Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 7. 9. 2008 20:50

Dejte za to potichu dvojtečku a bude to smajlík.
A k těm Phalaenopsisům: zalévám jednou týdně podle potřeby, když je deštivo a tudíž vlhký vzduch tak i za 14 dní. Jen je zaleju a co vyteče do misky tak vylévám. Nenamáčím je do nádoby, bojím se to dělat. Stonek po odkvětu pokud je zelený se nemusí vůbec stříhat někdy totiž pokračuje v růstu a nasadí další poupata na konci. Nebo se může ustřihnout za 3 očkem a pak si vytváří tak jeden až dva výhony z oček. Některým Phalaenopsisům stonek po odkvětu usychá a ten se samozřejmě může ustřihnout u země. Když se jim daří tak jim vyrůstají další květní stvoly ze země a to i těm kterým stvol neodumírá. Já jich mám na jedné už 10.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod kejki3 7. 9. 2008 22:41

No a když máte obal na květináč na orchideje, tak po koupání steče voda do dolní části a vylejete až když jdete okolo.
Se stříháním neporadím, dva roky v kuse stonky kvetou.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Scandiaca 11. 9. 2008 09:04

Já jsem si všimla, že mně Phalaenopsis udělal kratší květní stvol uvnitř květináče či co... prostě se mi nezdálo, že by ta "opadaná" poupata vydržela tak dlouho čerstvá :-)) A ona jsou živá, jenom zčásti naplácnutá na stěně květináče.. No tak ať to dělá, co to umí..
Proti gustu...
Scandiaca
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HanaT 15. 9. 2008 19:11

mám hroznou radost z orchideje ,lezou jí ze třech kolínek nové poupátka
http://baxi.rajce.idnes.cz/orchidej/
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 15. 9. 2008 19:29

:shock: Sakra Vy mě snad překonáte ještě letos :nenapadne . To je teda síla takhle brzy a už obráží. To na co já čekal 3.5 roku Vy budete mít za čtvrt roku. Prostě jste šikovná jen tak dál.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 15. 9. 2008 19:34

jen to nezakřikněte,to bude asi zálivkou ,přidala jsem do ní to hnojivo na orchideje,to bude ten zázrak, :hm
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 15. 9. 2008 19:40

Hlavně to nepřehánějte :!: aby to nebylo moc.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 15. 9. 2008 19:52

ne ,dala jsem jen třetinu toho,co maj v návodu,a řídím se vaší radou,jak se o ni starat.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 15. 9. 2008 20:13

Zatím to vypadá dobře, snad jsem Vám poradil dobře.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 15. 9. 2008 20:51

věřím tomu a dobrou noc.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Scandiaca 16. 9. 2008 09:06

Jů, to se máte :-)
Proti gustu...
Scandiaca
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavlínka123 16. 9. 2008 11:11

Dobrý den, já mám ve své sbírce těchto orchideí pět, ale asi něco dělám špatně. První jsem dostala asi před 2,5 lety a po odkvětu už mi nevykvetla, přesadila jsem ji do borové kůry do poloprůhledného květináče, ale i přesto nic, další, kterou jsem si pořídila cca před rokem a půl také přesazená, mi teď na seříznutém stonku vypustila dva květy, ale svrašťují se mi na ní listy. Moje třetí, rok stará odkvetla asi před půl rokem, takže čekám. Je také přesazená do kůry a průhledného květináče. Další dvě nemám tak dlouho, jsou v původním substrátu z obchodu, jedna mi asi před měsícem odkvetla, druhá květy ještě má. Všechny rostliny mám na jednom místě, před jižním oknem za záclonou, takže sluníčko je nepálí, ale světla mají dost. Zalévám je tak, že je jednou týdně stavím do odstáté vody, jednou za dva týdny přidávám hnojivo na orchidee od Agro. Květináče mám postavené na miskách s oblázky a vodou kvůli vlhkosti. Dělám něco špatně, že mi ty moje krasavice nechtějí znovu vykvést? Nebo jsem jen netrpělivá a je normální, že si dávají tak načas? Doma mám cca 23-25 stupňů. Díky za odpověď. Pavlína
Pavlínka123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 16. 9. 2008 12:53

Já zalévám dešťovou vodou jednou za týden a nenamáčím je. Jen je zaleju shora a co vyteče do misky to nejpozději dhuhý den vylévám. Aby Phalaenopsis vykvetl je dobré na 14dní až měsíc snížit teplotu na 15-18°C. Já to sice nedělám ale na podzim něž začneme topit tak nám teplota v místnosti nevystoupí nad 20°C. Zrovna teď máme jen 16°C a kvůli orchidejím to ještě pár dní zkusíme vydržet.Pokud je chladněji tak by se mělo zalévat méně.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod bardotka 29. 9. 2008 17:06

Tak včera jsem si pořídila další orchidejku ze supermarketu :-[ škoda jen že všechny nerozkvetlé kvítka opadala, spíše tím jak se tam lidi asi v nich přehrabovali. 2 Kvítka zatím drží:) ale to je tak vše.. Jinak má 3 stonečky:) Akorát nevím co s čouhajícími kořeny, jestli ustřihnout nebo počkat až to uschne a až potom to ustřihnout :hm Ale jinak je pěkná, byly i hezčí, ale jen ona měla tři stonečky :-))
http://fotoalba.centrum.cz/~$11260592~f ... offset%3D3
http://fotoalba.centrum.cz/~$11260592~f ... offset%3D5
http://fotoalba.centrum.cz/~$11260592~f ... offset%3D0
bardotka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 29. 9. 2008 18:47

Je pěkná ;-) . Myslím že Vám pěkně pokvete až rozchodí ten pobyt v supermarketu. Koukám že máte více krásných orchidejí. Kořeny orchidejím nestříhejte jedině až úplně uschnou.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků