Poradit s chorobou/škůdci

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Bakllazaan 28. 7. 2013 16:26

Obrázek Obrázek

Zdravím. Mohl by mi prosím někdo zkušený poradit, o jaké škůdce/chorobu se jedná? První foto je nejspíše z mladé olše. Minulý rok po housenkých nasledoval takový malý černý brouk alá mini hovnivál.

Druhé foto je švestka a určitě je to hodně známá choroba, ale já si za boha nemůžu vzpomenout.

Díky
Bakllazaan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 29. 7. 2013 22:35

Bradavičnaté útvary na listech švestky (obr. 2) způsobil hálčivec višňový. Je to roztoč a není úplně známý - pokud vím, dřív v minulosti se u nás nevyskytoval. Objevuje se na dřevinách rodu Prunus, poškození bývá docela vidět i na plodech. Používá se proti němu chemická ochrana, např. Magus 200 SC (primárně určen proti hálčivci révovému, ale to nevadí, neb speciálně proti hálčivci višňovému prostředky nejsou). Na vzrostlých stromech se to spíš neřeší, pokud není napadení příliš rozsáhlé. Housenky nevím, chtělo by to vyfotit dospělého brouka. ^^
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alžběta3 9. 8. 2013 12:57

Dobrý den
máme na olších stejného škůdce - bohužel ani po poradách se zahradníky a hledání na internetu se mi nepodařilo najít o co se jedná. Pokud by se Vám to podařilo zjistit, můžete mi také dát vědět :-) ? Díky moc.
Alžběta3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Návštěvník 22. 6. 2014 08:02

http://atlasposkozeni.mendelu.cz/atlas/ ... lsovy.html

...tohle by mohlo být ono - bázlivec olšový...
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků