Jak hnojíme orchideje: sledujte experiment

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod jakuku 14. 3. 2013 17:28

Evi já jen orchideje prolévám od počátku bych se zbláznila kdybych měla všechno namáčet
Jana
jakuku
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mishell.S 14. 3. 2013 17:33

Já jsem přestala hnojit skoro před dvěma měsíci. Myslím,že to rostlinkám prospělo. Začaly narůstat kořeny a objevilo se pár stvolů. Rostliny jen prolévám, je to práce pomalu na celé dopoledne, ale svědčí jim to. Hnojivo přidám pouze těm, které budou mít nasazeno na květ.
Mishell.S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 14. 3. 2013 17:52

Souhlasím , čím víc se člověk s nimi páře , tak to mnohdy nestojí za nic. Hlavně aby nás neslyšely :potichu :mrgreen:
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 14. 3. 2013 20:35

Já než je všechny namočím tak jsu z toho nadřená.Taky změním postup :hm
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 14. 3. 2013 23:40

Zalévání orchidejí konvičkou je jeden z možných postupů, který důkladně popsala Katka Weinzetlová ve svých článcích (jedna ukázka) na Abecedě zahrady. Aby to ale mělo efekt a orchideje pěkně rostly, je potřeba mít je zasazené v substrátu s mechem, protože ten drží vodu. Jestli pěstujete orchidky jen v kůře (já jich takových mám většinu), tak zálivka konvičkou není vhodná - logicky: voda kůrou profrčí dolů a hotovo. Takže pozor, záleží na druhu substrátu. :!:

Orchidej z experimentu, kterou jsem nehnojila, sice dopadla špatně (detailně popisuji v posledním článku), ale nehnojením to jistě nebylo. Naopak měla nejkrásnější listy bez jakýchkoliv poškození.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod andersenka 15. 3. 2013 06:45

Ja dám im vodu do misky, alebo do ozdobného kvetináča, podľa toho ako ktorá je a pekne si vodu vytiahnu korenmi až hore a zdá sa mi že sa mi to páči, iba tie malých kvetináčikoch, ktoré rýchlo presychajú dlhšie máčam........
andersenka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tindula 6. 4. 2013 15:20

Při zjištění hniloby, ozářit biolampou.
tindula
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Evouš 6. 4. 2013 16:10

Obrázek Obrázek
Od podzimu nedostaly moje orchidky kapku hnojiva,zalévám konvičkou ,protože při tom množství už to je hrůza to vše namáčet.Občas porosím.Je vidět ,že se jim daří a stvoly pouští také.
Evouš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vaaz 6. 4. 2013 16:32

Ahojvšichni,
pokud se na hnojení tyčinkami podíváte pořádně zjistíte, že to je bohapustý nesmysl. Beru v úvahu, že jako substrát používáme buď "cocochipsy" nebo obyčejnou borovou kůru ve frakci 8-16mm, tedy vysoce propustný. když do nej píchnu tyčinku, je ve vzduchu a pouze velmi náhodně se dotkne některého z kořenů asi tak, jako když se dotknou dvě válcovité tyčky, tedy v podstatě bodově. Tady bych se spíš obával popálení kořene v místě styku. Pokud zalévám namáčením, jak je v experimentu popsáno, hnojivé substance z tyčinky se vyluhují do vody, minimum jich utkví v kůře a na povrchu kořenů a zbytek se s použitou vodou vylije... Já osobně svou "sbírku" phalů pořídil tak, že jsem nakoupil v Tescu po 50Kč tři rostliny, určené na odpis s tím, že buď půjdou, nebo "půjdou", Jdou všechny, postupně stejným způsobem dokupuji výhradně kusy určené na odpis za zůstatkovou cenu, rostou beze zbytku všechny, cca třikrát do roka je "pohnojím" klasickým NPK 15:15:15 v koncentraci 10g na 10 l vody, jinak na zálivku používám výhradně vodu z 29m hlubokého vrtu, o němž vím jen tolik, že nebýt 2x překročeného obsahu manganu byla by voda kojenecká... zalévám jen rozprašovačem na povrch kůrového substrátu a vyčnívajících kořenů, dokud voda nevytéká spodem do podstaveného podtruhlíku. Zalévám, když je povrch substrátu suchý, asi tak po 5-7 dnech. Kytky kvetou a kvetou, jeden stvol dokvete a druhý nasazuje, případně remontují na odkvétajících už čtyři roky, takže východní okno je trvale zastíněné květy. Jediný phal mi odešel, když jsem se pokusil nainstalovat ho na borkovitou starou větev z hrušně, tj. do formy, ve které původně phaly jako epifyty rostly. Dělal jsem to v létě, umístil jsem ho na zastřešenou pergolu, tedy do polostínu s rozptýleným světlem. Nějak se mi nechtělo pátrat po tom, proč odešel.
Hoší situace je s Oncidii/Cambriemi, kde se mi nepodařilo pochopitelně zjistit, jestli jsou chladno- či teplomilné, takže docela skomírají a nekvetou.
Jinak cosi, prodané jako "Miltonia mix", jsem zjistil, že ve skutečnosti je Miltoniopsis, držím ho tři měsíce v místnosti, kde při 10-15°C zimuje syn kaktusy, jednou za 14 dnů porosím povrch substrátu, celou dobu drží čtyři květy, se kterými jsem ho koupil, úžasně voní a nasadil další květní stvol. Zkusil jswem k němu pčidat jednu z těch Oncidio-Cambrií, zatm jí zežloutly asi čtyři vnější, staré listy a odpadly, jinak pahlízy vypadají skvěle. Tak uvidím.
vaaz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod květiny 6. 4. 2013 17:08

Je pravda , že se potvrzuje , líp míň, než víc.Já jsem hnojení také výrazně omezila a už vůbec bych nedala takovou sumu za "homeopatické hnojivo" :D .Pročítám různá fora a mnoho zkušených pěstitelů, hnojí ředěným kravincem a dokonce i slepičincem... asi návrat k osvědčenému ;-) Je to velmi cílený tah od prodejců hnojiv , na nás milovníky orchidejí , ale i moje dcera je nehnojí a rostou ji nádherně. Je to na každém z nás , myslím , že je třeba občas kytičkám dopřát , ale asi nepřehánět , protože pak jsou akorát zasolené kořeny :hm
Evi moc pěkně ti jdou a bez hnojení :shock:
Vaaz ,Cambrie a oncidia mám normálně při pokojové teplotě a líbí se jim to :-) to chladno je dobré pro ten Miltoniopsis , ale nesmí se ulít, jako se to podařilo mně .. :-[
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Evouš 6. 4. 2013 17:11

Evi co jsem mohla mít orchidejí co jsem vrazila do hnojiv.Už nic nekoupím.Opravdu se jim daří listy též rostou.
Evouš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 6. 4. 2013 17:24

Vaaz krásně jste to popsal co a jak :tleskani :tleskani .Také už dávno orchišky nenamáčím,jako z nezkušenosti na začátku.Zytečně se sněma člověk natahá a ještě je pak problém je dát zpět.Ale také bych řekla ,že není phal jako phal :hm .Při stejné péči nerostou a nekvetou stejně. :pozor
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vaaz 6. 4. 2013 18:19

Hnojení slepičincem - co k tomu dodat. Myšlení občas bolí, a tak sezobeme prodejcům jejich triky. Převážná většina druhů orchidejí jsou původem epifyty - rostou na větvích v jejich úžlabích, kde se uchytí kousek mechu či lišejníků, sem tam tam uvízne nějaký list, obojí pomalu setlívá a nad tím na větev si jednou za pět let sedne nějaký pták, a když má kytka štěstí, udělá tam lívaneček. Déšt' to za chvíli umyje, protože jsou tam srážky až do několika metrů vody za rok, takže kolik toho kytce zbude je nasnadě. Navíc, díky množství deště je tam na rozdíl od našich panelákových bytů ve vzduchu minimum prachu, který může být také hnojivý.
Pokud jde o rozdíly mezi jednotlivými kusy v barvě, kresbě a velikosti květů, nezdá se mi, že by na naprosto stejné podmínky (závlaha, světlo, vlhkost vzduchu, teplota) reagovaly nějak dramaticky rozdílně.
vaaz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Moravanda 7. 4. 2013 06:25

Evi ty mě udivuješ jaké máš na té orchidce nááádherné kořeny.
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Evouš 7. 4. 2013 07:20

Věrko rostou takhle u všech a opravdu nehnojím.Kytkám se daří.
Vaaz přesně tak, jeden orchideář psal ,že orchideje nejsou papriky a rajčata.Po krátké době vidím úspěchy a nyní ještě jak to bude s kvetením.Ale nasazují.
Evouš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků