Solární ohřev vody v bazénu

Fontány, pítka, rybníčky, jezírka, potůčky a bazény

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Pavel.J 27. 7. 2008 07:46

Mám bazén o rozměrech 3*6m (18m2) a rád bych k němu pořídil nějaký druh solárního ohřevu. Doporučíte mi někdo jaký typ, kde případně nakoupit, jaký rozměr panelů při dané ploše bazénu. Koukal jsem na nabídku mountfieldu a zaujala mě tato nabídka http://www.mountfield.cz/bazenove-prislusenstvi/W3BTE0220-ohrev-solarni-5-4m2.html, myslíte, že by to mohlo být řešení pro můj bazén? Stačil by jeden panel nebo vzít dva? Jak náročná je instalace?

Předem děkuji za odpověd.

Pavel
Pavel.J

Odeslat příspěvekod ottova 27. 7. 2008 13:21

Pokud chcete použít uvedené kolektory jen pro letní přihřívání vody, budou Vám bohatě postačovat.

Pokud chcete použít kolektory k ohřevu vody celoročně a prodloužit si tak užívání bazénu, pak by byste musel mít efektivnější systém ohřevu např. vakuové kolektory a větší plochu než představují jeden dva kolektory, které uvádí v nabídce Mountfield. Hlavní pravidlo pro plný celoroční ohřev totiž je, že plocha kolektorů se musí rovnat vodní ploše bazénu, pokud si chcete zajistit ohřev vody na 24 až 30°C.

Optimální nasměrování plochy kolektoru je přímo na jih a až 15° na jihojihozápad, větší odchylky než 30° snižují výrazně účinek. Pro letní využití, měl by se sklon kolektoru pohybovat kolem 30°.

Instalace na stojan náročná příliš není, máte-li běžné zkušenosti s řemeslnými pracemi spojenými s údržbou domu. Budete-li chtít kolektory istalovat na střechu domu nebo zahradního domku apod. je třeba dodržet bezpečnostní opatření, aby nedošlo ke schození větrem a také, musí být střecha dostatečně pevná, aby nedošlo pod tíhou kolektoru k jejímu narušení. Plastové kolektory nejsou tak těžké, aby to normální střecha nevydržela.
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel.J 27. 7. 2008 15:37

Bazén je interiérový, jako ohřev vody bude použito tepelné čerpadlo s výkonem 5kw. Pro zimní provoz je připojen výměník tepla, který je napojen na kotel. Bazén je ve výstavbě a bude dokončen cca za měsíc. Myslím si, že solárním ohřevem se nechá ušetřit trochu energie, kterou bych jinak celý den pouštěl do tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo by podle teploty mohlo běžet v noci na nační proud a ve dne by šel ten solární ohřev. Na 18m2 bazénu budou stačit dva ty panely s plochou 9,8m2? Přijde mi to docela levná a užitná alternativa pro ohřev vody, ale nevím jaká bude kvalita těchto panelů.
Pavel.J

Odeslat příspěvekod Pavel.J 27. 7. 2008 15:43

Solární panely bych rád instaloval na střechu, ale výška od filtrace na střechu je cca 6metrů a trochu se bojím, aby filtrace takový sloupec vody utlačila. Případně by se nechalo přidělat čerpadlo, ale s tím nemám vůbec zkušenost a nevím jak silné a kam bych ho umístil :-(
Pavel.J

Odeslat příspěvekod kejki3 27. 7. 2008 18:31

Běžně to funguje samotíží, když tam bude to tepelné čerpadlo, bylo by vhodnější to zapojit do primárního okruhu čerpadla. Ale to samozřejmě musí udělat projektant.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bazéňák 10. 9. 2008 10:41

Zapojení solárních panelů doporučuji jako doplněk k tepelnému čerpadlu určitě. Přes hlavní letní sezónu na vyhřátí vody v bazénu těchto rozměrů stačí, pokud tedy zrovna nevyžadujete vodu přes 30 stupňů. Solární panely mám dva, nad sebou umístěné, přičemž ten spodní je malinko stíněný tím vrchním. Bezproblémů mi udržují vodu v rozmezí 25-27 stupňů. Instalovány jsou nad úrovní bazénu, zozhodně doporučuji zpětnou klapku na vstupu do panelů. Do výšky 6m už bych doporučoval přikoupit topenářské oběhové čerpoadlo na 1" potrubí, a sesynchronizovat jej s filtrací. I ve výšce do 2metrů nad filtrací (můj případ) je znát nárůst tlaku na filtraci při průtoku přes panely. Pohybuji se těsně před koncem "zeleného pásma".
V systému budu mít ode dneška i tepelné čerpadlo, právě na vykrytí jarních a podzimních měsíců, a letních bezslunečních dnů, kdy už solární panely nepomůžou. Celý okruh se dá poměrně jednoduše propojit a zkombinovat dle toho, jak složité či jednoduché má být ovládání...
Bazéňák

Odeslat příspěvekod tomasreh1 4. 5. 2013 16:46

Solární kolektory mohu jenom doporučit. Dva roky zpátky jsem měl k bazénu napojené tepelné čerpadlo. Na teplotu vody a komfort si nemůžu rozhodně stěžovat. Večerní koupání při hvězdičkách a teplota 28°C je opravdu senzace. Když přišel výpis za elektřinu, už mi tak hezky nebylo :-) V loňském roce jsem tepelné čerpadlo odpojil a pořídil jsem si solární vakuové kolektory. A na solární kolektory si nemohu vůbec stěžovat. Když samozřejmě nesvítí, tak takový výkon nedají, ale i v září mě bezproblému zvýšili teplotu vody v bazénu o 4-5°C. A hlavně zdarma. Pokud neuvažuji minimální proud oběhového čerpadla.

Edit moderátor// Smazána reklama.
tomasreh1
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků