Z čeho postavit Pergolu?

Možnosti projektování a vedení zahrady, japonské, bezúdržbové či anglické

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Ziege 20. 5. 2006 11:18

prosím poraďte mi z čeho postavit pergolu.Nevím jestli s obyčejných dřevěných trámků nebo dřevěných kuláčů?děkuji a prosím poraďte mi.a ještě prosím na kolik tak vyjde materiál na pergolu?děkuji
Ziege

Odeslat příspěvekod ziege 20. 5. 2006 15:47

prosím vás poraďte mi
ziege

Odeslat příspěvekod Martin H. 29. 5. 2006 08:14

Postavit pergolu lze prakticky z čehokoli. Z trámků, kulatiny, z kovových tyčí, z cihel, nebo lze koupit hotovou plastovou. Důležité je, rozhodnout se, jaký typ materiálu se hodí do naší zahrady, aby ladil nejen s rostlinami, ale také s prostředím (venkov, město) a budovou, u níž je postavena.

Pak musíme myslet na velikost, plánované použití. Zajistíme náležitou úpravu materiálu, aby odolal povětrnostním podmínkám.

Klasická pergola se staví z trámky natřených lodním lakem. Podlaja je kamenná, trámky jsou v zemi zapuštěny na nerezových patkách (ochrana proti hnití).
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziege 29. 5. 2006 14:42

děkuji mnohokrát.a ještě se chci zeptat jak je to se střevhou na pergole.na nějaké jsem ji viděl a na nějaké ne.ja bych ji tam spíše měl jen na to aby mi nepršelo na stůl a jinné věci.ale z čeho je ta střecha postavena?nebo je lepší přes to jen hodit plachtu?
ziege

Odeslat příspěvekod Evina (novy) 29. 5. 2006 22:21

Zastřešit pergolu se určitě vyplatí, neb si ji mnohem více užijete.
Totální zastřešení: se provádí položením a připevněním latí na boční stěny a zakrytím komůrkovým polykarbonátem (Makrolon). Prodává se v hobby marketech v deskách (od 1-6 mX0,80-2,5m) Výhodou je jeho veliká lehkost a trvanlivost. Dokonce mají občas i různě tónované.
Běžné zastřešení se provádí popnutím zelení, mohu Vám doporučit snadný způsob: střechu vytvořit pomocí do oblouků vytvarovaného pletiva (raději pozink nebo potažené plasty), které připevníte mezi trámky (krokve) na stropě pergoly. Vypadá to nějak jako několik klenbových oblouků. Dokonce můžete vést pletivo mezi dřevěnými sloupky až od země, jako byste "potáhl" dřevěnou konstrukci pergoly pletivem. Jdou z toho vytvořit skvěle vypadající zákoutí (např. vchodové oblouky, výklenky pro lavičky, popelnice atd.). Když to poroste, vypadá pergola naprosto skvěle a má to výhodu hlavně pro lidi, kteří nejsou zrovna truhláři, (jako já, o Vás nevím), protože zhotovování výplňových panelů s mříží ze dřeva je dost náročné na zručnost i řemeslnické vybavení. Rostliny se sází asi 20 cm od mříže, jako rychle rostoucí a nenáročné doporučuji: přísavníky, chmel, rdesno, klematis, zimolez, ale i popínavé růže, vinnou révu, vistárii ( u ní nutno zpevnit konstrukci, je mohutná) atd. Většinou po 2- 3 letech vytvoří rostliny téměř pro vodu nepropustný zelený strop.

Upevnění sloupků do země: je nutné skutečně zabetonovat patky (do nezámrzné hloubky cca 80 cm), nechat pár dní beton vyzrát a poté teprve přišroubovat trámky. Prodávají se různé druhy, čtvercové, účka s trnem. Existují i zapichovací patky s dlouhým trnem, kdy nemusíte nic betonovat, leč jsou vhodné na jen menší stavby. Prohlédněte si sortiment v nějakém železářství (levnější) nebo v OBI, Baumaxu (dražší, větší výběr). Tak hodně zdaru!
Evina (novy)
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 25. 1. 2007 13:40

Pře 2 lety jsem byla na výstavě v Lysé, tam jsem z výstavy se slevou koupila pergolu, je super. Skutečně je dobré vybetonovat základy pod sloupky a železnými jekly jsme vše přišroubovali. Máme rohovou pergolu s lavičkami a sloupky jsou řešené tak, aby v nich mohli kvést pnoucí kytky. Firma nabízela i zastřešení z průhledných vlnovek, docela to nebylo ošklivé. Škoda, že nevím jejich stránky, napsala bych odkaz. Je dobré se podívat na růžné návrhy. S tím, že jsou nosné sloupy jako čtverce stačilo zvolit slabší hranoly, zase je toho dřeva potřeba víc, to už záleží na Vás. Pergola může být udělaná jako altán, nebo jen jako lavičky. Vedle ve vesnici mají na ní kanadský šindel.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 25. 1. 2007 13:43

Omlouvám se za anonymní zprávu. Není to moje chyba
Iweta
ivet.musilova@seznam.cz
Můžu poslat fotku té naší.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod titan-multiplast 2. 1. 2008 15:19

Hlavně dbejte na to aby dutinky desek byly řádně zalepeny, jinak vám tam po čase začne růst řasa.
Pro ušetření finančních prostředků je dobré přizpůsobit rozměr stavby a rozměry mezi krokvemi standardnímu rozměru desek prodávaných na trhu v ČR. A zohlednit dilatační mezery.
Rád zdarma poskytnu poradenskou činnost na téma jakýchkoli staveb, konstrukcí, nebo prosvětlení z těchto materiálů miroslav.hvezda(zavináč)titan-multiplast.cz
titan-multiplast
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ottova 4. 1. 2008 14:50

Snad ještě doplněk, že pokud zvolíte na stavbu dřevo, je dobré koupit buď už trámky ošetřené impegnací nebo dřevo dodatečně natřít penetrací a teprve potom nalakovat. Při stavbě se také doporučuje používat nerezové vruty, pozikované úhelníky apod. a koncové plochy trámků či kulatinek seříznout šikmo, aby z nich při dešti voda odtékala a nedržela se na povrchu.

Podrobný popis stavby pergoly najdete i ve starších článcích našeho časopisu

Pro ispiraci můžete mrknout třeba na tyto stránky:
/www.vladeko.cz - tady prodávají stavebnici Linda
http://www.jindrazahrady.com
http://truhlarstvi-dvorak.d2.cz/fotogal ... rgoly.html
http://www.jap-jacina.cz/pergolyb.php

Přeji mnoho zdaru při stavbě a brzké příjemné posezení
Z.Ottová (Abeceda zahrady)
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Matej S 4. 1. 2008 23:02

Ja by som chcel trosku k tomuto napisat, ze ako alternatíva dreva by sa dali použiť aj dosky z recyklovaného plastu.

Je to trosku drahšie, ale žiadna údržba, nikdy vam nezhnije, ....(ked su záplavy tak pláva na hladine :lol: )

- a narezu vam ake chcete, akej farby, akej hrubky, so zeleznou vystuzou alebo bez..... a budete mat aj trosku dobry pocit ze ste usetrili jeden strom :wink:
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 1. 2008 11:24

Matěji, nemáte prosím nějakou fotku už hotové pergoly právě z desek z recyklovaného plastu?

Díky!
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matej S 5. 1. 2008 17:08

no fotky nemam, ale dam vam sem odkaz na stranku vyrobcu toho plastu. (akurat ze im dajak nefunguje fotolabum :( )

Ja som sa k recyklovanemu plastu dostal cez jedneho pána, čo robí v pre otca lavičky, smetne koše, rôzne mobilné nádoby pre rastliny,.... a otec ich potom inštaluje po Bratislave.
Napríklad vstupný náklad takej lavicky je vacsí asi o 2000sk, ale nemaju potom žiadnu udržbu a su nezničitelne, takže poslednú dobu Bratislavské mestské časti, dosť často beru tuto alternatívu namiesto drevených.

Takže nemam fotky, ale viem že týto predajcovia vyrábajú vlastné výrobky , napr tento plán robí hlavne lavičky, a smetné koše ale napríklad som videl že urobil aj oporu pre popínavky, napr.

tu je ten link:
Kód: Vybrat vše
http://www.recyklace.cz/cs/


Ak nájdem dajake fotky v pocitaci, tak vam to sem poslem

Edit: k tomu fotoalbumu, ak vam tam vybehne tabulka, tak tam dajte spracovat ako html, amlo by to fungovat
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod swach 9. 1. 2011 11:52

My jsme staveli pergolu z akatove kulatiny...musim rict, ze to bylo pomerne tezke. Zamer byl totiz udelat pergolu co nejsubtilnejsi (zadny kovbojsky styl). Pergola stoji, neni osetrena a tak prirozene starne (nehnije - jen oxiduje).
swach
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod alzbeta1970 12. 3. 2015 10:39

Já si teda představuji, že se nejčastěji pergoly staví ze dřeva. Aspoň to tak vypadá.... I když je fakt, že jsem na internetu ještě našla pergoly z hliníku, sice vypadaly celkem luxusně, ale obávám se té ceny, co musí stát. Ale pro mě tedy vede dřevo, i když je potřeba započítat cenu i za údržbu, jako nátěřy, impregnace atd.
alzbeta1970
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bera3 31. 3. 2015 10:40

Materiál a jeho typ přesně jak už tu padlo - záleží na vašich preferencích. U čeho bude stát, kde bude stát atd. Mám kamaráda, ten ji má kvůli jeho minimalistickému domu z poznkovaných profilů. Soused ji má u obory z přirozeně křivých odkorněných kmenů. Já mám přiznanou dřevostavbu, pergolu jsme dělali z trámků - dovezli jsme si je nařezané z nedaleké pily. S tesařem jsme je až na místě nařezali, ohoblovali, a sesadili. Střechu jsem po celkem dlouhém váhání udělal z ocelového trapézového plechu na latě, je to rychlé, trvanlivé, lehké, není potřeba záklop. Hodně mám tu fouká, tak jsem se bál polykarbonátu (plus ty problémy s jeho změnou barvy, zelenání apod.). Na podlaze mám cca 10 cm kačírku. Sice se trochu boří židle, ale je to naprosto praktické, žádná špína, vlhkost. Navíc to mám u biotopou, takže ta voda vlastně přechází v kačírkovou pláž. Dřevo jsem ničím neošetřoval, zešedlo a líbí se nám to. Mám přesahy střech, takže pokud na stojné trámky zafouká voda, tak rychle schne, nemá se kde držet a trvanlivosti se nebojím. Budu to řešit, pokud by se někde objevila "konstrukční chyba". Po třech letech zatím ale nic. K té ceně: dřevo plus práce cca 20 000 Kč, střecha 8000 Kč, kačírek jsem tu již stejně měl, ale jinak odhad 3m3 = i s dopravou 1500? Stojky samozřejmě na patkách v nezámrzu, lze svépomocí za cenu písku a cementu - do tisíce korun? Rozměr 7x3m, 3x2 stojné trámky tuším 12x10cm, 8 krokví.
Bera3
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků