Plánujete pěstování zeleninové zvláštnosti?

Jakékoli téma o životě zahrádkáře, o jeho slastech i strastech.

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Fidych 14. 1. 2008 00:01

Tak to nám by snad vydržely taky, jenže poslední jsme spořádali těsně před vánoci - byl z ní zapečený nákyp se sýrem a jen se po ní zaprášilo :lol:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 14. 1. 2008 00:10

Hm, to zní dobře - můžu poprosit o recept?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 14. 1. 2008 01:09

Oloupaná cuketa se nahrubo nastrouhá, hodně se vymačká přebytečná šťáva. Přidají se dvě celá vejce, 2 lžíce solamylu a strouhanka tolik, aby směs byla asi jak mletá sekaná před pečením. Může být i navlhčená houska, žemle, rohlík - co je po ruce, ale spíš sušší, aby se směs nerozbředla. Cibule a česnek podle chuti, sůl a pepř, může se zamíchat i na nudličky nakrájená paprika. Kdo má rád, může přidat nadrobno nakrájenou uzeninu.
Nechat směs chvíli odležet, aby se provlhčila strouhanka, majoránka být nemusí, ale může (s paprikou moc dohromady nejde).
Pekáček vymazat, vysypat strouhankou, a píct v troubě asi na 180 stupňů bez pokličky. Nakonec se posype strouhaným sýrem (nebo poklade plátkovým). S bramborami , nebo samotné, chutná to na oba způsoby. Co se nesní, za studena nemá chybu.
Z počátku se mi stávalo, že byl nákyp poměrně řídký, ale ani to nevadilo. Peče se asi třičtvrtě hodiny.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 14. 1. 2008 11:45

bosto2 píše:Hlavně nezkoušejte lagenárii (indická okurka). Ta mě zarostla celou zahradu :shock: ,jíst se to nedalo ani zavařené jako okurky.Ale úrodná byla ,2 rostliny měly přes metrák plodů. Vono většinou když je to k ničemu tak to pěkně plodí. :?f/quote]


To máte pravdu. :mrgreen:
Jakou odrůdu jste pěstoval? U nás jsou nejrozšířenější asi ony dlouhé, úzké plody, ale mě by zajímala odrůda 'Birdhouse bottle' - v zemích Jižní Ameriky se nechává vyschnout a dělají se z ní tradiční nádobky na popíjení maté - typická kalabasa.
Jestlipak to někdo u nás nezkoušel?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 14. 1. 2008 11:54

Přiznávám, u zeleniny zatím váhám - z nabídky firmy Semo mě zatím zaujala nejvíc prý pro Středoevropany přijatelně pálivá :D paprika 'Jalahot F1' a taky pálivý nářez 'Habanero' - do jídel se musí dát opravdu jen trošička.
No a potom vigna čínská, odrůda 'Metro' - představa téměř metrových lusků (používají se jako fazolky) se mi líbí. :D

Ale nejvíc se těším na pěstování bylinek, konkrétně stévie - vypadá, že zimu zatím v pořádku zvládá, tak bych si ji ráda namnožila a začala ji užívat ve velkém. :wink:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 14. 1. 2008 19:47

Vloni jsme dostali pár semen papriky 'Hamík', ta mně docela nadchla: chutná dobře, nepálí, má krásnou oranžovou barvu a plodů hodně, i když drobnějších.
Asi ji všichni znáte, pro mně to byl objev a letos jich pár zase vysadím.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 14. 1. 2008 20:45

Ano, je skutečně výborná, pro svou jemnou chuť se doporučuje i pro děti. Ale zas tak známá nebude, mám pocit, že to byla loňská či předloňská novinka.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 14. 1. 2008 22:50

Vaše zmínka o metrovém lusku mi připomněla, že se člověk nemá moc těšit před sklizní a hlavně zpracováním.
Atraktivní fialové lusky fazolí (bohužel jméno nevím) se mi zdály báječné pro kombinaci s dalšími barevnými lusky (žluté a zelené) - barevný fazolový salát.
No, a milé fialové lusky po vhození do horké vody nejdřív trochu potmavly a pak zezelenaly, a ne moc pěkně :shock: .
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod bosto2 14. 1. 2008 22:54

To jste mě připoměl jak jsme poprvé vařili fialové brambory ,to byla síla :mrgreen:
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 14. 1. 2008 23:07

Obrázek
Tady je ukázka té mexické okurky (Melotria)- plody se zvětšily asi 2x. Pro porovnání je tam sice jen opěrná spirála o síle 10 mm, ale představu to dává.
Fidych
Zahradník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků