Taiko v říši divů

Jakékoli téma o životě zahrádkáře, o jeho slastech i strastech.

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 23. 4. 2008 17:27

Dobrý den,

ať už čtu jakékoliv fórum nebo články, všude jsou stejná varování ohledně zálivky. Všude varují na vysušení a na přelití. Hlavně ohledně přelití jsem byl navíc intenzivně varován ze strany mojí mamky, což ve mě možná vytvořilo až přehnanou opatrnost a zkreslenou představu o tom, co si mám vlastně pod pojmem "přelití" představit. Jak poznám, pokud se nechci spoléhat jen na svůj odhad, kdy je půda skutečně přelitá?

Možná můj dotaz vyznívá dost stupidně, ale občas si připadám dost zmateně. Připadá mi, že půdu zavlažím dostatečně a ona se druhý den jeví jako úplně vysušená (a to mám zatím jenom semenáčky rostlin, žádné velké pijáky). Zatímco u jiných nádob mi připadá, že tam sotva kápnu a už z toho mám bláto 8-D

Především mě zmátlo pěstování Cherimoye (přestože na internetu jsem četl, jak je její pěstování nenáročné a snadné). Když jsem je zaléval "s citem" a podle mého vlastního odhadu (a pravidla, že si mám osahat povrch půdy a zalít, pokud už pomalu schne), rostly mi jenom pahýly, na jejichž vrcholcích se objevovaly nové mladé lístky, které pak ještě zelené opadly. A tak to bylo pořád. Objevily se lístky, opadly, pahýl trošku porostl, objevily se lístky, opadly. Tak jsem si říkal, že je něco špatně. Polovinu cherimoyí jsem začal zalévat méně a druhou polovinu jsem začal zalévat extrémně hodně. Několik z těch, které jsem zaléval méně, jsem usušil :-S Jedna z těch, co jsem zaléval méně, dělala to samé, co předtím - pahýl. Jedna z těch, co jsem zaléval extrémně, vytvořila jeden větší list a menší dva opadly. Pak vytvořila další větší lístky, které neopadly. Druhá z těch extrémně zalévaných shnila.

Takže mi zůstaly jen dvě. Jedna, kterou jsem moc nezaléval a jedna, kterou jsem podle mě přemokřoval, přičemž ta přemokřovaná vypadala zdravě a vesele. Tak jsem usoudil, že tyhle rostliny potřebují hodně vody. U té přemokřované to vypadá tak, že po zalití vypadá, jakoby byla v blátě (chvíli trvá, než se voda vsákne) a když se voda vsákne, povrch půdy nikdy ani trošku nezeschne (není mokrý, ale vlhký). A když jsem si říkal, že jsem to fakt přehnal, že už jsem ji zalil opravdu moc a že mi shnije a přestal jsem ji zalévat (pár dní jsem ji nezaléval, půda byla pořád vlhká) jeden z větších lístků opadnul. Tak jsem si řekl OK, když nezalévám, padají lístky. Když to přeháním, nic jí nepadá, tak jsem ji zase zalil. A ona od té doby pořád roste, přestože mám pocit, že ji pořád přemokřuju.

Začal jsem tedy víc zalévat i tu, kterou jsem předtím zaléval méně a ta teďka vyhazuje listy jak na vrchu pahýlu, tak i po stranách.

Připadám si jako Alenka v říši divů, když mi na začátku jedna "přemokřovaná" uhnila a druhá se tváří, že bez pořádné lázně odmítá nést své listy.

Zatím jsem se snažil řídit pravidlem, že si sáhnu do květináče a jestliže je povrch půdy lehce suchý, zaliju. Ale tohle očividně u cherimoyí nestačí a mám pocit, že tímto způsobem trošku suším i ty další rostliny. Možná mám fóbii z přelití :-D
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 23. 4. 2008 21:18

Myslím, že vám pěstování ještě vícekrát připraví situace, kdy si budete připadat jak Alenka v říši divů. Docela jste se propracoval k poznatku, že každá rostlina je živý originál, i za cenu, že vám zbyly pouze dvě rostliny... Hlavně nenechávejte po zálivce stát v podmisce dlouho vodu (nejdéle po dvou hodinách co se nevsaje vylijte) aby nezačaly zahnívat kořeny :pozor .
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 23. 4. 2008 21:22

Jo, to dělám. Vlastně už po půlhodině, když tam voda zůstane, vylévám a pak se modlím, aby mi rostlinka neuhnila. Mám fóbii z přelití :-)
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 23. 4. 2008 21:28

A to nejhorší přijde až pojedete na dovolenou. To jsou muka. Celou dovolenou se člověk klepe o co přijde. :-S
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 23. 4. 2008 21:41

Ano, nejhorší je, že ti, co se v době naší nepřítomnosti starají o opuštěné rostlinstvo, mají pocit, že musí stále zalévat,jinak všechno uhyne :oboze . Pak to po týdnu vypadá, že pěstuji samé bahenní rostliny! I když jsou pečovatelé, kteří zase raději nezalévají, až těsně před mým návratem :-/ .
A tak občasnou dovolenou protrpím - a pak ty nervy, co z toho zůstane při životě :grr:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 23. 4. 2008 21:44

Možná by bylo lepší pořídit si a vycvičit nějakou spolehlivou opičku :-D
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 23. 4. 2008 21:47

Segra už je dost vycvičená. Oběhne 100 pokojovek s 30ti litry vody a může jít domů.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod binka 24. 4. 2008 08:04

Když jela na dovolenou moje kolegyně, svěřila zalévání kytek své matce. Ta ve svých 80ti letech neváhala každý den přistavit židli ke kuchyňské lince, na tu stoupnout, aby dosáhla ke stropu, kde byla jedna jediná umělá kytka ... :D
binka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 24. 4. 2008 09:56

Binko, děkuju, to jsem se zasmála :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 24. 4. 2008 12:49

:mrgreen: jejda chudák paní my se jí tady smějeme 8-S
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků