Jak se starat o orchideje rodu Phalaenopsis ?

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 9. 7. 2008 11:37

Tak to vždycky začíná. :mrgreen: Jsem zvědavá, jestli vydržíte při té jedné, nebo za chvíli budete řešit, kam dát další kousky. :-P A jaký druh jste si koupil? Máte i fotku?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Exit_girl 15. 7. 2008 21:31

Ahoj, prosím o radu. Mám phalaenopsis něco málo přes týden, zatím jsem ji jednou i s květináčem koupala, každý večer rosím listy. Bohužel, dva květy začaly uvadat, z květináče je vylezlý bílý kořen a substrát na povrchu plesniví...nechápu, kde jsem udělala chybu a jak to napravit...:-(
Exit_girl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 16. 7. 2008 10:56

Ahoj děvče ^^ ,
vylezlý kořen je v pořádku, jde ale o to, jestli je bílý celý: špička by u zdravé rostliny měla být zelenofialková, alespoň u části kořenů.
Substrát na povrchu plesniví kvůli přelívání - za jeden týden musela rostlina zvládnout koupání a pak každý den rosení, to je plno vody! Phalaenopsis je třeba zalívat, až když je substrát pořádně vyschlý - tak jednou týdně, bez vody ale vydrží i déle.
Takže rada: přebytečnou vodu pryč (mimochodem: máš speciální květináč na orchideje? :idea: ) a nechat zeminu vyschnout. Nerosit!

Čau Katka
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Exit_girl 16. 7. 2008 11:04

Ahoj,
dobre, necham ji ted vyschnout. Specialni kvetinac mam, ma kousicek nad dnem takove hrany, aby nebyl kvetinac posazeny na dne.
Jinak o tom roseni jsem cetla, ze se ma delat denne na listy...tak nevim no...jak casto je treba potreba rosit?
A spicka toho korenu je takova naruzovela.
Diky za poskytnute rady;-)
Exit_girl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 16. 7. 2008 11:27

Fajn, kořen je v pořádku, tím se netrap. Květináč je taky ok, ty hrany jsou v něm právě proto, aby orchidej nestála ve vodě, když se to přepískne. Každodenní rosení nedoporučuji - já orchideje rosím tak jednou za čtrnáct dnů, abych smyla prach z listů. Vyfotím a pošlu obrázek, právě mi dvě kvetou. :-)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Exit_girl 16. 7. 2008 11:50

Jo, hrana tam je, akorat neni nahore rozsireny, to vadi nebo ne? ze je tesne kolem hran toho kvetinace?
Jeste se zeptam ohledne hnojeni-jak casto?cetla jsem jednou za 14 dni...chtela byxch si hnojivo pripravit treba do jednoho litru, ale nevim kde odmerit tak maly mnozstvi toho hnojiva, jak to delas ty?
Na foto se tesim ;-)
Exit_girl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod avoklybokavi 16. 7. 2008 14:37

Phalaenopsis po odkvetení opět nasadil poupátko na starém stvolu, to by nebylo nic zvláštního, ale i vedle poupěte nahoře na stvolu vyrůstá lístek. :?: Je to normální? Už jste se s tím setkali? :shock: Iva.
avoklybokavi

Odeslat příspěvekod kejki3 16. 7. 2008 16:46

Já ne, ale stvoly se rozvětvují, takže místo lístků jsou další poupata.

Exit_girl - Květináč je v pořádku.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 16. 7. 2008 20:52

Exit_girl: Že nahoře není květináč rozšířený, vůbec nevadí. Jou různé typy, důležité jen je, aby v něm byly ty hrany, které nedovolí, aby rostlina stála ve vodě.
Co se hnojení týče, já mám dvoulitrovku od sodovky, do které si vždycky udělám roztok. Odměření hnojiva není těžké: mrkni ještě jednou na originální lahvičku, určitě tam bude v návodu napsáno, že víčko je tolik a tolik mililitrů. Podle toho to hezky odhadneš. Třeba já mám víčko na 10 ml hnojiva, k tomu se dodají 3 litry. Tak dám litry dva a víčko naplním zhruba do dvou třetin.
Na obalu je psáno, že od března do října se hnojí 1x týdně, já hnojím zhruba tak nebo 1x za 14 dní.

Ještě dobrá rada pro sklerotiky jako jsem já :mrgreen: Pokud budeš mít hnojivo v lahvi od pití, doporučuju odstranit originální nálepku a dát tam nesmývatelný nápis, že jde o hnojivo na orchideje (já jich mám takhle víc, takže to musím rozlišovat). Jinak se může stát, že si omylem lokneš jako náš soused, který si dal benzin. :twisted: Mně by se to stát klidně mohlo, takže jsem po této příhodě všechno raději přelepila. ;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 16. 7. 2008 20:53

avoklybokavi píše:Phalaenopsis po odkvetení opět nasadil poupátko na starém stvolu, to by nebylo nic zvláštního, ale i vedle poupěte nahoře na stvolu vyrůstá lístek. :?: Je to normální? Už jste se s tím setkali? :shock: Iva.

Tak s tímhle jsem se nesetkal. Prosím vložte sem fotku. Pokud nevíte jak pošlete mi ji na e-mail. Moc děkuji. Já mám taky zajímavost. Jeden Phalaenopsis místo květních stonků tvoří za každým listem nové rostliny. Bohužel proto vůbec nekvete 8-S .
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 16. 7. 2008 20:56

avoklybokavi: Ano, stává se to. Podle mě se jedná o keiki, tak se říká odnoži, která na orchidejích rodu Phalaenopsis občas vyrůstá - právě na květních stvolech. To označení keiki je mám pocit z havajského jazyka a znamená dítě. :idea:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 16. 7. 2008 21:45

Tady posílám slíbené fotky:

Nejdřív obě dvě dohromady:

Obrázek

A ještě detail květů obou "holek" :-D :

Obrázek


Obrázek
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 16. 7. 2008 21:52

To jsou nádherné barvičky 8-D :love:
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Exit_girl 16. 7. 2008 22:11

Taky mam takoveto barvicky :-) Ale zatim ne takove krasne a velke kvety..snad se zadari a taky budou :-) Jeste k tomu hnojeni, nekde na netu jsem cetla doporuceni, davat jeste polovicny davku hnojiva, nez je napsano na obalu...proto jsem resila, v cem odmerit to male mnozstvi :-)
Exit_girl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Exit_girl 16. 7. 2008 22:11

proboha, polovicni :-D
Exit_girl
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků