Jak se starat o orchideje rodu Phalaenopsis ?

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Slunečnice 29. 1. 2006 20:12

Dobrý den jak přesně bych se měla starat o orchideje rodu Phalaenopsis ? Zálivka apod. Díky
Slunečnice
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin H. 30. 1. 2006 12:45

Jsou to pokojové orchideje, avšak pro svou nenáročnost pěstování velmi oblíbené. Patrně jste ji zakoupila v květinářství zasazenou do zeminy určené právě pro orchideje. Vydrží vám v tomto substrátu několik let, pak se kvetení oslabí a bude potřeba ji přesadit. Opět musíte koupit substrát speciálně určený pro orchideje. V bytě milují tyto květiny jasné, rozptýlené světlo, až polostín. Ideální místo je blízko východního okna. Nesnáší přímé sluneční světlo, které způsobí úpal. Je-li ale světla přeci jen málo, přestane kvést. Zalévejte ji mírně po celý rok, od března do září přihnojujte každých 14 dní tekutým hnojivem, nejlépe určeným právě pro orchideje. Celý rok musíte rostlinu mlžit a postavit ji do misky s vlhkými kamínky. Nesnáší suchý vzduch z radiátorů. Jinak vám ale pokvete celý rok. V létě ji můžete letnit na parapetu východního okna.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slunečnice 30. 1. 2006 19:24

Děkuji moc za komlpletní odpověď. :wink:
Budu zde informovat o mé pěstitelské úspěšnosti.
Slunečnice
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin H. 31. 1. 2006 09:35

To budeme velice rádi. :)
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 2. 6. 2006 15:11

dulezity, po odkvetu neuriznout kvetni stonek leda az je uplne uschly, jen obirejte co je suche - ono to z nej vykvete ochotne vickrat. a neprelevat - chce to vzduch okolo korenu, ne byt nacucane jako hhouba a uhnivat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tynka 27. 2. 2007 09:54

Dobrý den
Mohl by mi někdo poradit jak pěstovat orchidei Miltoniopsis a jaké má skušenosti s pěstování .Dostala jsem jí darem.
tynka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 28. 2. 2007 11:14

Rod Miltonia z čeledi vstavačovitých (Orchidaceae) zahrnuje asi 20 epifyticky rostoucích druhů. Epifytická rostlina je taková, která žije na větvích stromů nebo třeba na skalách, jež jsou pokryty mechem, ale není parazitem.
Nevím, který druh máte vy. Ty z oblasti Kolumbie a Panamy potřebují v létě stinné místo, naopak druhy z Brazílie je třeba stínit jenom při horkém poledním slunci.
Pro rostliny pak platí, že během dne by měly mít teplotu 18 až 24 stupňů Celsia, v noci 16. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 50 až 60 procent, druhy z horských oblastí se spokojí s chladnějším prostředím.
V zimě rostliny potřebují snížit noční teploty na 13 stupňů. Během této doby jim silně snížíme zálivku. Pahlízy jsou náchylné k hnilobě, takže se nesmějí postřikovat, ale pozor, nesmějí ani úplně vyschnout (zlatá střední cesta). :D
Jakmile se špičky kořenů zazelenají, ohlašují vám, že začíná nový růst a je třeba vydatně zalévat a do každé třetí zálivky přidat hnojivo pro orchideje. Právě v této době je můžete i přesazovat, ale to se vás zatím netýká, protože máte rostlinku novou, v čerstvé zemině.
:lol:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tynka 1. 3. 2007 08:55

Moc děkuji za radu.Já sama neví co je to za druh,ale má veliké fialové květy podobné macešce.Jsou krásné ted rozkvetly.Takže je docela těžké jí pěstovat.A co dělat až odkvete. :shock: :roll:
tynka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 1. 3. 2007 13:45

Tynko, teď hlavně nezapomínejte hnojit, aby rostlinka měla dost síly, pravidelně rosit a zalévat. Tak bude kvést velmi dlouho, až budete překvapená. :shock:
Odkvetlé květní výhony se doporučuje odstřihnout krátce nad posledním spícím očkem, někdo zase radí počkat, až úplně uschnou - a potom je odstranit.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tynka 2. 3. 2007 10:51

Moc děkuji Katko
Jste hodná,tyto informace mi jistě pomohou.
tynka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod maky.p 4. 3. 2007 15:34

Mam 3 Orchideje rodu Phalaenopsis a pestovani se mi dari. Darem jsem dostala Oncidium a spodek pod listama se mi dost krabati.. Poradite mi prosim, co s tim delat :(
maky.p
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petra Nachtmanová 4. 3. 2007 17:21

Maky, Oncidia se rozlišuje na dvě skupiny: na chladnomilné a teplomilné. Víte, jestli máte chladno nebo teplomilnou? :) Pěkný večer!
Petra Nachtmanová
Návštěvník

Odeslat příspěvekod maky.p 5. 3. 2007 18:50

Tak to teda nevim.. Pokusim se to nekde zjistit a pak dam vedet.. :|
maky.p
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maky.p 5. 3. 2007 19:21

Tak je to nejspis teplomilna - podle obrazku, nemuzu najit nazev druhu. Pry je pro rostlinu přijatelnější spíše vydatná zálivka v delších časových intervalech a ja delala opak - trochu vody v mensich intervalech. Tak zkusim tuhle radu a uvidim, co z toho bude :)
maky.p
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 21. 3. 2007 23:28

Držím palce a dejte vědět, jak to dopadlo!
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků