Dřevěné sochy

Chodníky, zídky, pergoly, ploty, nábytek, skleníky, zimní zahrady, krmítka...

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Tomas z Nitry 12. 12. 2006 09:52

Ahojte. Som student záhradnej architektury v Nitre a vo volnom case robim sochy - z dreva- ale robim iba komorne plastiky - intertieru .
Chcem sa spytat ci ma niekto skusenosti s pouzitim drevenej sochy v exterieri ,v zahrade , Ci je vobec mozne pouzit drevenu sochu do zahrady . Prosim napiste ak nieco o tom viete . Dakujem ...
Tom
Tomas z Nitry

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 28. 2. 2007 23:43

Použití dřevěné sochy v zahradě je komplikovanější z důvodu její nižší životnosti (v porovnání třeba s kamenem). Takže určitě by bylo vhodnější postavit ji někam, kde by byla chráněná před negativními vlivy počasí. Máte své webové stránky? Ráda bych se podívala.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standys 1. 3. 2007 08:01

Já bych se jich moc nebál. Když si vezmu že do dneška vydrželi při správné údržbě dřevěné totemy u chat a chalup našich otců a dědů trempů. Na ukázku dávám pár fotek dřevěných soch. První z nich jsem viděl osobně.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
standys
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 1. 3. 2007 13:13

Záleží i na úpravě - a je pravda, že dnes jsou k dispozici dobré prostředky k uchování dřeva. Ale totemy u chat si většinou dělali sami nadšenci, takže i když se časem vlivem počasí znehodnotily, nebylo to tak bolavé (finančně), jako když si pořídíte dřevěnou sochu, za kterou dáte dost peněz a nějak se poškodí.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 1. 3. 2007 14:15

Myslím,že je to v první řadě ve volbě dřeva,jehličnaté dřevo se na venkovní tyto věci nehodí je lépe použít listnáče.Více a opravdu od pranene o tomto umění kdysi napsal knížku cestovatel pan dr.F.A.Elstner.Jaké dřevo na toto používají severoameričtí indiáni aby vydrželo .
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ottova 4. 5. 2008 03:09

Zda dřevěné sochy vydrží umístěné venku, záleží podle odpovědi odborníka, se kterým jsem Váš dotaz konzultovala, především na materiálu - měkké dřevo, např. lipové, které se v řezbě hojně používá, nemá venku šanci.
Střídání sucha a vlhka vede k jeho popraskání či v zimě až k roztrhání. Dále záleží na tom, jestli se jedná o sochy v přírodním stavu, nebo dokončované např. barvou. Budete-li je dotvářet barvami, mohou tvořit určitou ochranu.
Ať už v přírodním stavu nebo dále barvené, měly by se impregnovat proti vlhku a dřevokaznému hmyzu a houbám jako kterékoliv dřevo užité v exteriéru.
Pokud chcete nechat sochy v přírodním tónu, můžete dále použít např. horkou fermež nebo některý ze speciálních olejů pro venkovní ošetření dřeva, které proniknou do struktury dřeva, uzavřou jeho póry, a tak ho chrání. U olejů je jediná nevýhoda, že mohou dřevo po aplikaci ztmavit.
Sochy by neměly stát na zemi nebo být do ní přímo zapuštěny, jinak začnou odspoda hnít. V každém případě i takto ošetřeným sochám bude lépe na zastřešené terase apod.
Přeji hodně úspěchů v tvorbě. Škoda, že jste nám nějaké dílko nepředvedl. Zdravím Ottová (AZ)
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 4. 5. 2008 08:29

nejlepší dřevo na schody bude dubové,je to dřevo tvrdé a nemusíte se bát uhnívání.
Dříve ve středověku z tohoto dřeva stavěly mosty a pilíře byly ve vodě a pokud by je nezbouraly stály by dodnes.
Je sice trochu dražší,stojí asi 16.000,- kubík,ale určitě se to vyplatí.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 4. 5. 2008 22:43

Na schody bude fajn dub, ale na sochy asi ne, špatně se dlabe :hm , že je dřevo moc tvrdé.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod HanaT 5. 5. 2008 19:10

Jééééé,já se moc omlouvám,takhlenk to blbě přečtu !!!
Třeba se ta moje informace bude někomu hodit.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petrumr 31. 10. 2008 19:56

Na Kroměřížské radnici byl(je)taková výstavka sošek z různýho dřeva.Byla to stejná soška vyrobená snad z 50 různých druhů dřeva s celého světa.Jak sou nějaký prvky na dětských hřištích,tak jsou z jasanu,dubu,akátu a někdy borovice.Obrázek Obrázek
škoda fabia HTP combi edice 08 elegance
petrumr
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod veverula 26. 1. 2010 15:42

Jééé tak si jen pročítám fórum a narazila jsem na tohle..A překvapily mě ty sochy co jste uvedli výše..Je to práce mého otce Vlastimila Malyjurka :shock: .. Abych se vyjádřila k tématu..tak otec již dlouhá léta co dělá sochy tak z lipového dřeva do interiéru, a převážně z dubu do exteriéru, ten je netrvanlivější..Pro úpravu používá lazurovací lak... :-)
veverula
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 26. 1. 2010 22:43

To máte tatínka s opravdu šikovnýma rukama :tleskani Sochy jsou fakt moc pěkné, líbila by se mi v zahradě taky :-). Věděla byste, jak často se musí lazurovací lak venku obnovovat?
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Janek P. 11. 2. 2010 12:38

ahoj , ja takové sochy dělám ,souhlasím s tím že dub je pro exterier nejlepší volba ale jeho cena je vysoká a tak se promítne do ceny díla .Já i mnoho řezbářu proto používá cokoli co má dostatečný průměr kmene ,topol ,javor, bříza ale i borovice či smrk . Ze zkušenosti vím že postačí sochu natřít jednou za rok napouštěcí lazurou , ale také zaleží na tom jak je dřevo vyschlé . Na zimu je palk lepe dílko přikrýt ,aby led nepronikal do prasklin kteriým se téměř nelze vyhnout . Duležitá je také ochrana spodní strany sochy . Celé je to na delší povídaní , ale oslovíte-li nějakého řezbáře s tím že máte o nějaký jeho výtvor zájem rad vam poradí jak nejlépe sochu udržovat .
Janek P.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pawouck 1. 12. 2010 20:43

Ahoj, poslední dva víkendy jsem si dlabal z lipovýho dřeva sochu. Je to první větší výtvor, který jsem dělal a protože to je vodník, jeho místo bude venku u rybníka. Asi nicmoc podmínky pro dřevěnou sochu. Vodník dal docela práci, mám téměř vykloubený zápěstí a párkrát jsem se třísknul paličkou přes klouby... Tak bych byl celkem rád, kdyby vodník chvilku vydžel. Můžete mi prosím poradit, jak vodníka ošetřit, aby venku chvíli vydržel a pokud možno, aby se zachovala barva dřeva? Nemám s tím žádné zkušenosti. Předem moc děkuju za všchny přínosné rady. Obrázek vodníka vám přikládám na ukázku.
Přílohy
vodnik.jpg
pawouck
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 2. 12. 2010 13:35

S ošetřením dřeva fakt neporadím,jako laik bych ji napustila fermeží. :nenapadne , ale ta socha vypadá moc pěkně. :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani Taky by se mi tu hodila k rybníčku.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků