Zahradní jezírka

Fontány, pítka, rybníčky, jezírka, potůčky a bazény

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod JanoSK 8. 5. 2009 11:28

Ahoj lidi, kto mi poradí ? Mám straré zanedbané jazero a chcel by som z neho vytvoriť prírodný bazén na kúpanie. Mohol by mi prosím niekto poradiť, ako ho zbavím rias, doutníků a premnožených vodních rastlín ( celá hladina je nimi pokrytá). V jazere sa udomácnili žáby a mloky :oops:
JanoSK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bělena 9. 5. 2009 16:43

:shock: :shock: :shock: Jejda,tak to bych nechala byt a kochala se tou krasou :tleskani :tleskani !!!!!!!! :hm To Vam zavidim :potichu !!!!!A to prirodni koupaliste si udelejte vedle toho jezirka a kdyz to spojite,mate hned i perfektni cisticku vody.Na rasy je special.pripravek,k dostani i v OBI.Neuskodi rybam ani rostlinam.
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JanoSK 9. 5. 2009 19:48

:lol: , ďakujem. To čo sa mi podarilo zaťiaľ pozisťovať je vápno a rašelina, no nepochopil som na čo každé slúži. Najde sa nejaky odborník? :oboze
JanoSK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod korm 10. 5. 2009 19:03

no ale mlok je chráněnej, to by se mu nemělo rušit stanoviště..
korm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JanoSK 10. 5. 2009 20:52

To máte pravdu, osobne mi mlok nevadí, len jak upraviť vodu a bujarú zeleň v jazere, aby som mu neublížil :-)
JanoSK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod korm 10. 5. 2009 22:40

no a to bude právě asi docela těžký.. ale já o tom nic nevím, jestli se smí nějak zasahovat nebo ne, a jestli to vůbec jde tak, aby to mlokovi nevadilo
korm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 11. 5. 2009 08:21

Vápno vykrmuje řasy, rašelina jim neposkytuje výživu, tak se netvoří - a neměla by ani škodit živočichům a rostlinám, někdy na jaře namočím do jezírka pytel rašeliny - ale ne ten plastový, pochopitelně - aby se trochu vylouhovala, zdá se, že se voda vyčistí . Jinak já souhlasím s Bělou - važte si toho, co máte a připojte k tomu to koupaliště, oddělte jen tak, aby se voda mohla přelévat a já myslím, že to snad i bude méně práce, než přetvářet to stávající a znova pracně budovat ten už vytvořený geniální přírodou biotop, to je nejtěžší. tohle jezero klidně jako čistička utáhne to vaše koupání, to byste se nadřel, než byste to pak znova stvořil!!!
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JanoSK 11. 5. 2009 20:24

Ďakujem Vám, každá rada dobrá. To prídavné jazero na kúpanie my začína byť prijateľné. :hm
JanoSK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod korm 12. 5. 2009 07:29

jestli máte dost místa, tak je to opravdu nejlepší řešení. a máte fotku toho stávajícího jezírka?:)
korm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod liba6 15. 5. 2009 20:48

taky to tak vidím,jak píšou holky,souhlasím s nimi,když je místa dost a taky bych ráda viděla fotečky
liba6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JanoSK 16. 5. 2009 11:10

Mohol by mi niekto poradit, jak sem vložím fotky?
JanoSK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 16. 5. 2009 17:24

Jak vkládat fotky je na předposledním tématu, myslím se to jmenuje O TOMTO FÓRU. Většinou to dáváme přes Ukažto.com
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bělena 17. 5. 2009 12:55

To je nadhera :tleskani :tleskani !Asi je to prirodni biotop,ze :?: Zda se mi,ze tam neni folie :potichu .Ted uz jen spojit s novym jezirkem a bude to uzasna kombinace prir.jez.a koupaciho jezirka. :tleskani :tleskani.Preji hooodne uspechu pri jeho budovani :tleskani :tleskani :tleskani A dejte nam prosim vedet,jak to pokracuje,myslim,ze to nezajima jen mne,ale i ostatni.
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JanoSK 17. 5. 2009 15:00

Samozrejme ;-], začínam na tom pracovať
JanoSK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 17. 5. 2009 17:35

A to jste tu psal, že je zanedbané, :oboze vždyť je to krásné, tohle poničit by byl hřích. :hm Jako děti jsme se kopali v rybnícich a nikdo neřešil nějaké řasy. :oboze
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod liba6 17. 5. 2009 20:52

jejda,to je krásné a jaká čistá vodička,stačí vyčistit,dodělat koupací jezírko a paráda,budem se kochat a závidět(samozřejmě v dobrém)a vy koupat :D
liba6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JanoSK 17. 5. 2009 21:54

Ďakujem Vám všetkým za pozdravy, no zaujímalo by ma, či by sa našiel odborník na túto tému. Jak sa upravuje takéto jazero, bez toho aby som ublížil životu v ňom. Aby mi tie rastliny nepokryli celú hladinu, plánujem tam totiž vybudovať mólo (do stredu jazera)
JanoSK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 18. 5. 2009 08:55

Jen ten jeden pytel rašeliny asi nebude stačit a na úklid ještě ryby. Některé přímo okusují vodní rostliny.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bělena 18. 5. 2009 09:53

:hm JanoSK,jsem presvedcena o tom,ze by bylo nejrozumejsi,do tohoto puvodnoho-stareho jezirka vubec nezasahovat,ale jen zasadit vhodne rostliny,co vodu cisti a tu raselinu na zlikvidovani tech nadbytecnych ras.Byla by velka skoda znicit zivot v nem,je tam nadherna harmonie zivota,jakykoli zasah by byl jen na skodu :-| .Ony ty rostliny maji zazracnou moc,chce to jen trochu casu a priroda si poradi,je totiz mocna carodejka :tleskani :tleskani !Budete se divit co udelaji rostliny za zazrak!Ta voda totiz neni vubec spinava,je optimalni,proto tam mate zivot.Je to nadherny biotop :tleskani :tleskani!Jakmile do neho zasahnete,tak narusite rovnovahu-tu nadhernou floru a faunu,a muze to trvat i roky nez se opet vrati do stavu,ve kterem je nyni a mnohdy se to uz ani nepodari.P.S.Drzim vam palecky,vsechny ctyri.Hooooooodne uspechu :tleskani :tleskani :tleskani!Radi bychom sledovali s vami(doufam,ze my vsichni :potichu ),budovani noveho,koupaciho jez.,je-li to mozne,prosim :potichu ;-) ;-) .
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 23. 5. 2009 13:34

Tak jsem se znova po dnešní mojí práci v mém malém jezírku dívala na ty Janovy fotky - to je úplně fantastické, jak tam pod vodou roste tolik okysličovacích rostlin a ta bílá květinka - no nádhera! I lekníny může přisadit. A jak je to obrovské, tak vedle souběžně může udělat plaveckou dráhu, výborně to popisuje dr. Hříbal v knížce Zahradní jezírka a vodní rostliny z roku 2003, vydala Grada.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 23. 5. 2009 13:38

A tento pán má na internetu adresu i s telefonem, na něho byste se možná, pane Jano, mohl obrátit a třeba dostanete fundovanou radu od odborníka na slovo vzatého, v té knížce je na něho i mobil - 605 337 196 - ale nevím, zda dosud platí, přece jen už to vyšlo před šesti lety.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JanoSK 23. 5. 2009 22:01

Tak toto je trefa do černého ;-) , moc Vám ďakujem, pána budem určite kontaktovať. Fakt dík
JanoSK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 12. 5. 2010 16:55

Někde jsme už mluvili o tom že asi budeme zvětšovat jezírko, tak tady fáze příprav.Obrázek Obrázek
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod liba6 12. 5. 2010 19:18

Dani,to je původní velikost?aspoň se mi zdá podle fotek na rajčeti a jak velké bude až bude?
liba6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 13. 5. 2010 13:50

Libuško to původní je hnedka vedle je to ta plastová nádoba.Nakonec jsme ho nechali být a vykopali nové, aby byla nezamrzná hloubka.Nebude to moc velké a změřím později, my máme malou zahrádku.Dnes už napouštíme vodu.Rybky jsou zatím jen 4 a už se nemůžou dočkat :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod liba6 13. 5. 2010 18:14

A nešlo by vám to původní s tímto novým spojit,ale když je plastové,to by tam asi muselo byt čerpadlo,že jo?To by mohlo vypadat dobře,když by to šlo.
liba6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 14. 5. 2010 14:17

Nejdříve jsme chtěli ten plast vytáhnout a udělat to i stím,jenže kde zase s ním žejo.Tak to tak nějak zapojíme k sobě, pak dám foto hotového.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ivoking 29. 1. 2011 11:40

Pro případné zájemce o okrasné a koupací jezírko, posílám inspiraci. Krásné osvěžení po fotbálku či nohejbalu. Sneseme se tam krásně i s našimi jesetery :-). Vybevní: splávek, vodník :-), osvětlení, prostě paráda :-)
ivoking
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 29. 1. 2011 14:59

Tak tomu už se dá říct jezero :tleskani :tleskani :tleskani krása,taky bych ho brala, jenže na něj nemáme prostor. :'(
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 6. 4. 2011 19:09

JaroObrázekObrázekšpatně se mi to fotilo snad jsou trošku vidět
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 6. 4. 2011 19:10

Jo jo, kukají kluci kukají :-D :tleskani :tleskani
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod liba6 21. 4. 2011 19:56

Ahoj všichni.potřebovala bych poradit,mám hnědou vodu v jezírku a koupila jsem si na to přípravek Aqua cb,píšou tam,že nepoškozuje životní prostředí a neškodí rybám ani rostlinám,máte s tím,prosím,někdo nějakou zkušenost?
liba6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 22. 4. 2011 16:25

Libo neporadím zatím jsem nic takového nedávala. :hm nespraví to sluníčko?
Tak koukám, že mám na tom druhém obrázku vyfocenou tu světlou rybku na které si před dvěma dny pochutnaly kočičky :'( , no smůla moooc jim chutnala potvorám :pozor .
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod liba6 22. 4. 2011 18:06

na té vypasené?to se fakt poměly,mršky jedny,jinak jsem se ptala jednoho jezírkáře a prý je to bezpečné,že můžu věřit tomu,co tam píšou,tak to vyzkouším a pak vám dám vědět
liba6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 21. 3. 2012 18:00

Danielko, Libuško a další, kdo máte malá jezírka nebo větší jezera, můžu poprosit o fotky a nějaký popis? Žádné ze zde uvedených už bohužel není vidět. :-( Rádi bychom nějakou vodní plochu vytvořili doma na zahradě, tak sbírám inspiraci a nápady. ;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Danielka.9 21. 3. 2012 18:11

Katko ještě není co fotit, jezero zatím vypadá škaredě.Ani rybičky ještě nežerou jen tak plavou, až začne růst blatouch, už to bude veselejší.Předevčírem jsme tam dali rostlinku, kterou jsme drželi ve skleníku, byla pěkná a včera ji šlehl mráz.No nenaštve to. 8-S
Jedině bych sem mohla vrátit ty starší fotky
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 21. 3. 2012 18:58

Jé, Danielko, to by bylo prima! :tleskani Fotky sem určitě dej. Mohla bys mi tvé jezírko popsat, prosím? Jak je velké, hluboké, jestli je to plastová nádoba nebo je vykopané a vyložené fólií a podobně. Zajímá mě všechno. 8-D
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Danielka.9 21. 3. 2012 19:55

Katko velké není, máme malou zahradu a hloubka je myslím 80 cm. Tak aby nezamrzlo, rybičky zimu přežily asi jim to stačí.Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Snad ti to zatím stačí jo a na poslední fotce je ještě jedno za ním a to je plastové.Měli jsme ho jako první tedka vypadají, jako by byly spojené. :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 21. 3. 2012 21:29

Danielko, to vypadá naprosto úžasne!!! :tleskani :love: A máš pravdu, dohromady působí jako celek. To se ti moc povedlo! ;-) Ještě mi prosím popiš, jak je čistíš. Mamka by chtěla jen nějaké malé, představovala si, že by základem byla plastová nádržka, z níž by na podzim vybrala vodu. Jenže nevím, jestli by to nebylo moc brzy špinavé.:?: Tvoje jezírko je větší a přijde mi rozměrově ideální.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Evouš 22. 3. 2012 11:40

Danielko nádherné. :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 22. 3. 2012 16:45

Katko mamka at si to plastové klidně koupí bude jí to stačit, ale né na rybky to by musela mít nezamrzlou hloubku. Nerozumím tomu co chce čistit, leda v létě ,když se na hladině udělá řasa, tak ji vybrat. V žádném případě nemusí na zimu vybírat vodu, lonskou zimu jsme tam už nechali i leknín a nic mu nebylo.Tedka po těch mrazech uvidím co sním bude.
No a v tom kopaném se neschovává na zimu nic je tam nezamrzlá hloubka.Blatouch už vystrkuje lístky.

Evi dík za pochvalu, manželovi vyřídím kopal on. 8-D 8-D 8-D
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 22. 3. 2012 19:57

Danielko ach ,ach moc se mi to líbí :love: ještě donutit muže aby ho vykopal :-P :hm , jenže letos budem dělat pergolu, tak asi nic... :roll:
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kvetinka7 23. 3. 2012 19:04

Priame intenzívne slnečné žiarenie spôsobuje nadmernú tvorbu rias. Preto je lepšie umiestniť ho do polotieňa. Pokiaľ však chcete pestovať lekná tie potrebujú svetlé stanovište a zároveň budú vodu ochladzovať a zatieňovať.
Malé jazierka bývajú problematické, pretože sa v nich ťažšie udržiava biologická rovnováha. Horšie sa darí rybám a dochádza k veľkým rozdielom v teplotách medzi dňom a nocou a letom a zimou. Pri vode teda platí – čím viac, tým lepšie.
kvetinka7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 23. 3. 2012 19:19

Právě proto se mi malá plastová nádržka zdála komplikovanější. :hm Určitě bych do ní nechtěla dávat chemické prostředky proti řasám a podobně. Mamka ale chce jen něco malého, takže by mě zajímalo, jestli s tím máte někdo zkušenost.
Danielko, to tvoje malé jezírko má asi jaké rozměry? A jak často je čistíš a jak?
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Danielka.9 24. 3. 2012 12:57

To plastové je malé jen 150 cm na 100cm a to je ještě takové vykrojené.O to m čištění už jsem psala v předešlém příspěvku :nenapadne .Nečistím jen sbírám řasu :hm , rybníky také nikdo nečistí.Mám tam rostliny na čištění vody a někdy nájemníky z žabí rodiny. 8-D 8-D Plastové jsme měli docela dlouho před tím,než se vykopalo to nové.To se dělalo kvůli rybkám.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 2. 7. 2012 17:29

Tak sem dám trošku vodyObrázekObrázekObrázekuž je to trošku dost zarostlé,ale nám se to tak líbí a rybkám asi také je to malá tůňka 8-D
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 2. 7. 2012 17:56

Danielko je kouzelné :love: :-))
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 9. 7. 2012 10:12

Danielko, nádhera! :tleskani Mně se zarostlejší jezírka taky líbí - vypadají přirozeně, jako by na zahradě byly odjakživa. Opravdu se vám to krásně podařilo, radost pohledět. :love: A které z jezírek to je (původní umělohmotné X nové vykopané)?
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Danielka.9 9. 7. 2012 19:48

Je to to novější kopané, to druhé je ještě menší,když to obrostlo, tak na ty rybky nemůžou kočky.Nevím jestli jsem to psala,ale letos se nám v něm třely rybky a museli jsme to na ten čas ohradit pletivem.Kočenky to hroooozně zajímalo,byly hodně na krajích. :oboze
Už jsem tam viděla mimina,ale jestli dorostou to nevím,možná to ty velké požerou.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 10. 7. 2012 07:45

Jé, to je chovatelský úspěch! :tleskani Co se požrání těch malých rybek týče, bývá to tak, proto se oddělují od dospělých, ale tím, že v jezírku je hodně rostlin, mají šanci ukrýt se mezi nimi - stejně jako v přírodě.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 8. 6. 2013 19:43

Pořád promýšlím jezírko a chtěla bych se vás zeptat na pár věcí:

- Odkud berete vodu do jezírek (šedá voda, studniční, dešťovka, pitná?...) a jak ji tam přivádíte?
- Jaký je odpar, konkrétně jak často musíte vodu do jezírka dolévat?

Moc díky všem za odpovědi.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod kočičí 12. 6. 2013 14:44

Vodu jsme napustili ze studně před sedmi lety, rozhodili hypermangan, takže jemně zrůžověla, měsíc počkali a pak nasadili ryby. Rostliny už tam byly při napuštění, kromě leknínů, ty jsme doplnili s rybami. Doplňujeme vodou pitnou z vodovodu, udělali jsme za léta zkušenost, že nejmíň naruší rovnováhu a jezírko se nezakalí. Odpar je veliký, dopouštíme každý týden, protože rostliny se mohutně rozrostly. Teď po deštích je jezírko zakalené, ale do týdne, pokud bude hezky, se voda vyčistí. Rostliny požerou veškeré nadbytečné živiny. Momentálně je tam tisíce pulců, v březnu se tam nastěhovalo 12 skokanů a to byla teda sodoma - gomora, co tam se dělo za orgie... Aktuální dnešní fotka:Obrázek
Tak přeji hodně úspěchů!
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hejjar 12. 6. 2013 17:21

Kočičí nádhera
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 12. 6. 2013 18:44

Jezírko je moc pěkné a to žabí kvákáni večer miluju :tleskani :tleskani .Letos mám konečně zase také žáby,ale naše kočky už na ně číhají. :oboze
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 12. 6. 2013 20:30

Ty naše opice taky jednu nebo dvě zabily, to už je daň. Teď zas tam vlezla užovka a ti pulci pitomí jí plavali jak hypnotizovaní přímo do huby, tak jsem podnikla lov a podařil se - už je v potoku a doufám, že se nevrátí.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 13. 6. 2013 21:01

Kočičí, děkuji moc za fotku a informace. Jezírko vypadá parádně, brala bych je. :love: Žabí koncerty musí být fajn. Rozesmál mě tvůj popis "zhypnotizovaných" pulců - beztak to ti hadi nějak umí. Člověk občas ani neví, komu v té přírodě fandit (my takhle přemýšleli, jestli včelám samotářkám, co se nám usídlily v rákosovém plotu, nebo ptákům, kteří je pak vyzobávali). Já bych ale taky asi zachraňovala pulce. ^^

K jezírku: zatím sbíráme co nejvíc praktických informací a zkušeností, takže díky za ně. Vodu bychom chtěli využít dešťovou - variantou je ještě voda z ČOVky, ale obávám se, že ta by měla moc živin a dařilo by se v ní řasám. Líbilo by se mi koupací jezírko, ale to by té vody muselo být plno, a jak píšeš, s odparem je třeba počítat. Takže to spíš vidím na menší okrasné. Co máte pod fólií? Myslela jsem, že bychom tam šupli staré koberce, teď jsem ale někde četla, že plesniví. A to už mám asi tři staré doma. Prima by bylo jezírko načisto přírodní, jílové, ale to u nás asi nehrozí.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod kočičí 29. 6. 2013 16:27

Kateřino, teprve odpovídám, málo sem chodím - my tam folii nemáme. Měli jsme totiž velice usnadněnou práci - byl to původně betonový koupací bazén a když jsme přistavili kus domu, tak přestal vyhovovat, je půl dne ve stínu. Uvažovali jsme, jestli ho zrušit a udělat si tam takové zahloubené sezení a vlastně odpolední solárium, protože je to orientované na západ a tudíž večer dlouho příjemně, ale řekli jsme si, že to se dá udělat vždycky a zatím uděláme jezírko, dokud nás bude bavit. Takže jsme si s fólií nemuseli dělat hlavu.
Kroupy minulý týden rozflákaly lekníny na maděru.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 26. 7. 2013 19:54

Obrázek Pulců máme ještě moře, velcí už odešli ve formě žab, menší, asi jiný druh, mají teprve zadní nožky. Odborníci, nevíte, v kterých měsících se třou ryby? Pořád čekám na mladé...
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 27. 7. 2013 09:38

Aha dobře že jsi to o těch rybkách napsala.Mně se také zdá, že se letos nějak netřou.Tak asi před týdnem tu byl nějaký náznak,ale proti lonsku se to nedá srovnat.Myslím,že vloni to bylo i dřív. :hmLekníny krásně kvetou . :tleskani :tleskani :tleskani

-- 27. 7. 2013 10:40 --

ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 27. 7. 2013 16:23

Ta vaše jezírka, to je nádhera! :tleskani Zeleň v nich je úžasně rozrostlá, moc se mi líbí. :love:
Přidám dva dotazy: Nemáte zkušenost se zamaskováním asi 5centimetrového okraje po obvodu plastových jezírek? Napadá mě sice několik řešení, ale ani jedno se mi nezdá úplně ideální.
A druhý dotaz: Zkoušeli jste si už namnožit leknín? Jaké s tím máte zkušenosti?
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Danielka.9 27. 7. 2013 19:37

No já ho nemnožím, protože bych ho už neměla kam dát,ale ten růžový co mám jsem dostala od kamarádky.Prostě mi oddělili část z toho svého přerostlého a jde to v pohodě. :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 19. 8. 2013 21:55

Kateřino, množit leknín není problém. Po letech se mi rozrostly tak, že mají kmeny či jak bych to nazvala tlusté jak ruka, vypadají jak hadi a pouštějí po celé délce kořeny. V období, kdy je voda ještě hodně studená a lekníny nezačaly růst, tj. nejlépe v březnu - ale upozorňuju, že je to na zástavu krevního oběhu - se do jezírka vleze a nejlépe hodně ostrým kinžálem, sekyrou či mačetou se konec toho hada s kořeny utne, vytáhne, řez se zasype drceným dřevěným uhlím a možno sázet.
Dobré je mít k ruce silného samuraje, ať to slabá žena nepižlá. Mohlo by to jistě jít i pilkou, chce to prostě co nejhladší řez či sek. Tak množím já dle návodu guru zahradních jezer dr. Hříbala. V teplé vodě je to práce příjemnější, ale může dojít ke hnití.
Ještě k tomu zamaskování okraje - radí se položit tam pruh netkané geotextilie tak, aby sahal do vody a nahoře přesahoval až na okolní půdu. Nasává a časem prý se ozelení mechy a jinými drobnými vlhkomilnými rostlinkami. Když pak kolem jezírka nasadíš vlhkomilné plazivky, rostou po té textilii zase shora dolů a mají se čeho přichytit. Takže brzo budeš muset omezovat, aby to nehnilo ve vodě. Tolik rady zkušených, ale já to prakticky ověřeno nemám, nasadila jsem kolem rostliny a původní okraj není po letech moc vidět, jenom místy a to už nehrotím.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 2HMBV3OF 26. 10. 2014 12:21

Mě pomáhá na čistotu vody solární fontána je skvělá a pracuje jen na suneční pohon a to se mi moc líbí já koupil tuhle http://www.worldshopping.cz/s/solarni-f ... 43013.html vřele doporučuji :)
2HMBV3OF

Odeslat příspěvekod petersons22 22. 6. 2015 19:51

ahojte, trápí mě v jezírku řasy a to jakože dost. Nevíte prosím někdo co s tím?
petersons22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petusina 3. 9. 2015 20:37

Zdravím do diskuze. My máme jezírko už dlouho, ale takové malé obyčejné...a rozhodla jsem se ho konečně pozvednout na vyšší level:) chtěla bych nějaké kameny kolem toho, ať mi jezírko pořád nezarůstá...kde a za kolik jste nějaké sháněli? přemýšlím že bych vzala nějaké tohoto typu: http://www.natural-stones.cz/valouny/-2 ale právě vůbec netuším kolik by to mohlo stát a nechci za to dávat kdoví kolik...
Petusina

Odeslat příspěvekod Martin Kutý 18. 12. 2015 09:24

Pokud je člověk trochu šikovný, pak můžu doporučit vlastní výrobu jezdírka, ale i fontánky. Hezky je to popsané třeba tady: http://kutilzahradnik.cz/jak-vyrobit-za ... ebo-kasnu/ Já mám na zahradě vyrobené malý vodopád s jezírkem a menším zátiším menších keřů a zakrslých borovic.
Martin Kutý
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Návštěvník 16. 3. 2016 15:46

Dobrý den jezírkáři, :)
Vyrábíme nerezové obrubníky pro vaše jezírka. Více na:
http://hobby-jezirka.cz/2016/03/07/vyra ... obrubniky/
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 7. 4. 2016 16:40

Fajn doplněk pro čištění a lepší okysličení vody je solární fontána běží úplně zdarma jen na sluneční svit a jezírko se cirkulací vody jistě odmění mám tuto http://webus.cz/vyhledat?vyhledat=font%C3%A1na
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maggie1989 4. 8. 2017 11:09

Ahoj, plánuji založení menšího zahradního jezírka. Chtěla bych něco v tomto duchu - http://homezin.cz/media/17-napadu-na-je ... ni-jezirka . Jen se trochu obávám udržení čistoty vody, jaké přípravky používáte? A jaká je zhruba nákladová cena takovéhoto jezírka? Mám celkem velikou zahradu, takže chci vytvořit takový odpočinkový kout.
Maggie1989
Kolemjdoucí

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor