávesnici, myš i audio. Rád bych aby nový PC měl jak DVD+-RW mechaniku, tak čtečku SD karet.

Moje postřehy při pročítání internetu
Zaujali mě procesory Ryzen - v benchmark testech vycházely lépe než Intel?
Chtěl bych 16GB RAM s možností rošíření v budoucnu o dalších 16GB
Disk min 256GB SSD + 2TB HDD
Minimálně 4xUSB 2.0 + 1x USB 3.0
Čtečka karet a mechanika už je zmíněna výše
Chtěl bych co nejelegantnější skříň, žádné diody, hlavy Dart Vadera apod.

To je snad vše co mě zatím napadlo, tak kdybych na něco zapomněl tak se ptejte. Omlouvám se, že je to trochu delší, ale snažil jsem se co nejlépe popsat můj cíl.

Předem všem díky za reakce. :tleskani
iSwear
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 6. 2018 20:34

U tech procesoru je nutno vzit do uvahy vykon po pretaktovani. Ano, vim, ze pises "taktovat neumim" ... to ale jeste neznamena, ze napr. nemuzes koupit sestavu uz pretaktovanou. S relativne nizkym rozpoctem jaky mas bude kazde procento vykonu navic hodit.

Fortnite neznam, ani jeho naroky ... tim jsem nepoliben. Nicmene alespon 1060 to chtit bude, aby sis ve fullHD rozumne zahral.

Jaky MAC konkretne ted vyuzivas a jak dlouho trva zpracovat typicky projekt? Jen at vim, od ceho se budeme vykonove odrazet.

Delal jsem fotogrametricke sestavy prave treba i pro zakaznika, ktery si to naletaval Phantomem. Tam ale pocitej s 1080Ti, 8700k ... a jen v techto dvou komponentach jsme pres rozpocet, pokud to ma byt profi vyuziti. Opet to chce asi trochu specifikovat. Jestli to mas na domaci hobby pouziti, da se i se 30k neceho dopidit. Ovsem pokud je jen mala sance na to, ze by ses tim chtel zivit, dopredu ze srdce radim, investuj vic.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iSwear 15. 6. 2018 21:08

Ahoj,
díky za odpověď.

Co se týče toho taktování, tak ani pořádně nevím co to je. Pokud mi to jsou schopni udělat při sestavení PC, tak by to snad neměl být problém? Dělají to u toho CZC/Alza/Mironet?

Dále bych se asi spíše odrazil od té editace videa, jelikžož tu zvládá ten současnej mac o dost hůře, než tu fotogrammetrii. Na macu jsem nechával počítat jen jeden projekt a trvalo to cca 2 a půl dne - naštěstí všechny dnešní softwary už umožňují výpočet v cloudu, takže na PC pak zbývá jen nějaká úprava/čištění/ořez, které už zdaleka nejsou tak náročné, to zvládá i ten mac teď jakžtakž. (tím myslím, že i já to už nechávám počítat v cloudu a to je pak v řádu několika hodin)

Jelikož jsem ještě stále student, tak je tohle vše spíše hobby - je mi jasné, že na profi střih videa i fotogrammetrii jsou pak stanice za statisíce, ale já si to vše víceméně dělám pro sebe - jen cítím, že v současnosti mě nejvíce brzdí právě ten postarší mac (i když na svůj věk zvládá pořád neskutečný věci)

V současné době používám:
MacBook Pro (Retina, 15-inch, Late 2013)
Procesor 2 GHz Intel Core i7
Paměť 8 GB 1600 MHz DDR3
Grafika Intel Iris Pro 1536 MB

Fornite doporučené HW nároky:
Core i5 2.8 Ghz
RAM 8GB
Nvidia GTX 660 or AMD Radeon HD 7870 equivalent DX11 GPU
VRAM 2GB
OS Windows 7/8/10 64-bit
Storage 20GB
iSwear
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 6. 2018 21:51

Eshopy custom sluzby moc nedelaji a kdyz ano, tak za nemale priplatky. Protoze narozdil od obycejne montaze, kterou delaji bezne brigadnici, je taktovani uz odborna cinnost a clovek ktery ji na zakazku provadi, za to musi brat vetsi penize, nez ten brigadnik na montazich.

Celkove vzato oproti Tvemu, dnes uz technicky a vykonove prehistorickemu dvoujadru s integrovanou grafikou bude i obycejna classic sestava za 30k vykonove o parnik jinde jak na hrani, tak na praci.



29.996,- Kc

Mas tam sestijadrovy procesor, 16GB RAM, 6GB GTX 1060 a 500GB superrychly NVME SSD disk, u nejz mam jistotu, ze Te nebude pri praci brzdit.

Procesor pretaktovat nepujde (to bychom museli jit rozpoctove o dalsi alespon tri tisice nahoru), graficka karta ano. Jako celek to dokaze byt i docela tiche.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iSwear 17. 6. 2018 10:34

Rozumím .. Díky za tu sestavu, zkoušel jsem ještě včera porovnávat s nějakýma sestavama u Alzy a CZC a nic mě proti tomuhle nezaujalo a nechám si tedy sesavit tuhle - jen ještě pár dotazů:

1) Tahle skříň má přední přístup na audio a USB ze shora, ze kterých skříní můžu vybírat? (rád bych průhledný bok a přístup zepředu) .. V té co jsi tam vybral nějak není jasně specifikováno, jaká je to ta kategorie

2) Nahradím 1TB HDD za 2TB HDD - v tom snad problém nebude

3) Je možné nahradit RAM o frekvenci 2666MHz za 3000MHz? Poběží stejně na 2666Mhz, protože je to limit základové desky?

4) Už v prvním příspěvku jsem psal, že 30 tisíc Kč není pevný strop - navíc ještě asi uplatním odpočet DPH. Co by mělo cenu pořídit jiného, v případě že by byl rozpočet o pár tisíc vyšší? (koukal jsem jen, že na desce zbydou 2 volné sloty na další RAM -takže RAMky či by jsi doporučil něco jiného?)

A ještě jednou mockrát díky za rady a pomoc s výběrem!
iSwear
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 17. 6. 2018 13:59

přístup zepředu.. už je dneska skoro problém xD resp. je těch skříní fakt málo (ty co za něco stojí). Pokud by byl požadavek jen na okno a ten přístup není problém, dá se vybírat mezi SPC RG4 TG, FD focus G, FD C TG / FD meshify C TG (pořadí skříní dle kvality vzestupně).

1TB / 2TB tam problém není.

ram na B360 desce pojede max na 2666Mhz. Takže brát 3000Mhz ti nijak nepomůže..

záleží kolik bys měl peněz navíc.. já osobně bych z grafik osadil MSI GTX1060@6GB X Gaming když je teď už za přijatelnou cenu (~8500,- Kč) a pak nejbližší zajímavý upgrade je Z370 deska +i5k pak by se dalo osadil i rychlejší ram..
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iSwear 17. 6. 2018 14:46

Ahoj, díky za odpověď.

Ten přístup potřebuji zepředu, jelikož PC mám zavěšený pod deskou stolu, aby neležel na podlaze. Má cenu ho přesouvat jinam, nebo je i nějaká dobrá bedna, která je jak průhledná, tak má přístup zepředu? (nechci ho mít na zemi, aby netahal všechen prach z podlahy)

Právě na komponenty jako je lepší deska, grafika, RAM apod. se ptám .. Protože teď je to rozdíl v řádech pár stovek, ale do budoucna bych kupoval novou kartu za třeba 8000,-

Gainward GeForce GTX 1060 6G vs. MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6G .. rozdíl cca 500,-
ASUS TUF B360-PLUS GAMING vs. ASUS TUF Z370-PLUS GAMING .. rozdíl cca 1100,-

Takže teď opravdu drobné, ale bude to vůbec při práci znát? Do budoucna určitě plánuji upgrade RAM, ale tam by neměl být problém.

Dát o 1500 korun víc mě opravdu bolet nebude, ale vůbec nedokážu říct, jestli se to vůbec vyplatí.
iSwear
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malay 17. 6. 2018 15:24

Vzhledem k tomu, že nemáš nějaké zvláštní nároky na tiché řešení, tak by jako skříň mohl vyhovět třeba Corsair Obsidian 450D - má okno, dobré prachové filtry i čelní vstupy. Skříně s čelními vstupy jsou bohužel vymírající druh a na výběr už toho moc není. Skříň je sice dražší, ale až dostuduješ, tak do ni poskládáš bez potíží i profi sestavu.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod KineCZek 18. 6. 2018 20:00

Divas se na to z te teoreticky spravne strany. Nikoliv "kde bych si orezal", ale "kde by se co dalo vylepsit". No ... odpoved bude, mozna trochu prekvapive, nechat tu sestavu tak, jak je navrzena.

Sice ano, priplacenim par stovek sem, par stovek tam bychom nekde sem tam neco dostat mohli, ovsem priplacet musime do neceho, co nam ten priplatek nejakou formou i "vrati" ... tzn do neceho, co bude ted hned rychlejsi, ted hned lepsi. Priplacet tisicovku za t, ze "by tam jendou mohk jit dat" procesor xy, kdyz "ta doba" bude nekdy za deset let, ez PC prestane stacit ...

... bohuzel za deset let prijdes a stejne vymenis cele PC, protoze budou osmnactijadra a pameti DDR7. Chapeme se? ;) Tzn mnohem radeji pojdme vzit treba lepsi SSD, kvalitnejsi zdroj a tykove ty veci, co na prvni pohled ani nejsou videt, ale do nichz bych investoval, aby nebyly "podinvestovane".

Zakladni deska Ti totiz nic navic neprinese. Uz za (nejpozdeji tri) dva roky od ted uz totiz nekoupis procesor, kterym bys ji mohl rozsirit.

---

31.962,- Kc


Mechanika i ctecka uvnitr skrine, zdroj s desetietou zarucni lhutou, tichy plotnovy disk ... Semi LowNoise sestava. K uplnemu odhlucneni uz by stacilo jen malinko:

33.045,- Kc ... a po odladeni se metr od toho pocitace se spat. I kdyz bude v zatezi.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bowie 23. 6. 2018 19:20

Zdravím, nechci vám samozřejmě mluvit do konkrétních sestav, ale přeci jen trochu do koncepce. Nejpodceňovanější součástí běžných návrhů počítačů pro střih videa je to totiž diskový subsytém. Základem jeho návrhu by mělo být to, že systém je komplet jinde než jsou data, jeden disk je na zdrojová data a druhý a hotová videa. Jako rozumné řešení bych bral to, že systém bude na běžném SSD (cca 240 GB) a pro data budou dva SSD disky s kapapcitou 500 GB, ta 970 pro zdrojová data a nějaké běžné SSD pro zpracovaná videa. Pevný disk potom jako odkládací úložiště již definitivně zpracovaných videí. Zvažte to ještě, protože podcenění diskového subsystému výrazně brzdí i jinak rychlý počítač.
Bowie
Junior


Odeslat příspěvekod Bowie 23. 6. 2018 20:40

Jasně, proto jsem také nepsal o nějakém nekompromisním návrhu, ten by vypadal úplně jinak, ale o doplnění návrhu o běžné SSD na systém (nějakých 1500) a běžné SSD na výstupní data (cca 3000). Neříkám, že to jsou zanedbatelné peníze ale rozhodně by se vyplatily.

-- 23. 6. 2018 21:47 --

A nebo když už opravdu minimum, tak použít pevný disk na výstup ale doplnit řešení alespoň o samostatný systémový disk. Těch řádově 1500 by snad ještě mohl unést.
Bowie
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 24. 6. 2018 06:31

Máte někdo zkušenost jaký je rozdíl u střihání, když je systémové ssd zároveň použité na vstupní data vs když je to oddělené? Podle mě by rozdíl měl být blízký nule, ale vyzkoušeno to nemám... přijde mi že systém když se načte a nejedou zrovna aktualizace moc na disk nešahá...
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 6. 2018 12:18

Uprimne s 1ks 950PRO (dve generace stare, dnes uz pomalejsi nvme) mne to neobtezuje.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků