Co pod folii

Fontány, pítka, rybníčky, jezírka, potůčky a bazény

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod korny 8. 4. 2008 15:18

Ahoj,
chci se zeptat co pouzit pod jezirkovou folii.
CO jsem se docetl tak se davaji ruzne geotextilie (od 100-500g/m2)
pisek nebo nekdo dava miralon(pod plovouci podlahy)
Taky nekdo dava geotextilii jeste na folii.
Problem je v tom ze to vsechno stoji penize a nechci davat zbytecne moc vrstev.
Co by jste doporucili??

Jezirko bude cca 4*6m, 1m hloubka, folie 1mm tlusta.

Diky predem za odpovedi.
korny
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod HanaT 8. 4. 2008 19:50

Moc tomu nerozumím,mám doma betonový,ale podklad na písek bych nějaký dala,kamínky v písku by vám mohli propíchat folii a ta folie na tak velké jezírko se mě zdá slabá.
Třeba vám ještě někdo napíše ,kdo má z tím zkušenosti.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 8. 4. 2008 22:31

Jezírko z fólie by mělo mít alespoň 60 cm hloubku, položit můžete fólii do vrstvy písku, pak není třeba dávat podkladní geotextilii - pokud bude jezírko malé. Pro větší plochu je vhodnější pískové lože (tzn. vrstva písku kolem 10 cm), a pod ním pečlivě urovnaný terén bez ostrých kamenů a kořenů. Pokud jsou v blízkosti vzrostlé stromy, které by mohly po čase kořeny zasahovat k jezírku, byla by textilie pod folii lepší, aby nedošlo k jejímu protržení. Myslím, že jezírko je dlouhodobější investice, takže fólie by byla na místě - předělávat po pár letech všechno kvůli protržené fólii jek vzteku :pozor .
Pro malé jezírko vám stačí fólie 0,5mm (pro hloubku 60 cm a plochu asi 3m2) jezírka do 2m hloubky chtějí fólii silnou 1mm a koupací jezírka 1,5 mm fólii. Snad se dá sehnat i rybniční fólie, která není jen černá (měla by být zelená,nebo písková), ale cenu vám nepovím. Bývají v rozměrech 8x20m (10x15m) až 20 20 metrů.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 29. 1. 2009 16:21

Napíše mi prosím někdo jak se svařuje nebo slepuje jezírková folie, :hm chci si udělat malé jezírko předem děkuji.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matej S 30. 1. 2009 10:36

na male jazierka su vhodne folie v kuse, teda na mieru, ono ako vsade plati, spoj je najslabsí članok celku,cim menej spoju tym lepsie.
U nas vo firme sme uz porobili kopu jazierok, ale ked treba dajake zlepit tak vzdy zavolame firmu ktora sa tomu venuje. Je to dost zdĺhave a zla manipulacia s tou foliou.

inak k tej teme predtym, co sa ma dat pod jzierkovu foliu: videl som ako na zapade slovenska (piesočnata pôda) davali pod foliu vrtvu novinoveho papiera. A napriklad na strednom slovensku si idem robit jazierko (kamenista pôda) a tam budem davat stare koberce, teda este potrebujem dajaky ten meter :-)
"- Začínam chápať, povedal malý princ.
Je jedna kvetina....myslím, že ona si ma skrotila...."
Antoine de Saint-Exupéry: Malý Princ.
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod liba6 29. 8. 2009 19:56

ahoj,chci se zeptat-udělala sem si jezírko asi 2,5krát2,3 hloubka necelý metr,jakou folii si mám pořídit,myslíš,Fidych,že mi bude stačit těch 0,5 mm?co pod to zatím neví,možná seženu nějaký ten koberec
liba6
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 29. 8. 2009 21:02

Pokud je hloubka víc než těch udávaných 60 cm, byla by podle mého názoru lepší fólie silnější (i plocha je větší než 3 m2). Rozhodně je lepší přidat něco na pořizovací ceně a nemuset předělávat jezírko kvůli slabé fólii, o nějakém úspoře by pak nebyla vůbec řeč :pozor .
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Pavel koi 24. 4. 2012 09:10

Určitě doporučuji dát pod jezírkovou folii další textilii. Buď přímo klasickou geotextilii, nebo můžu osobně doporučit kokosovou rohož, případně jinou textilii z přírodních materiálů. Nad folii už bych žádnou geotextilii nedával.
Pavel koi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ryvka 12. 4. 2013 15:52

Určite bych doporučil geotextilie, protože pod folií nehnije jako koberec, a zabraňuje koreňom poškodit foliu, a na povrch folie bych dal geotextíliu pod velké kamene, aby nepoškodili foliu. Nejlepší je, aby se folia svařovala na míste, aby nevznikli záhyby v kterých se drží bahno, které je zdrojem živin pro řasu.
Ryvka
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků