Staticka elektrina od domacich mazlicku - vadi pocitacum?

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod radekpaos 1. 3. 2018 20:29

Ahoj v praci mame radu pocitacu v takove neoficialni serverovne. Nektere odkrytovane. Obas se nam do te mistnosti dostane mistni kocka (domaci, duvody jsou slozitejsi). Jak moc hrozi, ze se jejim pohybem, otrenim o neco apod. neco pocitacum stane? Jsou zapojene a bezi, tak si rikam, ze je vlastne vse uzemnene, ale jak to vlastne je nevim. Co vy na to?
Naposledy upravil radekpaos dne 1. 3. 2018 20:56, celkově upraveno 2
radekpaos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 3. 2018 20:31

Spíš aby se nestalo něco kočce...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod D1rty 1. 3. 2018 20:39

pohybom, statickou elektinou asi nic nehrozi. Skor chlpy vo ventilatoroch, mozno okusovanie kablov?? a moze ocurat vnutro PC.
D1rty
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 1. 3. 2018 20:48

Spíš ji vdechne nějaký ventilátor když je to zčásti odkrytované.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radekpaos 1. 3. 2018 20:57

Na vdechnutí je už dostatečně velká, očůrávání jsme zatím nezaznamenali. Kabely jsem kontroloval a nevypadá to, že by jí chutnaly. Ale u té statiky nevím.
radekpaos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod The Shitman 1. 3. 2018 21:01

Spíš jsem to myslel tak, že se může ventilátoru dotknout packou, ocasem, čímkoli. A rozbitý bude nejen ventilátor, ale hlavně ta kočka.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radekpaos 1. 3. 2018 21:09

no zatím se nestalo, že by se tam zranila... a to jsem jednou viděl, jak se ochomítla přímo okolo základovky (myšleno otřela o ní).
radekpaos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 2. 3. 2018 09:36

Statická elektrika nehrozí u zapojených věcí, to by musel být hodně silný výboj.

Většina obvodů má na vstupu ochranné diody které jsou svedené na napájení.

Ale jak se otře o MB může spůsobit nějakou chybu a nebo různé pohyblivé části můžou spůsobit újmu jak kočce tak příslušnému ventilátoru.

Asi bych tam ty kryty dal, při značkování aspoň nepočůrá MB.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod radekpaos 2. 3. 2018 11:37

zakrytovat bohužel vše nejde (jasně, šlo by, ale znáte to...), tak snad se jí ani počítačům nic nestane.
radekpaos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod The Shitman 2. 3. 2018 12:17

Tím pádem vůbec nechápu smysl tohohle vlákna. Máš kočku, se kterou nechceš nic dělat. Máš "serverovnu", se kterou nechceš nic dělat. Co s tím sakra máme dělat my? Chtěl ses pochlubit, jak je cool mít kočku někde, kam nemá mít přístup ani nepovolaný člověk? :))
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 2. 3. 2018 13:15

Dovolil bych si nesouhlasit z názorem, že u zapojených věcí nehrozí. Moje osobní zkušenost:
Kdysi dávno, v dobách Pentií (bylo to Pentium 90) jsem v práci používal odkapotovaný počítač, protože jsem potřeboval častý přístup ke sběrnici (tehdy ISA). Nu, a jednoho krásného dne jsem se přiblížil, vyšlehla jiskra délky tak 10 cm, že dokonce byla i ve dne vidět - a rovnou k tehdy velmi drahému procesoru. A bylo po něm.
Můžete namítat, že jsem se měl vybít. Možní ano, ale já jsem se jen přiblížil na těch 10 cm a nemínil jsem právě s počítačem manipulovat. A krom toho - jak chcete naučit kočku (a ty se dobře nabíjejí statickou elektřinou), aby se v serverovně vybíjela?
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radekpaos 2. 3. 2018 14:14

ptal jsem se na názory, ani s nechlubil, ani nestěžoval. A některé věci jdou bohužel mimo mne:(
radekpaos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malay 2. 3. 2018 15:40

Pokud chceš, aby se kočka při vstupu do serverovny vybila, musíš tam položit elektricky vodivou podlahu, jako např. u zubaře (na ošetření, při kterém bys dostal statický výboj do otevřeného zubu, bys do smrti nezapomněl).
----------------
Podle mého názoru je nezodpovědné tam kočku pouštět. Je to domácí dravec a pohyb a blikání světýlek poutají její pozornost. Je jen otázkou času, kdy se pokusí, třeba jen z nudy, nějaký ventilátor ulovit. Pokud už tam z nějakého důvodu musí být, tak vše zakrýt je to nejmenší. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jsme přišli o kočku v místnosti, o které jsme si mysleli, že je pro ni naprosto bezpečná. Kočky se v ní pohybovaly denně víc než 15 let až jednou ...
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 3. 3. 2018 08:37

Pytlík píše:Dovolil bych si nesouhlasit z názorem, že u zapojených věcí nehrozí. Moje osobní zkušenost:
Kdysi dávno, v dobách Pentií (bylo to Pentium 90) jsem v práci používal odkapotovaný počítač, protože jsem potřeboval častý přístup ke sběrnici (tehdy ISA). Nu, a jednoho krásného dne jsem se přiblížil, vyšlehla jiskra délky tak 10 cm, že dokonce byla i ve dne vidět - a rovnou k tehdy velmi drahému procesoru. A bylo po něm.


Jenom takový dotaz byl ten PC zapnutý/vypnutý a pokud vypnutý byla síťová zástrčka v zásuvce?

Samozřejmě ty ochranné obvody chrání proti přepětí ale pouze do určitého napětí....

Samozřejmě jak už byla vidět jiskra a 10cm tak to už byl pořádný výboj to se nedivím že to odešlo..... nebylo to 1 cm? 10 cm se mě zdá fakt hodně to by musela být fakt veliký výboj.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 3. 3. 2018 10:44

Probůh, co bys chtěl, abych si po těch letech pamatoval? Vždyť to bylo v dobách, kdy ještě ani Pentia MMX nebyla... Pravděpodobně byl připojený k síti, ale nezapnutý, ale přísahat na to nemohu...
Ostatně, o nějaký rozbor "co, proč, nač a jak" nestojím. Prostě veselá historka z natáčení, která se skutečně udála, která dokladuje, že ani zapojené součástky nejsou úplně v bezpečí
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků