Jak se starat o orchideje rodu Phalaenopsis ?

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Radka N 1. 10. 2009 18:45

Od té doby, co jsem tu byla naposled mám tři nové přírůstky. Jedna je teda mini a je to překvapení, protože jsem ji koupila po odkvětu ve slevě, tak jsem zvědavá na barvičku 8-D . Další velká je zelenkavá a ta třetí je flekatá! Ať žije Kamufland! ^^ Měli sice jednu, která vypadala jako dalmatin, ale já blbec jsem zaváhala a řekla si, že se pro ní vrátím, až půjdu z OBI, abych nenosila dříví do lesa, ale kdo zaváhá, nežere. Zbyly tam pak jen 2 víc fialové než bílé (jednu z nich mám), ale taky se mi líbí moc moc moc :-D .

Obrázek Obrázek Obrázek
Radka N
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Premda84 15. 10. 2009 17:55

Dobrý den :-)
jsem tady poprvé a návod k pěstování orchidejí rodu Phalaenopsis jsem si přečetl - taky jsem proletěl tohle fórum a přesto bych se Vás rád zeptal na jednu radu :-)
Orchideje máme již více než rok - asi rok a půl - máme celkem 5 orchidejí rodu Phalaenopsis - z toho 3 velké a 2 "mini" :-) - ta poslední velká právě "odkvétá" - ale 2 zbylé "velké" orchideje odkvetly již před více než půl rokem? a stále nekvetou a nekvetou... u jedné rostlinky pozorujeme snad nový lístek a nějaké "nové poupě" úplně dole u kořenů ( když tak později dodám foto ) - ale už nevíme kde děláme chybu... Orchideje pravidelně rosíme - témeř každý den - vlhkost se u nás pohybuje okolo 46-50% - a teplota stabilně okolo 22 - 24 stupňů - jedna z nich ( kde právě nějaké to poupě snad vyrůstá ) je umístěna v blízkosti východního okna - tedy né úplně na něm.. a ty další jsou umístěné u okna Severního... zálivku má na starosti přítelkyně tak nevím jak jí provádí - optám se :-) ale mám dojem, že zvrchu do substrátu... žádný speciální květináč nevedeme... nehnojíme... prostě si myslíme, že by už mršky mohli vykvést a pořád nic.. právě měřím teplotu u severního okna - bohůžel je to v obýváku a tam teplotu kolem 16 stupňů dosáhnout nemohu :-) momentálně je tam cca 21 stupňů-bohužel mne nenapadá jak rostlinu pomocí teploty přivést k životu.... všem díky za rady ;-)
Premda84
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 15. 10. 2009 18:21

Takže začnu tím, že teplota je vpořádku. Minimální teplota u Phalu je 18st,tak proč byste chtěl mít 16st. Zálivka asi taky dobrá, když vám všechny dále rostou a nehynou. To kvetení, věřím že by jste chtěli, aby už nasadily, ale s tím se moc dělat nedá, jen vyčkat. Někomu kvete 2 roky a někomu,TO jsem já, stávkuje od roku 20007, až teď se uráčil kvést. Tak držím palce, ať si dají už říct, phaly teď totiž začínají nasazovet na květy. Když jste do teď vůbec nehnojili, tak by jste jim mohli i pohnojit.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Premda84 15. 10. 2009 18:31

Danielko - dekuji predem za rady - takze nezbyva nec cekat :-) prave, ze ta jedna KVETLA skoro rok v kuse takze si to sve vybrala asi :-) a ty ostatni podstatne mene, ale taky stale nekvetou - zkusim je prihnojit - mohla bys me jen nakopnout jakym zpusobem a cim to bude nejlepsi?
PS: s tou teplotou okolo 16 stupnu to bylo mysleno tak, ze jsem cetl, ze kdyz se Phala umisti na 14dni - 3 tydny do mistnosti okolo 16 stupnu - nutne zacne kvest :)) zajimalo by mne jak v bytovych podminkach mohu dosahnout 16 stupnu a byt aktivne obyvat :D
Premda84
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 15. 10. 2009 19:03

Tak já hnojím hnojivem na orchideje a většinou to tady všichni takhle hnojí. Kup si to co seženeš, někdo to dělá i kristalonem, ale to bych zatím nedoporučovala. :hm No a stím pokusem dát phal do chladu,to na ten můj vůbec neplatilo, :-/ prostě si dal na čas. Nemám jen jeden, takže mi to zas tolik nevadilo. Takže držím palce ony si zase dají říct, když teď nic nekvete, co tak si koupit nějaký s květem,je tolik krásných. :tleskani :tleskani :shock:
Jinak vítej mezi náma orchidejovýma bláznama 8-D 8-P
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ra.cermak 15. 10. 2009 19:10

Pacientama
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 15. 10. 2009 21:13

my co moc šetříme máme u Phalů 16°C každé ráno a někdy i 15 ale to už se bojim bojim o poupata. Když je chladno tak nesmí být skoro zalité.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 16. 10. 2009 16:31

Dane mě přežili i v deseti stupních a kvetou jak diví a dokonce už tři maj keiky.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 16. 10. 2009 16:37

A já ještě keiky nikdy neměl a to už jich mám 54 ale mám je teprve 3.5 roku. Teda jen ty nejstarší. Nejvíce jsem jich nakoupil až letos dokud nezasáhla tvrdá pěst pracujícího lidu a nezatrhla mi další nákupy.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 16. 10. 2009 16:43

Dane ,já je mám teprv rok,však ty víš.
a na jedné jich mám 8 keiků,a na bílé a žluté po dvou,
pošlu ti ji až bude lepší počasí.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radka N 24. 10. 2009 14:42

Tak jsem taky sehnala tu flekatici 8-D , byla tam v OBI mezi nimi jediná. Určo na mě čekala. :lol:

Obrázek Obrázek
Radka N
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 24. 10. 2009 14:47

Radko je to krasavice :tleskani :tleskani
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kandl 24. 10. 2009 16:15

Moc hezká. :tleskani :tleskani :tleskani
kandl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radka N 25. 10. 2009 13:49

Díky díky =).
Zároveň si nevím rady s jednou orchidkou (je z "poctivého" květinářství, podotýkám). Postupně, od té doby, co ji mám, jí začaly hynout spodní listy, ty první byly malinké, tak jsem to neřešila, ale teď jí zežloutl 1 ze 4 velkých listů a bojim se, že to bude pokračovat.Nový listt jí od té doby nevyrostl žádný. Dělám něco špatně? Zalévám jí ponořením, přebytek steklé vody z obalu vyliju... Může to být nedostatkem světla pro kořeny? Nemám ji v průhledném květináči... :-l
Radka N
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 25. 10. 2009 14:20

Nevím co je to poctivé květinářství, ale by ses divila, jaké hrůzy na kořenech už jsem viděla v malém květinářství. Ještě mě chtěli přesvědčit, že je to v pohodě. Takže jestli to není phal, tak nemusí mít průhledný květináč. Jestli jí padají listy, navrhla bych přesadit a možná najdeš uprostřed kouli nasáklého mechu, tak ten dát pryč.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků