Kompostéry

Výhodné a zajímavé tipy na nákup do zahrady (ale také varování)

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 2. 9. 2011 18:44

Máte někdo zkušenost s plastovým kompostérem?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Frogg 6. 1. 2012 08:44

Nemám, kompostování na zahradě řeším jinak a lépe, než s těmi prefabrikovanými hračkami, co se do nich nic nevejde.
Frogg
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 6. 1. 2012 09:49

To já taky. :mrgreen: Ale v některých případech se mi to zdá jako jediné řešení, a tak bych chtěla znát názor těch, kteří tyto kompostéry používají. Tak se prosím vy, kterých se to týká, ozvěte! ;-) Nebo jste na tom všichni tak jako Žabák a já?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 6. 1. 2012 10:55

Vím, že známý měl plastový a po roce ho začal používat na úschovu hraček od dětí, jako kompostér mu nevyhovoval, tak asi
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alinka 6. 1. 2012 22:47

My ho na zahradě máme,ale nemám s nim moc dobré zkušeností. Mám dost velkou zahradu a všechen odpad by ta nevešel. No a to co tam dávám se mi zdá uprostřed hrozně ubité,jen na kraji u dvířek je ta zemina celkem pěkná. Má se tam přidávat něco, co slouží k rozkladu, nějaký urychlovač, ale ten jsem nikdy nepoužila. Asi se o to taky musí člověk správně starat,snad letos :oboze
Alinka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 7. 1. 2012 15:57

Alinko, tak to mě bude zajímat, jak pořídíš. Takový nějaký kompostér by se hodil našim. Chtěli by ho dát do výběhu slepic, tam je to jediná šance, protože klasický otevřený kompost by slépky rozhrabaly. Ten urychlovač kompostu stojí tuším kolem 70-80 Kč, smícháš ho s vodou stejně jako hnojivo a kompost proliješ. Jsou v něm bakterie přispívající k rozpadu hmoty, ale když není kompost dobře založený, nepomůže to. To hlavní je skladba kompostu a péče o něj. Máme tu několik článků na tohle téma, přidávám odkaz.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 7. 1. 2012 16:17

Taky přispěju zkušeností. Kompostér máme tuším 4 roky. I ten urychlovač zrání jsem už do toho lila a nemyslím, že by zase tolik pomohl. Do kompostéru dáváme převážně posekanou trávu ze zahrady a přes léto i různé zbytky z kuchyně a částečně i obsah kočičí toalety, je-li kočka zrovna v domě. Podle mě to v tom zrovna moc netlí a když je potřeba neustále vrstvy trávy prokládat zeminou, je s tím docela otravná práce. Na zimu se mi osvědčilo sundat z vršku ten dekl, aby dovnitř pršelo a padal sníh. Na léto je ale fajn, že po zbytcích nelezou mouchy a nic není cítit - to vidím jako výhodu skoro jedinou. Po těch cca 4 letech se dá odspoda z dvířek vyhrabat i slušnější zemina, ale zetlelé úplně to není. Podle mě by to chtělo dva kompostéry vedle sebe a občas je přehodit z jednoho do druhého a ten hotový spodek si odebrat.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 7. 1. 2012 17:38

Tak na radu Dana používám na kompost močovinu. Stojí 3kg 90Kč, na rozklad kompostu supr, Na podzim sypu (spíš cukruju) i na mulčování pod stromy, Do jara krásně rozloženo.
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 7. 1. 2012 17:49

Kompost volně není ale totéž, co kompostér. Sice to má díry postranách, ale zase ne tolik a vzduchu k tomu taky moc nejde, voda jen co tam kdo naleje. Pokud nemáš zahradu, kde v rohu kompost nikomu nevadí, je ten kompostér skoro jediná možnost, jak skrýt odpad ze zahrady.Jeden rok jsem od toho odebrala vrchní desku i tu přední a na jaře toho byla vevnitř půlka, jak to sesedlo. Když ho nechám zavřený, není ani poznat, že by se odpad nějak slehnul. Pak je kompostér věčně plný já nevím, kam s tou trávou. Motorová kosa kterou sekáme to zrovna moc nerozseká.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 7. 1. 2012 17:58

Tak to ti věřím, taky z jara jsem z toho na nervy, muž začne sekat, vysype koš a jak to nejdu hned rozhrabat, hned se to zapařuje, koš má 300litrů a zahrada 5tis m2, tak to je dílo
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 7. 1. 2012 18:17

Proboha! Měla jsem zahradu 1200m a z trávy jsem byla na mrtvici do té míry, že jsem to sekala sekačkou bez koše, aby se pořád nemuselo zastavovat. Počkala jsem, až to trochu proschlo a pak hrabala a odnášela na kompost. Teď máme zahradu malou a v lese, je tam spíš mech a kopřivy. Kosa to ale nadrobno nerozseká a kopřiva taky hnedtak nezetlí. Jak se mezi to nehodí aspoň lopata hlíny, netlí a netlí to. Jenže kde v lese pořád brát další a další zeminu, když jsou všude kořeny nebo jehličí. Ostatní sousedi to často řeší tak, že mrsknou trávu za potok, jenže když to uděláme všichni, budem za chvíli bydlet na kompostě.Lítají z toho mouchy, komáři a žerou nás k nesnesení, jsme u přehrady.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 7. 1. 2012 18:33

No a ještě 2tis m pod břehem, ale to necháváme sekat obcí za 4stovky, 4x ročně, teď tam máme japonské topoly, tak doufám, že to utlumí ten růst trávy, za rok vyrostly metr
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alinka 7. 1. 2012 22:13

Katko díky za odkaz, pozorně si to přečtu a uvidím, jak to budu dělat dál. No a co říkáte tomu, občas to v kompostéru přelít rozmočeným kuřincem? Nepomohlo by to trochu ? Jinak budu taky uvažovat o té močovině , jen nevím, kde se kupuje. Mám i normální kompost, teda 3 kusy, v jednom mám jen listí, to pužívám do kytek, truhlíků atd.,pak dva normální. Na podzim jsem si jeden prosela a jem zvědavá,jaká bud zamina. :hm .Ten poslední je hodně velký, s tím si nebudu ani vědět rady :oboze .....všem dík :lol:
Alinka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 7. 1. 2012 22:47

V zahradním centru, a i některé květinářství to vedou
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 8. 1. 2012 23:06

Všem díky za reakce. Jak to vidím, nejlepší by bylo vymyslet jiný způsob než pořídit kompostér.:hm Popřemýšlím o tom. Teď mě napadá, že kolem kompostu by šlo udělat z pletiva nějakou ochranu.

Danuš, kolik těch kopřiv na zahradě máte? Jestli to není nějak obzvlášť obrovské množství, mám čtyři tipy k jejich zužitkování - všechny praktikuju a spokojenost. Připravuji z nich excelentní špenát, kterého si nadělám do mrazáku do zásoby, část jich usuším do čajů, z dalších udělám šťávu na pití (je fakt, že na tohle všechno jsou nejlepší kopřivy mladé, takže to chce hned zjara) a ze zbytku pak pravidelně zákvas, kterým hnojím. Ten je trošku cítit, když stojíš hned vedle, ale jinak v pohodě. Ale dá se to několika způsoby omezit.

Jary, jak tu zahradu zvládáte? To musí být přece celodenní práce! Máš můj hluboký obdiv! :tleskani

Alinko, koupit močovinu není problém, Jaru ti dobře poradila. Jen úvaha: často kupujeme, co máme sami. Pokud to okolí zahrady umožní (rozuměj sousedé), močovinu jde do kompostu dodat i přirozenou cestou a zcela zdarma. ;-) Kuřince do kompostu dát určitě můžeš.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků