Dendrobium - skvrny na listech

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod honza70 25. 8. 2013 13:13

Mám 2 roky bíle kvetoucí Dendrobium nobile. Roste dobře, loni nádherně kvetlo. Každý rok vyžene 1 - 3 nové hlízy, na jedné, už odkvetlé, se vytvořilo keiki, další keiki se mi podařilo vypěstovat zasazením staré hlízy do rašeliníku.
Problém je v tom, že na špičkách listů se dělají hnědé až černé skvrny. Kdybych věděl, jak sem do fora umístit fotky, dal bych sem fotku, aby to bylo názorné.
Může mi prosím někdo poradit, čím to může být způsobeno ?
Možná způsobem závlahy - zavlažuji 1x za 10 dní ponořením květináče do hnojivého roztoku na cca 2 hodiny, pěstuji v kůrové drti.
Nebo je to "jenom" suchým vzduchem ?Děkuji.
honza70
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod květiny 25. 8. 2013 17:51

Nevím jestli ho letníte , to má rádo , já mám na některých také skvrny a pokud rostlina roste , tak to nijak zásadně neřeším, většinou se to stane když zůstala voda na listě a svítilo na to sluníčko ,akorát to není hezké..jinak vkládání fotek si tu najděte v obsahu fora , je to tam popsané, já bych Vám to asi dobře nevysvětlila ;-) Fotka by byla určitě dobrá..

-- 25. 8. 2013 18:54 --

viewtopic.php?f=123&t=1150118&start=0&st=0&sk=t&sd=a - vkládání fotek
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod honza70 26. 8. 2013 12:33

Dendrobka jsem letos neletnil, takže skvrny od slunce to určitě nejsou. Podařilo se mi sice stáhnout fotky na fotogalerii Abecedazahrady, ale umístit je na forum ke svému dotazu už se mi nepodařilo. Takže v galerii jsou.
honza70
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod květiny 26. 8. 2013 12:57

Tak to tedy nevím, je to opravdu černé ty skvrny ,s tím musí poradit někdo jiný, řekla bych , že je to přelitá rostlina, ale jednou za deset dní je málo, to já zalévám častěji . Opravdu nevím, asi bych se podívala jak vypadají kořeny rostliny. Na první fotce je Dendrobko moc pěkné a vypadá zdravě...
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod honza70 27. 8. 2013 18:29

Květinko Evo, díky za vyjádření. Ta rostlina, až na ty skvrny, je pěkná. Asi mi opravdu nezbude nic jiného, než ji vyklopit a podívat se na kořeny. Na druhou stranu,(můj laický názor) - kdyby nebyly v pořádku kořeny, ta kytka by nerostla a asi by vypadala celkově víc nemocně.
Nevím - je to první orchidea, kterou pěstuji, tak nechci vyvozovat nějaké kategorické soudy.
honza70
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod květiny 28. 8. 2013 05:26

Je to pravda Honzo , pokud je to pouze na listech , je zbytečné se vrtat v kořenech. Jak psala Kandl ustřihnout to nepěkné na listech , aby to nešlo dál a ono se s tím popasuje :-)) je to pěkná rostlina .Ať se daří ;-) Eva
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod žabža 14. 9. 2014 17:41

Prosím o radu dostala jsem tyto orchidky a mají flekaté listky nevím čím to může být? Proto to dávám sem kdyby měl někdo s tím zkušenost a poradil mě :lol: bojím se jen aby to nebylo něco špatného a nerozlezlo se to na zdravé orchideje ! Děkuji předem za radu ]:-<

-- 14. 9. 2014 18:43 --

DSC_2036.jpg
DSC_2035.jpg
žabža
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zenika 14. 9. 2014 18:08

To vůbec nevypadá dobře. není to nějaká viróza? Raději bych je nedávala mezi zdravé rostliny ,aby to nechytly.
Zenika
Návštěvník

Odeslat příspěvekod žabža 14. 9. 2014 18:24

Mám je dané bokem i kůru jsem jim dala novou ale co dál ? Jakej postřik mám zkusit?
žabža
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků