Z nebe padají hrudky z hlíny. Co to je?

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod samarit 17. 8. 2013 14:19

Nevím kde se u nás berou malé hliněné kuličky asi velikosti broku do vzduchovky. Mám jich na zahradě u lesa a pole spoustu vidět na autě, na všech plochách, na krytu bazénu. Četnost je asi 50ks na m2. Na hladkých plochách je patrné, že se jedná o původně vlhké hrudky, protože jsou přilepené. Nevím jestli to dělá nějaké ptactvo, nebo nějaký hmyz? Musel bych ho ale vidět, když je kuliček tolik?
Protože na zahradě mám mnoho kvetoucích rostlin, uvažoval jsem o včelách samotářkách (zednice), ale to bych musel vidět. Když to večer uklidím, tak to tam ráno zase je. Nevíte někdo co to způsobuje?
není záležitost jednorázová, ale trvá celé léto
Když je to napadané na hladkém povrchu (auto, střecha bazénu a pod.) tak je patrné, že to bylo vlhké, protože je to přilepené.
Je to i v okolí. Nevidím to v trávě a na zámkové dlažbě.
Barva hlíny = jako má hlína v okolí. Jílovitá hnědá.
Všechny kuličky (hrudky) mají stejnou hustotu = jemná jílovitá, neprašná bez jiných příměsí..
Vlaštovky, ani podobní ptáci co z hlíny staví hnízda tu nejsou. Většího množství hmyzu, co by hrudky uneslo, bych si musel všimnout. Na jaře a začátku léta to tu nebylo.
Na uvedených plochách je to vidět, nevím, jestli je to v trávě a záhonech, na velkých listech květin to není, nebo se to neudrží. Je dost možné, že to padá jen na uvedené plochy, kdyby to padalo všude (trávník, záhony, cesty, pole les), tak by toho musely být tuny!
ZÁHADA!
Obrázek
Rosa s prachem to jistě nebude. Rosa jistě nepadá z nebe v kapkách velikosti v prům. větší než 5 mm viz zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Rosa. Takže by padaly kapky rosy s prachem polí a pak vyschly na hrudky hlíny velikosti broku do vzduchovky, je nesmysl. Lokalita je uprostřed polí, lesů a luk. Nejbližší město je 20km daleko. Dílo člověka a průmyslu to nemůže být. Asi to fakt budou včely zednice (samotářky) a asi nemají dost děr na zazdívání. Nevím jak hlínu na zazdívání děr nosí, jestli to jsou tak velké kusy? Místní včelaři tento druh včel neznají, takže nepomohou. Proč by to jinak házely na zem?
Rozlouskne to někdo?
Raději se 2x zeptám, než abych udělal něco špatně. Vím, že tak budu pár minut za pitomce, ale je to lepší než zůstávat pitomcem trvale. Děkuji všem, co mi ochotně pomáhají. :-)
samarit
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 18. 8. 2013 08:16

„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků