Škůdce na cibuli

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Stanka12 17. 5. 2011 09:07

Objevila jsem na cibuli, resp. na její nati, takovou ani ne housenku, spíš to bylo "cosi"
silné jako bílá režná nit, asi 6-8 cm dlouhé. Objevila jsem zatím jen dva exempláře.

Ráda bych se zeptala, jestli někdo z Vás neví, co za potvůrku by to mohlo být?
Děkuji,
Staňka
Stanka12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dama 55 17. 5. 2011 09:29

Já si myslím, že je to vrtalka pórová. Pokud pěstujete pór, určitě ji znáte, jsou to ty nechutné larvičky co dokážou znehodnotit skoro celou sklizeň. Odstraňte ze záhonu všechny rostliny na kterých to objevíte. Škůdce má dvouleté stádium vývinu, pomáhá jedině zakrytí netkanou textilií zjara a postřik. Pomůže jedině důsledné odstraňování zbytků rostlin, nedávat cibuloviny na stejné místo 2x a pozor, přenašeč a hostitel jsou i narcisky a tulipány. I jimi se tohle dá "roztahat" po celé zahradě.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stanka12 17. 5. 2011 09:43

Paní damo 55, zkusila jsem hledat na netu tu vrtalku, ale to asi není ono, tohle není klasická larva, opravdu to vypadalo jako kroutící se dlouhá bílá nit.
Bylo to tak 0,5 mm tlusté, ale dlouhé skoro jako žížala.
Stanka12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dama 55 17. 5. 2011 10:07

Pak by to mohla být nějaká hlístice - někdo od háďátek, ale klasické háďátko, co napadá cibuli není ale nikdy tak dlouhé, jak popisujete. Ideální by bylo to vyfotit a poslat nějakému odborníkovi na choroby rostlin, ten by vám nejlíp poradil, jak proti tomu bojovat. Na běžného škůdce to moc nevypadá. S ničím jiným než s háďátkem a vrtalkou jsem se na cibuli nesetkala.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 17. 5. 2011 16:21

Pokud to bylo opravdu 8-10 cm, tak bych to tipoval na škrkavku - http://www.gingertaffy.com/cz/lekarnick ... -paraziti/
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 17. 5. 2011 20:55

škrkavku znám, to měla jedna naše kočka, ale v cibuli bych to tedy nehledala. I když..venku se někde vy...pes, nebo kočka, snadno se může do půdy tohle dostat. Vajíčka pak přes nemytou zeleninu může do sebe dostat i člověk a problém je na světě. Hned mě to nenapadlo. Třeba paní na zahradu nějaká zvířata chodí. Tomu nezabráníš.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 17. 5. 2011 22:07

Mně to povídej, kocouři očmuchají kde co, pak se olíznou a je to.
Fakt jiného takhle dlouhého červa neznám.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stanka12 28. 5. 2011 07:54

Tak se mi podařilo konečně vyfotit tu potvůrku. Ale nejsem si jistá, jestli je to to samé, co mi zlikvidovalo cibuli. To bylo asi opravdu háďátko, či co. Cibule je ožraná zespod, je bez kořínků, a v cibuli jsou tak půl centimetru dlouhé bílé housenky.
Přílohy
Domecek 556.jpg
Stanka12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dama 55 28. 5. 2011 11:48

Klasická škrkavka co se vyskytuje v zažívacím ústrojí zvířat to asi nebude, ta by nejspíš nežila v půdě, potřebuje hostitele - zvíře, nebo člověka. Hlístice to ale nějaká je a existují dva druhy háďátek, co žijí v půdě a narušují tam kořenový systém rostlin až tak, že je zahubí. Tak to asi bude ten váš úlovek. Odborník na tohle bohužel nejsem.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 28. 5. 2011 17:39

To v té cibuli je vrtalka.
To bílé můžeš hodit do skleničky s lihem a zeptat se u veterináře. Některé dnešní odčervovací přípravky ty mrchy nezabijí, jen omráčí a zvíře je vyloučí, mimo hostitele hynou. Je to neškodné, pro člověka jsou škodlivá vajíčka.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 20. 6. 2016 10:43

Dobrý den, objevila jsem na zahrádce stejnou vlasovitou nit- po vydatném dešti a pátrala jsem co to je. Narazila jsem na tohle forum jako první, ale uspokojivou odpověď tu nevidím a tak jsem se rozhodla ji napsat až bude pátrat někdo jiný, i když je tohle forum už staršího data.

Vypátrala jsem, že je to strunovec. Je to hlíst, jak tu někdo výše správně píše, který parazituje např. v lučním koníkovi. Prožírá ho zevnitř a až je dospělý a chce se pářit, ovlivní koníka vylučováním proteinů do mozku k sebevraždě utopením, aby se hlíst dostal do vody, kde přežívá a množí se (jsou samci a samice). Na zahrádku se Vám dostal právě tím, že ho déšť (nebo vydatná zálivka) zmátl a on si hajzlík myslel, že už je ve vodě, pokud nemáte poblíž jezírko nebo zdroj vody, kam by se mohl dostat, pravděpodobně dlouho nepřežije. Z toho, co jsem vyčetla, nenapadá člověka a neživí se žádnou zeleninou, odskáče to jen ten luční koník, nebo jiný brouk, až hlíst založí další dynastii.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 22. 6. 2016 22:59

Brrr!
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků