Jak založit užitkovou zahradu

Možnosti projektování a vedení zahrady, japonské, bezúdržbové či anglické

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod sanja 29. 1. 2014 12:41

Dobrý den, minulý rok jsme si koupili pozemek, postavili dům a tento rok bych se chtěla začít věnovat zahradě. Jsem naprostý začátečník, domem i zahradou nedotknutá. Na užitkovou zahradu mám pozemek za domkem ve tvaru obdélníku směrem na jihozápad na jižní Moravě. cca 100m2. Základ byl jílovitý, proto jsem si nechala minulý podzim navést kvalitní černozem, kterou jsem rozprostřela ve vrstvě asi 75 cm.. To je vše, co jsem zatím udělala. Přivítám jakékoli rady a tipy, jak začít s užitkovou zahradou. Má představa je jasná a naivní. Ráda bych měla všechny druhy ovoce a zeleniny - hlavně jablka, hrozno, broskve, třešně, maliny, jahody, ze zeleniny rajče, papriky, česnek, salát, řepa atd... moc děkuji předem za jakoukoli radu, s čím, kdy a jak začít..
sanja
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hejjar 29. 1. 2014 13:20

Tak tohle je představa na několik let, podívejte se po okolních zahrádkách co tam mají sousedi, co jim tam jde a co ne, ne všemu se daří v dané lokalitě, a taky aby stačily síly , máte dost vody na zalévaní, spotřeba dnes není levná záležitost z kohotku, když není jiný zdroj, čas . Jo dnes není zahrádka žádná levná záležitost ani časově, okopávání, zalevání, ošetřování, a i bolest zad :-D :-D to je jen úvaha a zkušenost, nechci Vás odradit , přeji hodně odvahy a úspěchů .rozvahu :pozor :pozor :tleskani :tleskani
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 29. 1. 2014 16:16

Zdravím, mrkněte na náš web do sekce Zahrady, tam je dost článků zabývajících se založením zahrad a výběrem vhodných rostlin. Pro konkrétní rady jste napsala velmi málo informací, chybí fotky stávajícícho stavu, sousedních ploch apod. Co musíte vzít při promýšlení zahrady v úvahu, najdete popsané ve zmíněných článcích.

Edit:// Podívejte se prosím do fóra na Jste tady poprvé - je tam popsáno, jak se tu chovat, mj. i to, jak vymýšlet správné nadpisy (ten váš jsem musela změnit, nebylo z něj jasné, oč jde). Taky jsem téma přesunula do správné kategorie.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 29. 1. 2014 19:44

Sanjo to s tou zeminou byl asi dobrý nápad,ale možná sní do zahrady také přišlo hodně plevelných semínek.To se ale dá vyplét,jenže každá další rada je drahá.Na Jižní Moravě se asi bude dařit všemu co píšete,ale jak už tu napsala hejjar chce to hodně vody.Kam co umístíte to se vykrystalizuje tak nějak časem.Osobně na zahradě pořád něco přemistuju,když se mi to nelíbí tam kde jsem to měla.Je také možné,že to je nějaká má úchylka 8-D .Jsem ze Severní Moravy a to co píšete mně na mini zahrádce všechno roste, tak nevidím problém, aby to šlo u vás dole.Přeji hodně úspěchů, aby zeleninka vyrostla pěkná a okolo domu krásné kytičky.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sykora.t 28. 2. 2015 22:08

sanja píše:Dobrý den, minulý rok jsme si koupili pozemek, postavili dům a tento rok bych se chtěla začít věnovat zahradě. Jsem naprostý začátečník, domem i zahradou nedotknutá. Na užitkovou zahradu mám pozemek za domkem ve tvaru obdélníku směrem na jihozápad na jižní Moravě. cca 100m2. Základ byl jílovitý, proto jsem si nechala minulý podzim navést kvalitní černozem, kterou jsem rozprostřela ve vrstvě asi 75 cm.. To je vše, co jsem zatím udělala. Přivítám jakékoli rady a tipy, jak začít s užitkovou zahradou. Má představa je jasná a naivní. Ráda bych měla všechny druhy ovoce a zeleniny - hlavně jablka, hrozno, broskve, třešně, maliny, jahody, ze zeleniny rajče, papriky, česnek, salát, řepa atd... moc děkuji předem za jakoukoli radu, s čím, kdy a jak začít..


Dejte si dohromady všechny plodiny, které chcete pěstovat a zároveň zjistěte, kolik potřebují místa a jak dlouho je doporučováno je pěstovat na jednom místě. Např. jahodníky plodí nejvíce 2-3 roky, poté je ideálním řešením nařízkování a přesunutí na jiné místo na zahradě, aby si půda odpočinula - každé plodiny potřebují trochu odlišné živiny, proto by se mohlo jiným plodinám na daném místě dařit zase následující rok lépe než jahodníkům.
sykora.t
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TCRobertFum 20. 5. 2019 11:40

Cau .. ,
Jak uz asi z nazvu vypliva .. jde o chybu pri zakladani klanu ..
Vsechno mam dobry a kdyz dam create tam se mi zobrazi tabulka -> "Ve skryptu na teto strance doslo k chybe"

Diky za odpovedi
TCRobertFum


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků