Miltonie nebo miltoniopsis?

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod kočičí 20. 3. 2009 11:31

Prosím o radu - včera jsem si koupila rostlinu označenou jako miltonie. Doma jsem pak zjistila, že obchodníci pod tento název zahrnují jednak miltonii, jednak miltoniopsis, který má jiné nároky na pěstování, je chladnomilný. Prosím, může mi někdo poradit, jak se to rozpozná, případně co je ta moje?
Obrázek Obrázek
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bělena 20. 3. 2009 11:53

Nejsem odbornik,ale podle obrazku se mi zda ze to Miltonie neni,nasla jsem si -miltoniopsis-pestovani-a tam je obrazek i s popisem pestovani.Zkus si najit tyto stranky,mozna Ti to pomuze .
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 20. 3. 2009 15:01

Máš pravdu Běli, je to Miltoniopsis teď jsem vám o tom psala na Phalenopsu. :hm
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 22. 3. 2009 19:39

Alespoň zde můžeme konzultovat stavy a případné potíže našich nových i starých Miltonek. Díky Kočičí, která je pro nás založila jako na zavolanou. Já jsem tedy zvědavá, jak si s tím poradím. Nerada bych pěstovala jenom listy, to by mě moc netěšilo. Když se bude dařit, neodolám a pořídím jí kamarádky. Tak nádherné květy - kdo by odolal.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 22. 3. 2009 20:30

No, mě překvapuje, že říkáte, že ta miltonka voní - já čuchám, čuchám - a nic - a já mám poměrně slušně vyvinutý čich! Tak co mi to prodali s cedulkou miltonie? Možná, až se plně rozvine, zavoní, uvidím. Jinak byla prodavačka v jednom květinářství úplně perplex, když jsem se ptala, jestli mají nějaké terestrické orchideje, nechtěla jsem dělat chytrou, tak jsem jí pak řekla zemní, ale ona se vůbec nechytala, netušila, že jsou v nich rozdíly, tak potom na ty prodávající moc spoléhat nelze. Ale ať se nám všem daří, bylo by škoda ty květiny zničit. Já si teď budu plnit svůj sen a budu shánět cymbidium, když už jsem upadla do těch chladnomilných, tak ať to za to stojí.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 22. 3. 2009 21:51

No právě, ať jim při tom letnění není smutno. Miltonka voní silně, tak pronikavě, že i člověk s míň vyvinutým čichem si všimne. Možná, až se otevře ,ta Vaše má teprve poupata. A taky voní jen ve dne. Jako by lákla vůní jen hmyz, který létá jen za světla. Jakmile se večer setmí, přestane vonět úplně. Jsem z ní úplně vedle! Já jsem to psala vedle, mně voní - nebo spíš *****í i ten nový Phal. co jsem koupila v Lysé s Miltonkou, ale to je ještě divnější, Phalaenopsisy pokud vím, nevoní. Mám jich asi deset a nevoní ani jeden. Nejspíš se vyveďte z omylu, že prodavačky v květinách něčemu rozumnějí - to je spíš výjimka, že byste narazila na někoho, kdo ty orchideje má rád a má je doma. Ten si pak koupí knihu a něco si i přečte a ví, co je terestrická orchidej třeba. Samotnému je člověku příjemnější, když se neptá hloupě a narazí na člověka, co tomu rozumí. Často se pak dozvíte užitečné věci. Já s tím mám dobrou zkušenost, tak se snažím se "přivzdělat" i v knihách. Ty kytky jsou tak krásné, že to za to stojí.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 24. 3. 2009 11:38

Tak tak - a prosím, pokud Vám to nevadí, tykejte mi. jájak mám knihy, tak to je moje - akorát potom člověk fakt někde vypadá, že si hraje na chytrolína, to musí mezi své. Mě mate, že se mi ty poupata pořád nerozvíjejí, už je doma týden a nic, ale ani bych se nedivila ( ale litovala bych), kdyby jí ta poupata opadala, v těch obchodech táhne, každý se tam o to otře. Tak jsem zvědavá. Jinak jsem očuchávala včera v tom OBI jak miltonky, tak miltoniopsisy - měli to značené, otázka, jestli správně - a fakt nevoněl ani jeden! Je to tím umělým osvětlením? Jinak tam měli krásná dendrobia, ale nechci to všecko najednou, napřed si musím pohledat informace, ať do toho nevletím po hlavě jak s tou miltonkou.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 24. 3. 2009 12:27

Tak Ti to kočičí k Miltonce napíšu sem. Ta Miltonka co jsme si koupily s Moravandou voní jako šílená, ale jen ve dne a za normálního osvětlení. Voní tak silně, že je to cítit až do chodby. Večer, jakmile začne světlo ztrácet intenzitu, přestane postupně vonět vůbec. Pravděpodobně ji v přírodě opyluje hmyz co létá jen za světla a ona prostě "zbytečně "nevoní. V noci nevoní, i když se v ložnici svítí. K těm Miltonkám v OBI se přiznám mě čuchat nenapadlo, bylo to tam u nás takové celé neuspořádané, polámané a ještě by to vypadalo, že za to můžu, když do nich lezu a tahám je ven. Byly by bývaly pěkné, kdyby se s nimi slušněji a citlivěji zacházelo, ale tyhle byly k politování a škoda peněz za ně.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 24. 3. 2009 14:32

Myslím děvčata, že Miltonie se u nás v obchodech neprodávají, :potichu osobně jsem ještě žádnou neviděla, všechno to jou Miltoniopsy. Miltonky spíš u nějakého orchidejáře a ony opravdu voní i jejich kříženci. Mi tady teď voní Burageara. :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 24. 3. 2009 16:35

Já na tom zas tak netrvám, ale ona to má na tom zapíchlém plastovém lístečku napsané. A není zas jentak odnikud, je ze Zahradnictví Koupý z Rájce nad Svitavou. Tedy alespoň ta moje. Snad by to ten človk měl vědět, když má i katalog kytek na dobírku, co myslíš. Mně je jedno, jestli Miltoniopsis, nebo Miltonie, pro mne bude důležité, aby nezašla a zase kvetla příště.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 24. 3. 2009 17:09

Je to fakt, že je to jedno, hlavně aby kvetla já se vtom taky tak moc nevyznám, mám to přečtené z chytré knihy. Hlavně ať nám rostou. :tleskani :tleskani
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 24. 3. 2009 19:36

A pro mne je to Terka a basta a doufám že se jí u nás bude líbit :hm ;-)
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 24. 3. 2009 21:12

Tak mám to vysněné cymbidium - 120 cm, dva gigantické květní stvoly a záplava fialových květů - pořádně se mi teda utrhla ruka, ale akorát to vytahovali z dodávky a měli 2 kusy - no nekupte to...
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ra.cermak 24. 3. 2009 21:53

Kočičí kolik????? prosím
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 25. 3. 2009 11:22

Taky by mě to zajímalo - řekni nám prosím, co stálo. Mňau.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků