Svilušky

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 7. 10. 2009 09:30

Ahoj, tak to vypadá, že s mým prvním škůdcem, smutnicemi, jsem se opravdu bezpečně a dlouhodobě vypořádal tím kokosovým substrátem.

Jenže teďka moje zelenáče napadla invaze svilušek a vypadá to, že jsem si toho všiml dost pozdě, protože poslední dobou nemám moc čas.

Teďka se s nimi musím nějak vypořádat a to rychle. Kašlu na svůj odpor k chemii, zbavit se jich nějak musím, jinak přijdu o všechno :'( Prosím, poraďte.
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 7. 10. 2009 12:46

Ahoj Taiko,
dobrá zpráva, že smutnicím je konec. ;-) Proti sviluškám je např. Omite, Frutaspon, Spint. Pokud je těch breberek moc, je lepší koupit víc druhů postřiků a střídat je. A nezapomeň na smáčedlo.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 7. 10. 2009 13:17

Díky. Teď nevím, co je to to smáčedlo.
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 7. 10. 2009 13:35

Smáčedlo se přidává k postřikům (i pokud hnojíš na list), aby se zvýšila jejich účinnost. Jde o to, že postřik ti hned skape dolů, ale smáčedlo vytvoří spíš takový povlak, který se na listech rozlije. Hlavně stříkej až na večer a i ze spodních stran, je potřeba vzít listy do ruky a opatrně je otáčet, aby ses dostal opravdu všude. Smáčedlo buď koupíš, nebo můžeš použít třeba Jar.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 7. 10. 2009 13:37

Jo, ještě mě napadl jeden insekticid, ten jsem teď o prázdninách použila několikrát a byl dobrý - Biool. Je vyrobený jenom z přírodních potravinářských surovin, takže zvlášť pro bytové rostliny perfektní.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 7. 10. 2009 14:07

Jestliže ten Biool pomohl, tak ho zkusím. Ale kouknu se i na ty ostatní, přečtu si etikety, počkám ještě na případné další rady a názory. Zítra ho budu kupovat. Dneska rostliny jenom lehce osprchuju.

EDIT: Tak už jsem je osprchoval. Takže jestliže svilušky nemají rády vlhko, tak je budu pěkně trápit. A určitě jsem některé proudem vody smyl. A zítra na ty postižené rostliny použiju ten Biool s tím smáčedlem. Snad se to dá koupit normálně v zahradnictví. Budu teď rostliny pravidelně rosit a kontrolovat jejich stav. Rozhodně ty svilušky budou brzy litovat, že si dovolily mi požírat rostliny :-D
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakuku 8. 10. 2009 14:52

Taiko BIOOL ti doporučím je opravdu dobrý mě pomohl na puklice a červce a jak píše Katka drž se návodu :-)
Jana
jakuku
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 18. 10. 2009 09:48

Tak první pokus s postřikem neúspěšný. Nevím, jestli jsem tam dal málo jaru nebo co, ale připadalo mi, že se to na těch listech moc nedrželo (možná jsem toho tam nastříkal moc?).

Dnes budu stříkat znovu. Minule jsem se snažil být hodně opatrný, abych nepostříkal zeminu. Co si o tom myslíte? Můžu s čistým svědomím stříknout trochu toho bioolu i na povrch zeminy? Určitě mi z těch listů zase něco skape a tentokrát do zeminy (minule jsem to měl nakloněné a nechal jsem to odkapat do vany).
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakuku 18. 10. 2009 16:55

tak já abych se přiznala to postříkala tak že to stékalo :roll: ale měla jsem je ve vaně a samozřejmě že jsem s tým slila i zeminu a nic se nestalo akorát na povrchu zemina trochu zbělela ale to je asi tým olejem přeji hodně štěstí při druhém pokusu :-)
Jana
jakuku
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 18. 10. 2009 17:15

Děkuji.

Dneska jsem to postříkal myslím pořádně, taky ve vaně. Jaru jsem tam tentokrát dal víc. Snad jsem tam nenechal ani milimetr nepostříkaného místa. Postříkal jsem i povrch zeminy. Doufám, že mi to nezabije chvostoskoky a užitečný druh roztoče. Ale když jo, tak se nedá nic dělat, protože by mi ty svilušky všechno zničily :-S

Akorát to teda pěkně páchlo, jakoby nějaký alkohol - jako likér se slivovicí 8-D Na všechny mé rostliny jsem vypotřeboval víc jak litr a třičtvrtě postřiku.

Snad se jich zbavím.
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 21. 10. 2009 10:06

Prosím vás, jak často jste tím bioolem stříkali? Já už jsem stříkal dvakrát, přičemž ten druhý postřik jsem udělal silnější (koncentrovanější a použil jsem i víc jaru, aby to prostě drželo), ale svilušek jsem se ještě nezbavil. Bohužel jsem jich tu měl asi moc a tak doufám, že jsem se zbavil alespoň většiny. Vypadá to, že budu muset stříkat potřetí a tím vypiplám zbytek toho bioolu, protože stříkám všechny rostliny v pokoji, i ty u kterých jsem znaky výskytu svilušek nenašel. Stříkat budu asi v pátek. Jestli se jich pak nezbavím, tak budu muset koupit nový biool. Ještě to s ním zkusím, ale pokud i pak neuspěju, zabrousím do chemie.

Nevíte, jaká jsou rizika, když to přeženu s tou koncentrací toho bioolu? Na tom přípravku samotném o tom nic nepíšou.
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakuku 21. 10. 2009 17:11

Taiko asi opravdu záleží jak máš rostlinu napadenou svilušky jsou hodně velcí prevíti říká se jak je rostlina hodně napadená tak prý už nic nepomůže jak nezabere Biool budeš muset nasadit chemii
Jana
jakuku
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 27. 10. 2009 09:58

Nuže, zatím to vypadá, že můj druhý zákrok byl úspěšnější. Ale nemůžu to s jistotou potvrdit. Všechny rostliny tak nějak přestaly opadávat ve velkém (opadává už jenom granátové jablko a mučenka, ale stopy svilušek tam nikde nevidím). Svilušky jsem předtím identifikoval hlavně podle těch pavučinek a podle teček na listech, ale teďka už tu žádné pavučinky nejsou a ani žádných nových teček jsem si nevšimnul. Všechny rostliny dostatečně rosím, protože tak ty pavučinky šly krásně vidět.

Svilušky prý nesnáší vlhkost, takže i proto hodně rosím. U toho druhého zákroku jsem udělal toto:
-> extrémně napadené stevie rebaudiany (teda to, co z nich zbylo a dalo se zachránit) jsem rozstříhal :-( na řízky, které jsem pečlivě přepečlivě umyl v poměrně silném proudu vody (ale aby nepoškodil rostlinu) a dal do skleniček s vodou
-> lehce olistěné pahýly těch stevií jsem nechal v květináčích ostříhané, pořádně umyl proudem vody a postříkal bioolem (včetně povrchu zeminy)
-> u všech ostatních rostlin jsem udělal to samé, tzn. umyl silným proudem vody a postříkal tentokrát opravdu pečlivě bioolem (nezůstal ani milimetr nepostříkaný)
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakuku 27. 10. 2009 16:00

snad to pomohlo a ti prevíti jsou pryč :-D
Jana
jakuku
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 10. 2009 22:08

Mučenku můžete na zimu ostříhat a nechat odpočinout - shodí listy, postříkejte raději ještě jednou i "pahýlky" co zůstanou. Budete mít s holou rostlinou lepší přehled, co ji trápí za breberky.
Fidych
Zahradník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků