Využití skruží

Fontány, pítka, rybníčky, jezírka, potůčky a bazény

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 8. 6. 2013 19:49

Máme pár betonových skruží, které jsme dosud používali na dešťovou vodu. Moc se jí tam tedy nevejde, taky to nevypadá úplně dobře, takže přemýšlím, co s nimi. Uvažuji o zakopání aspoň některé do země s tím, že by z ní bylo minijezírko. Nemáte s tím zkušenost? Zajímá mě hlavně, zda vydrží přes zimu, když uvnitř bude voda.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 12. 6. 2013 09:35

Katko tak já bych měla hned řešení, nevím jak máš velkou zahradu, vodu bych tam nedávala, pro mne už moc práce, ale zasadila kaskádovitě do půdy a osadila buď trvalkami nebo skalku, jéééééé toho by bylo, ale aby to dalo co nejmíň námahy. Kaskádovitě myslím jednu výš, jednu níž, nebo úplně,obsypala kačírkem
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 13. 6. 2013 21:30

Hejjar, moc díky za tip, je super, když člověk může uvažovat nad variantami, které by ho jinak nenapadly. Jak píšu někde jinde, láká nás i vybudovat jezírko, zkrátka nějaký vodní prvek na zahradě. A říkala jsem si, že skruže by se takto daly využít. Vím, že se malá jezírka dělají i z pneumatik, ale to se mně prostě nějak nelíbí, proto jsem to směřovala k těm skružím. Není to tak, že bych je potřebovala nutně někam zakopat - květiny bych spíš dala do volné půdy a tohle využila na tu vodu. Zatím mě napadly jen tyto možnosti:
- Nechat je postavené jen tak někde na zahradě podobně jako bečky, ale dekorativní to teda není.
- Zakopat je částečně a nechat obrůst nějakou stálezelenou rostlinou - mohlo by to vypadat nějak takto, aby ten beton nebyl vidět (taky jako zásobárna na vodu) - paní píše, že je tak má 30 let a mráz jim neublížil, ale mám z toho obavu. Nemáte s tímhle někdo zkušenost?
- Zakopat zcela a využít jako minijezírko - viz obrázek,ale tam by dobře nešla udělat příbřežní zóna.
- Předchozí varianta by se dala "vytuningovat" :mrgreen: skruž bych dala hlouběji do země, kolem ní udělala ještě schod a vše vystlala fólií. Tím pádem bych rozšířila obvod jezírka a do vzniklé pobřežní zóny mohla vysadit o to víc rostlin. Jenže v tom případě bych skruž ani nepotřebovala, když tam dám fólii. :oops:
- A ještě jedna varianta na základě tvé myšlenky: zakopat skruže kaskádovitě, jak píšeš, voda by se pak přelévala z jedné do druhé, když by se ta první naplnila. Ještě bych promyslela, jak by ten systém mohl fungovat (musel by tam být nějaký zobáček nebo něco, aby voda odtékala na správném místě atd.).
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků