Jak odstranit pařezy po pokácených stromech?

Jakékoli téma o životě zahrádkáře, o jeho slastech i strastech.

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod vlazy 19. 10. 2016 14:45

Mám na louce a v zahradě několik pařezů po starých pokácených stromech a rád bych je nějak jednoduše odstranil. Vadí mi při sekání trávy. Vykopat se to dá asi těžko a dost pracně. Má to velké hluboké a rozvětvené kořeny. Vím, že jsou na to firmy které to dělají vyfrézováním celého pařezu, ale to se tak dělá spíše někde v parcích nebo kolem cest. Kdysi jsem slyšel, že údajně existuje nějaký přípravek který se po navrtání díry do toho pařezu tam dá a ten pařez pak v kratší době ztrouchniví a rozpadne se. Neznáte někdo náhodou něco takového pokud to vůbec existuje? Uvítám i nějaké jiné rozumné způsoby na ne příliš pracnou likvidaci pařezů.
Naposledy upravil vlazy dne 19. 10. 2016 19:11, celkově upraveno 1
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 19. 10. 2016 14:56

zkuste žďáření
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 19. 10. 2016 18:05

Návštěvník píše:zkuste žďáření
A co to je?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 1c8aom3d 19. 10. 2016 18:57

Pokud si nechcete najmout firmu, můžete si z půjčovny přivézt pařezovou frézu. Malá stojí cca 1000,-Kč na den, ale pochybuji, že Vás to vyjde s prací, časem a s náklady na dopravu nějak výrazně levněji než si najmout firmu.
1c8aom3d

Odeslat příspěvekod vlazy 19. 10. 2016 19:09

Já jsem myslel spíše nějaký ne příliš náročný a pracný svépomocný způsob bez nutnosti si na to půjčovat nářadí nebo brát si na to firmu.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 19. 10. 2016 20:15

Ten přípravek, která se dává do pařezů je ledek.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod D. Holas 20. 10. 2016 08:01

vlazy píše:Mám na louce a v zahradě několik pařezů po starých pokácených stromech a rád bych je nějak jednoduše odstranil. Vadí mi při sekání trávy. Vykopat se to dá asi těžko a dost pracně. Má to velké hluboké a rozvětvené kořeny. Vím, že jsou na to firmy které to dělají vyfrézováním celého pařezu, ale to se tak dělá spíše někde v parcích nebo kolem cest. Kdysi jsem slyšel, že údajně existuje nějaký přípravek který se po navrtání díry do toho pařezu tam dá a ten pařez pak v kratší době ztrouchniví a rozpadne se. Neznáte někdo náhodou něco takového pokud to vůbec existuje? Uvítám i nějaké jiné rozumné způsoby na ne příliš pracnou likvidaci pařezů.


Ten přípravek se přímo jmenuj "Pařezník", je v podobě granulátu, který se sype do vyvrtaných děr v pařezu.
Já měl celkem velké pařezy, takže klasický vrtáček do dřeva to nemohl pobrat, a tak jsem pořídil hadovitý vrták do dřeva: https://www.nejlevnejsinaradi.com/vrtaky-do-dreva/hadovity-vrtak-do-dreva-20x450-mm/ byl mi doporučen, že vytáhne velkou část pilin a díra tak bude čistá aby se tam toho granulátu vešlo dost.

Tak hodně zdaru :)
D. Holas

Odeslat příspěvekod vlazy 20. 10. 2016 08:57

Kromě toho Pařezníku jsem vygooglil i nějaký přípravek Root. Na konci se pak ale má ten pařez pomocí vhodného podpalovače vypálit a to bych nerad dělal aby z toho pak nebylo vypálené půl vesnice a nebo abych musel volat hasiče což by se asi pak mohlo docela dost prodražit. Četl jsem, že se to ne vždy dá snadno zapálit a že ani ten přípravek není vždy dostatečně účinný. U toho Pařezníku by to možná mohlo jít i bez toho vypálení. Nemáte někdo s těmito přípravky nějakou konkrétní zkušenost? Ono se to má zalévat vodou, ale myslíte, že by se to mohlo použít ještě nyní těsně před zimou kdy už můžou přijít mrazy a mohlo by to pak zalité vodou zmrznout?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hejjar 20. 10. 2016 19:10

kejki3 píše:Ten přípravek, která se dává do pařezů je ledek.


To bych brala, není to agresivní chemie, asi vyzkouším díky
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod krizd 23. 10. 2016 18:57

Pařezník jsem vyzkoušel na pařezu lípy průměr cca 60cm. Funguje skvěle, ale nevěřte údajům o čase potřebném pro jeho účinky. Použil jsem dvě balení pařezníku a celkem asi 6 děr průměr 25mm. Po několika měsících jsem díry prolil lampovým olejem a po dalších dvou měsících zkusil vypálit. Bez úspěchu. Rezignoval jsem a nechal to být. Trvalo to celkem dva roky, ale pařez teď jde bez problému dloubat prstem. Úplně se rozpadl, počítám že ho vyhrabu motyčkou.
krizd

Odeslat příspěvekod vlazy 23. 10. 2016 22:04

Pokud to trvalo 2 roky než se pařez rozpadl tak bych příliš nemyslel, že to funguje skvěle. Možná, že ne na každý pařez po každém druhu stromu to bude působit stejně.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 23. 10. 2016 22:15

Hlavně nechápu logiku - naleju lampový olej a nechám být 2 měsíce. Ovocný strom ti za dva roky na troud neshnije, možná, kdybys ho očkoval sírovcem, to je kostičková hniloba.
Někde je to v kompostování vysvětlené, prostě celulóza pro rozklad potřebuje dusík a ten dodáš tím ledkem, asi nejlépe amonným.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 30. 10. 2016 16:01

Tak my máme asi ten nejlevnější způsob :nenapadne ,pařez uřežeme až u země ,pak to manžel ještě trošku rozseká sekyrkou aby se ještě snížil a zasype hlínou. Sekačka o něj pak ani nezavadí. :lol: :tleskani
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 30. 10. 2016 19:01

Osekávat pařezy sekyrkou to je docela dost pracné. Já ty pařezy mám na louce kde trávu nechávám mulčovat traktorem. Nerad bych aby při tom traktor pařez vyhrabal a rozbil si na něm sekačku.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeška 4. 11. 2016 14:31

Zkuste si do pařezu vysadit houby, které dřevo vyžerou ... stačí navrtat a nasadit třeba václavky a zavíčkovat voskem... houby žijí z pařezu a za rok, dva ho úplně vyžerou ... a máte dvojí užitek, zbavíte se pařezu a ještě máte dobré houby ze zahrady ... :-D
Mikeška

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků