Investovat raději do QLED, OLED, LCD LED?

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Scarredbody 6. 12. 2017 16:55

Dobrý večer/Dobrý den.
Doufám, že bych tu našel více odborníků, kteří by mi poradili jakou televizi si pořídit.
Začínal jsem zjišťovat, jakou televizi si pořídit, tím myslím, že jsem se začal zajímat o veškeré parametry, ale začal jsem se v tom dost ztrácet.

Asi bych začal tím z jaké vzdálenosti bych chtěl koukat na danou televizi, s tím bych se chtěl samozřejmě dostat k velikosti úhlopříčky.
Buď mohu koukat ze vzdálenosti 3 m, a nebo ze 4 m.
1. Chtěl bych televizi s úhlopříčkou od 147 - 163 cm. Asi koukání na SD programy bude chtít delší vzdálenost, než na HD, Full HD programy, na Blu - Ray filmy, neboli na hraní her na Playstation 4 pro, které přehrává hry ve 4k. Samozřejmě bych chtěl financovat do TV, která má 4K rozlišení.
2. Chtěl bych chytrou televizi, takže asi Smart. Nevím jestli jít radši do Androidu. A už vůbec nevím, jestli si pořizovat televizi, která je prohnutá, jestli to vůbec v něčem něco zlepšuje a nebo je to jen marketingový tah.
3. Teď jsem asi u té nejvíce problematické věci, a to je technologie obrazu. Četl jsem rozdíly mezi QLED A OLED televize. Podle toho co jsem si přečetl, tak bych šel raději do OLED, prý má stoprocentní černou, tím pádem lepší kontrast. Ale zas má nevýhodu, že se může vypalovat bod barvy. QLED má zas prý nepatrně lepší spektrum barev. Přemýšlel jsem, jestli nejít raději do klasické LED, ale to asi bude hodně velký rozdíl mezi tím kontrastem.
4. chtěl bych, aby měla HDR, prý jsou různé druhy, které jsem tedy našel jen u Značky LG.

Investovat bych chtěl max. 50 000 - 60 000.

Děkuji předem za každou odpověď
Naposledy upravil Scarredbody dne 6. 12. 2017 20:11, celkově upraveno 1
Scarredbody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 6. 12. 2017 17:20

V prvom rade si zmeň nazov vlakna, lebo odporuje pravidlam. Vymažu ti to tu.

QLED je tiež "klasicky LED". Nie je to žiadna nova technologia, ktora by tu nebola už davno. Je to obyčajny LCD panel s kvantovymi bodkami (quantum dot-QD), ake ma vo svojom portfoliu každy vyrobca, len každy vyrobca to inak vola. A s kontrastom to nijako nesuvisi, televizor s quantum dot technologiou nemusi mať nutne vyšši kontrast ako LCD bez QD.

V tvojom rozpočte napr. Sony Bravia KD-65XE9005, Samsung UE65KS7002.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod shamp1x 6. 12. 2017 17:33

https://www.alza.cz/65-sony-bravia-kd-6 ... 83.htm?o=1
za ty peníze teď asi nic lepšího nekoupíš a je k tomu PS4 který se dá případně prodat a cena TV bude ještě nižší.
PC:9900k,16GB Tridentz, 500SSD,RTX 2080 X Trio,Acer Predator XB271HUbmiprz, R6 Fractal
DK: Sony VPL-VW260ES, Denon AVR-X6400, 7.1.4 QAcoustics, Shield TV
OBYVAK: 65PUS7601, Onkyo 646 + atmos sestava 2.0.2
shamp1x
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Scarredbody 6. 12. 2017 20:41

Ryan Giggs píše:V prvom rade si zmeň nazov vlakna, lebo odporuje pravidlam. Vymažu ti to tu.

QLED je tiež "klasicky LED". Nie je to žiadna nova technologia, ktora by tu nebola už davno. Je to obyčajny LCD panel s kvantovymi bodkami (quantum dot-QD), ake ma vo svojom portfoliu každy vyrobca, len každy vyrobca to inak vola. A s kontrastom to nijako nesuvisi, televizor s quantum dot technologiou nemusi mať nutne vyšši kontrast ako LCD bez QD.

V tvojom rozpočte napr. Sony Bravia KD-65XE9005, Samsung UE65KS7002.


Omlouvám se, nevěděl jsem to. Doufám, že je to už v pořádku...
Takže je možné si pořídit klasickou LED kvalitnější a levnější než QLED?
Scarredbody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod indeshit 6. 12. 2017 22:16

https://www.rtings.com/tv/tests/picture ... on-burn-in

vše má své kompromisy. U LG se nedá moc mluvit o HDR kromě OLED. V jejich portfoliu jsou kromě OLED akorát IPS panely, které jsou s HDR neslučitelné už z principu, přestože mají "na papíře" to HDR napsané.

OLED je dost rizikový z pohledu vypalování a QLED je zatím ve stádiu klasických LCD (LEDkami jsou mylně nazývány LCDčka už skoro celou dekádu), nicméně žádné riziko u něj není a jelikož je to VA panel, tak černá a kontrast je tam taky super.

Ty, které psal Ryan, jsou tzv. VA panely - stejně tak jako QLED - kdo se bojí OLED, tak volí VA, které ho v něčem předčí, v něčem ne.
Pokud ale zde padlo slovo "investice", tak to televize moc není :) , OLED vzhledem k rizikům vypalování už vůbec ne.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 6. 12. 2017 22:17

Prilis sa sustredis na vlastnosti co nie su velmi podstatne.
Quantum dot uz ma v tejto cenovke drviva vacsina modelov, nema sa tym preto zmysel zaoberat.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kvok 6. 12. 2017 22:28

Ber tu Sony XE93, co psal shamp1x. Má Triluminos, což je obdoba Quantum Dot.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Scarredbody 7. 12. 2017 08:53

indeshit píše:https://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/image-retention-burn-in

vše má své kompromisy. U LG se nedá moc mluvit o HDR kromě OLED. V jejich portfoliu jsou kromě OLED akorát IPS panely, které jsou s HDR neslučitelné už z principu, přestože mají "na papíře" to HDR napsané.

OLED je dost rizikový z pohledu vypalování a QLED je zatím ve stádiu klasických LCD (LEDkami jsou mylně nazývány LCDčka už skoro celou dekádu), nicméně žádné riziko u něj není a jelikož je to VA panel, tak černá a kontrast je tam taky super.

Ty, které psal Ryan, jsou tzv. VA panely - stejně tak jako QLED - kdo se bojí OLED, tak volí VA, které ho v něčem předčí, v něčem ne.
Pokud ale zde padlo slovo "investice", tak to televize moc není :) , OLED vzhledem k rizikům vypalování už vůbec ne.


Děkuji moc.
Já bych chtěl nějakou TV, která by mě doopravdy uchvátila obrazem.
Ale slýchávám, že mezi OLED a klasickou LEDkou je ohromný rozdíl, ohledně té černé.
Nevím, jestli třeba nevydržet půl roku, možná dorazí nějaká nová technologie, a dnešní televize, které bych chtěl, ale jsou cenově moc drahé se třeba zlevní.
Scarredbody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod indeshit 7. 12. 2017 09:31

dorazí microLED, které bude podobně jako OLED postaveno na regulaci každého pixelu zvlášť, ale nebude tam organicky (degradační) materiál, takže nebude riziko vypálení, bude možná vyššího jasu, lepšího pohybu (díky vyššímu jasu třeba lepší implementace BFI), lepšího gamutu i volumu barev, de facto všeho, co udělá z OLED i LCD nesmysl. Teď už jen zbývá, aby cena byla smysluplná a ne přepálená.

Akorát asi nedorazí do půl roku :) ... nicméně to bude jednoznačný OLEDkiller.

Rozdíl v černé nemusí být markantní. Záleží jak ho každý vnímá. Mnoho lidí si zase stěžuje, že pak u OLED je zas v té černé méně detailů - nevidí černoucha jet v černém autě v noci :) ... nicméně třeba to nemají dobře nastavené.

Velmi dobře může posloužit nějaký HDR film - třeba Lucy (dá se "koupit" na netu - má asi 25GB a kvalita je famózní a dobře umožní pochopit, co je to HDR a barevný a jasový rozsah. Pak jsou filmy ripované jako REMUX, které mají třeba 60GB, ale třeba nemusí být tak zdařile udělané jako ta Lucy ( Ghost in the Shell, Shallows, Baby Driver). Případně koupit na nosiči UltraHD Blu-Ray, akorát tam je to potom trochu složitější si to v showroomu/v prodejně vyzkoušet - musíš zapojovat blu-ray k televizi, dodržet správnou variantu HDMI - v prodejně častokrát mají stará HDMI, které neumožní té kvalitě tolik dát o sobě vědět, prodavači kolikrát ani neví, jak to nastavit, aby TV zobrazovala korektně (rozšířený barevný prostor - přepnout na HDMI 2.0 - HDMI UHD COLOR, HDMI DEEP Color, Extended apod....) mrsknout to tam v podobě USB je výrazně snadnější. Tam je vidět, že leckdy LCD různých značek jsou na tom lépe než OLEDy různých značek. I když mezi OLEDem od LG (třeba B7) a OLEDem od Panasonicu (EZ1000 nebo EZ950) je ohromný rozdíl - ve prospěch Panasonicu samozřejmě. Nicméně cena je extrémní. Dát za 65" 130k je fakt dobytčárna. Výborná telka, ale vše má své kompromisy a z OLEDů se dělá možná až moc velká modla - můj názor. Dle mýho jsou VA LCD daleko lepší volbou (ať už je to Samsung nebo Sony)
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Scarredbody 7. 12. 2017 10:46

Páni, slušná znalost. :-)
Popravdě já bych sám také nevěděl, kdy dodržovat správnou variantu HDMI.
Docela by mi pomohlo, kdyby jste mi třeba poslal nějaké varianty TV a k tomu něco napsat proč zrovna tuhle kupovat. Ale pokud nemáte na tohle čas, tak to chápu. :-)
Scarredbody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rastino7 7. 12. 2017 12:01

Dát za 65" 130k je fakt dobytčárna. [/quote]

neviem akych 130k, ked odratam hodnotu PlayStation 4 Pro v ceně 11000 kč, tak to je 79.000 :

https://www.czc.cz/panasonic-tx-65ez950 ... 950E_165cm

a to som zvedavy aky TV LCD bude vykazovat jeho kvalitu v tej cene...
rastino7
Junior

Odeslat příspěvekod indeshit 7. 12. 2017 16:01

EZ950 je fajn, ale PS4 PRO reálně za 11k je hodně, když se toho každej teď zbavuje ve prospěch xboxu one x. OK, někdo je zvyklej na PS, beru.

Kvalitu obrazu vykazuje EZ950 špičkovou, to celkem bez debat, ale furt je to OLED. Na hry ale celkem může být riskantní z principu OLEDu.

A film. Většinou UHD filmy mají aspoň DTS stopu zvuku. DTS tento model nepřehraje.

Za 89990 už je to celkem škoda. Samozřejmě lze doplnit nějakým MMC, o tom žádná.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 7. 12. 2017 16:22

...alebo proste pouzit rip kde dts nie je.
Aj ked, kto ma na taky TV, isto nebude riesit prehravanie z TV, ale ma nejaky BD aby z tej kvality vytazil maximum.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elulen 8. 12. 2017 07:41

Prohnutá televize ze 3-4 metrů nemá vůbec smysl byť o úhlopříčce 165cm.

Oled má sice nejlepší černou a na krámě vedle LCD LED televizí je to jako pěst na oko, ale ve finále když TV dorazí domů a nemáte s čím porovnávat, tak na tom VA panely nejsou tak špatně. Osobně jsem koupil Samsung UE55MU7002, která není ani Oled, ani Qled a z té černé jsem nadšený.
Osobně bych při takovém rozpočtu šel do Sony KD-65XE9305, která je v recenzích hodně vychvalovaná a stojí tak akorát.

Jako alternativy přicházejí v úvahu 65" LG OLED65B7V(muselo by se dost připlatit) nebo 65" Samsung UE65MU8002.

Jednoznačně zkusit je najít někde poblíž v elektru vystavené a nechat si je předvést.
Elulen
Junior

Odeslat příspěvekod Scarredbody 8. 12. 2017 17:23

Děkuji.

Přemýšlím nad tou Sony KD-65XE9305 a nebo Samsung QE65Q7F, ale nevím do jaké jít. Jsou u nich výrazy, kterým nerozumí, tím pádem nevím jaká je kvalitnější....
Scarredbody
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků