Jak hnojíme orchideje: sledujte experiment

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Danielka.9 22. 5. 2011 12:01

Noli super výhra :tleskani :tleskani :tleskani
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jakuku 22. 5. 2011 13:54

Noli super výhra :-D
Já měla jednou koupený sprej listovou výživu ale při mým množství phalaenopsisů to bylo zachvíli pryč :-))
Jana
jakuku
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nolli 22. 5. 2011 19:30

Jakuku, mě to taky moc dlouho nevydrží, ale aspoň vyzkouším, zatím jsem měla jen Florii...
Nolli
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Komárek 22. 5. 2011 22:17

Petro, neměla jste předtím tu menší, 250ml? Ta je dělaná spíše pro lidi, kteří mají 2-3 orchidejky, pak vydrží opravdu dlouho. Jinak jsme udělali raději větší, 400ml (kterou jste dostala ve výhře), kde je cena pouze o trochu větší, ale množství větší skoro o 2/3.

Dana dostala dvě takové výživy ve výhře, víte proč? každý má takovou možnost, zeptejte se jí :-)

Co se týče tyčinek, pro test (nejlepší výsledky) jsme doporučovali spíše kapalné + listovou výživu ve spreji a nikoilv tyčinky + listovou výživu ve spreji. Ovšem testovat "bezstarostné" novinky vůči zažitému stylu je přeci jen asi smysluplnější. Už se ke mně dostalo pár komentářů, kdy někdo už nevěděl co má dělat, tak dal tyčinky a ejhle, pomohlo to :-)
Petr Komárek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bruk600 23. 5. 2011 12:26

Jsem taky moc zvědavý na výsledek testu. Já se starám o pár (cca 15) orchidejí už asi 20 let (pochopitelně je tu nějaká obměna) a dlouhá léta jesm nehnojil vůbec,jen jsem zaléval odstátou dešťovou vodou z okapu a kvetly vceklu pravidelně. Až v posledních 3 letech jsem jim vyjímečně hodil do zálivkové vody, nebo do květníku kuličku cereritu a nepozoroval jsem žádnou změnu. Letos jsem zatím asi 3x zkusil Hoštické hnojivo.
http://www.forestina.cz/zbozi.php?type= ... =57&cat=57
Jen na rozdíl od experimentátorky lehce zalévám tak po 3 dnech. Je to možná častější, než je nutné, ale těch 10 dnů v našich suchých bytech mi přijde zas málo a to ještě díky přihnojování budou mít rostlinky větší problémy se ztrátou vody.
bruk600
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 23. 5. 2011 13:22

Já nerozumím větě, že budou mít rostliny díky přihnojování větší problém se ztrátou vody. To snad spíš naopak, ne? Když se přihnojuje, zaléváme vlastně dvakrát. Napřed jen vodou, aby se rozpustil velamen a potom vodou s hnojivem, aby se kořeny nepopálily. Mě za tři dny připadá moc často zalévat. Takhle hodně zalévám akorát masdeválie a Vandy.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bruk600 23. 5. 2011 14:26

... jedná se o to, že hnojiva jsou vlastně soli některých prvků a všechny soli jsou hydroskopiské - "vytahují vodu" někdy ze vzduchu a za určitých podmínek vysávají vodu z rostliny. Rostlina díky vyšší koncetraci solí ve svém těle přijímá méněkoncentrovaný roztok kořeny ze substrátu, nebo dokonce ze vzduchu. Námi pěstované orchideje jsou převážně z oblastí deštných pralesů a tam o dešťovou vodu nebývá nouze (snad jen období sucha), ale ostatní minerální látky jsou stále intezivně vyplavovány a pro rostliny jich zbývá velmi málo. Pokud v bytových podmínkách dáme orchidejím hnojivo a delší dobu nebudem zalévat, tak zbytky tohoto hnojiva můžou poškodit kořeny a někdy i vysuší rostlinu.
Co se týká mé častější zálivky orchidejí, tak já je pěstuju pouze v nerozložené borové kůře a ta rychle vysychá a je naprosto neúživná, proto jsem je začal i nepatrně přihnojovat. Jen zemní paplopedia mají trošku rozloženější substrát. Dříve jsem zkoušel i směs rašeliny a borky, nebo živý rašeliník, ale tam orchideje pěkně rostly několik let, ale nebylo jednoduché poznat, kdy už je substrát moc rozložený a uhnily mi kořeny.
bruk600
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 26. 5. 2011 06:50

Dano, tak co, máš už přesazeno? Já s tím počkám, až orchideje odkvetou.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 26. 5. 2011 09:55

Rozšířila jsem experiment i na střevíčníky a dva rozsadila. Mám přesazené dva phalenopsisy a jeden, co přesazený byl, jsem experimentálně oblažila hnojivou tyčinkou. Podle Tvého vzoru jsem ji rozlomila na dvě půlky a zapíchla proti sobě. Kůrový substrát jsem řádně provlhčila v kbelíku s vodou a pak ještě přes místa, kde je tyčinka přelila dešťovou vodou, aby se začala rozpouštět. Všechno to budou rostliny, co mají rok po kvetení a nenasazují stvoly.

-- 20. 6. 2011 12:30 --

Stav po 3 týdnech soužití s tyčinkou - rostlině narostl skoro jednou tak dlouhý list, než ten, který měla když jsem ji koupila a vyrůstá list nový + jeden nový vzdušný kořen vyrůstá z rostliny. Na květ nenasazuje. Do substrátu Rosteto zasazený a rozdělený střevíčník překvapivě prosperuje, i když jeho stav byl mírně řečeno dosti tristní. Tohle nehnojím, substrát prý startovací hnojivo obsahuje, jen prolévám dešťovkou. Rostlinu s tyčinkou raději hnojit na list nebudu, už takhle je list dlouhý dost. Druhý phalenopsis s tyčinkou nedělá nic. Kontrolovala jsem tyčinky vytažením ven, jenom jedna se v dolní části začala rozevírat, měknout a rozpouštět. Druhá vypadá netknutá, tvrdá a neporušená.Katko, proti Tobě je mám víc zastrčené dovnitř do kůry - skoro celé.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 6. 2011 23:19

Dani, díky za novinky. I tyhle tyčinky jsou kompletně v substrátu - na fotce jsem je zachytila ještě předtím, než jsem je tam zastrčila, aby bylo vidět, že jsem jednu rozdělila na dvě části a každou z nich pak vtlačila do květináče na jinou stranu.

-- 21. 6. 2011 00:21 --

Pro ty, kdo si zatím třeba nevšimli, přidávám informaci, že už vyšlo pokračování našeho orchidejového experimentu: http://abecedazahrady.dama.cz/Homepage/ ... fault.aspx.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 20. 6. 2011 23:58

Sice nepěstuji orchidky, ale přečetla a jsem zvědavá
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 21. 6. 2011 08:33

Tohle by chtělo vyzkoušet na keiki výhonech, něčem, co není už od začátku nadopováno startovacími hnojivy. Pak by bylo zajímavé jednu hnojit a jednu ne a obě pozorovat. Já jsem jen zvědavá, zda to donutí ke kvetení ty dvě nekvetoucí. Obě ze stejné firmy podle cedulky, odkvetly a už nikdy znova nenasadily. Snad bych je i vyhodila, ale dám jim poslední příležitost.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 21. 6. 2011 08:58

Taky jsem zvědavá, jak to s těmi tvými dopadne. Mimochodem též mám jeden stávkující střevíčník. Od doby, kdy jsem ho koupila, už jsem květ neviděla...
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HladováHousenka 21. 6. 2011 09:09

Tak jsem se nakonec rozhodla taky vyjádřit svůj názor na experiment. No asi se vám to nebude líbit, ale podle mě nemá ani minimální vypovídací hodnotu.

1) Nemůžete srovnávat phaly různá křížení. Já hnojím všechny stejně, podmínky mají stejné a některé kvetou hodně, jedna mi za rok ještě nevykvetla vůbec. Některé rostou hodně, některé málo. Různá křížení jsou nesrovnatelná.

2) I kdybyste (což jste neudělali) vybrali stejná křížení, tak je srovnání pochybné. Já si jednou ve výprodeji (protože stály jen 29,-) koupila 2 úplně stejné midi. Zasadila jsem je do jednoho květináče (= úplně stená péče). Je to asi čtvrt roku a jedna vykvetla a druhé roste nový list. Jaký by z tohohle byl závěr, to by mě zajímalo.

3) Vždycky je tu šance, že náhodou narazíte zrovna na neochotnou nebo mizernou rostlinu, i kdyby všechny ostatní stejného křížení byly zdravé a ochotné.

:arrow: Aby ten test měl alespoň malou vypovídací hodnotu, tak byste museli koupit min. 20 rostlin pro každé hnojivo. A to tak, aby v každé skupině bylo složení jednotlivých kříženců stejné.

:arrow: :arrow: Sečteno podtrženo se z tohohle nedá udělat prostě vůbec žádný závěr.
HladováHousenka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 21. 6. 2011 09:11

Zkoušela jsi povytáhnout ty tyčky, zda se nějak rozpouštějí?Mě se zdá, že vydrží i déle, než těch 60 dní hnojit. Když je vypotřebovaná, změkne a částečně zmizí. Tohle moje se po skoro polovině dní ani nehlo, jen jedna malinko.
Co se týká střevíčníků, až na jeden a poupě na vícekvětém mi od loňska nekvete nic. Pěkně jsem je loni připekla ve foliovém domečku a teprve jim odrůstají ty spáleniny. Myslela jsem, že zastínění prostěradlem zevnitř bude stačit a kupodivu to bylo málo. Na letos mám koupenou už zelenou stínovku do skleníků a mám dojem, že pod folii krycí bych s chutí šoupla i bublinkovou.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků