ponorné čerpadlo

Technické zázemí a ostatní pomůcky při údržbě zahrady

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Kilja 16. 3. 2008 13:31

Na chatě mám 8 m hlubokou kopanou studnu a v ní ponorné čerpadlo DAE. Vždy na zimu systém vypouštím, aby nezamrzl. Již 2 roky mám na jaře stejný problém, čerpadlo po zimní přestávce se nechce roztočit.
Musím je vytáhnout, rozebrat, pootočit rotorem, složit a je vše v pořádku. Oběžné kolo je vždy jen mírně přichyceno k základní desce, ale samo od sebe se neroztočí. Máte někdo nějaký nápad, jak to vyřešit?

Ještě dodatek, pokud v létě třeba nejsem 3-4 týdny na chalupě, běží i po této době vše v normálu!

Děkuji
Naposledy upravil Kilja dne 17. 3. 2008 00:30, celkově upraveno 1
Kilja
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ottova 16. 3. 2008 22:15

Záleží i na způsobu odvodnění, jež provádíte před zimní odstávkou. Jestliže čerpadlo vyjmete z vody a necháte jej zapnuté pro vytlačení zbytkové vody, dojde k přehřátí oběžného kola, které již není chlazeno procházející vodou a po následném vypnutí se rotor čerpadla "připeče" k základní desce. Ale možností je proč se to děje je samozřejmě víc.
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kilja 17. 3. 2008 00:26

Odvodnění provádím tak, že čerpadlo zůstává ponořené na svém místě a já pouze odvodňuji nadzemní část, tzn. rozvody vody vč. tlakové nádrže.
Dále mám asi 1m pod povrchem na výtlačném potrubí ventil, který rovněž otevřu a vodu i z této větve až po tlakovou nádobu rovněž vypouštím.
Přibližně v polovině výtlačného potrubí je zpětná klapka, která zaručuje sloupec vody cca 3,5 až 4m nad ponorným čerpadlem. Já tedy alespoň doufám, že ta klapka drží!
Kilja
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ottova 18. 3. 2008 01:16

Tady je pohled odborníka:Jestliže čerpadlo v zimním období zůstává ponořené ve vodě a skutečně je přichyceno k základní desce a ne např. v ložisku, což by bylo znakem propouštějícího gufera, jedná se zřejmě o *****ážené soli z tvrdé studniční vody. V tomto případě by asi bylo vhodné čerpadlo na zimu z vody vyjmout. Úprava styčných ploch např. teflonem mně nepřipadá cenově popř. hygienicky vhodná. Jistým řešením by mohl být krátkodobý napěťový šok, ale už takto při rozběhu elektromotor odebírá cca 40A. A jelikož se jedná o zásah do elektroinstalace navíc s krytím proti tlakové vodě. Je to "slovo do pranice" pro zkušeného elektrikáře.
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 18. 3. 2008 10:06

Stačí ho párkrát za zimu zapnout a je po problému. Mám také ponoráka DAE VODA a hodí dobře.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Kilja 18. 3. 2008 13:00

To je pravda, ale to bych tam musel v zimě jezdit!
Kilja
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kilja 18. 3. 2008 13:04

ottova píše:Jistým řešením by mohl být krátkodobý napěťový šok, ale už takto při rozběhu elektromotor odebírá cca 40A. b/quote]

Tato varianta mě také napadla, ale na chatě mám jen 230V a nabitý kondenzátor asi není řešení.
Kilja
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod HaryFotr 19. 3. 2008 14:51

Nevím, jak máte provedenu elektriku, ale co takhle spouštět čerpadlo jednou za týden na minutu časovým spínačem, ty týdenní digitální do zásuvky se už dají koupit za pár šupů. Než každé jaro vytahovat a rozebírat čerpadlo ...
HaryFotr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kilja 19. 3. 2008 14:57

Protože na chatu v zimě nejezdím, vypínám kompletně elektřinu. I kdybych nainstaloval nějaký intervalový spínač, zase bych musel řešit nějak vracení čerpané vody zpět do studny, aby mi nezamrzal systém!
Kilja
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hana 22. 12. 2016 15:26

Dobrý den, tento problém jsme řešili nedávno. Avšak jsme narazili na firmu https://www.cerpadlabezstarosti.cz, kde nám se vším poradili a pomohli vybrat nové čerpadlo, které dnes skvěle slouží.
Hana

Odeslat příspěvekod Kristýny 24. 4. 2017 17:13

Dobrý den, souhlasím s Hankou. Já také na čerpadla doporučuji jedině firmu https://www.cerpadlabezstarosti.cz. Mám s nimi ty nejlepší zkušenosti, co se týče služeb, cen i produktů.
Kristýny


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků