Nemoc ořešáku

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod kejki3 25. 9. 2015 22:07

V míze to ořešák zahojí, problém je zimní řez.
Antraknoza je docela častá, na agromanuálu nabízí nějaké postřiky, ale moc na to nespoléhejte. I když letos bylo sucho a větrno a i můj ořech byl prakticky bez postižených plodů, a to udělal hrozny až o 8 kusech a strašné množství. Zkuste prosvětlit korunu, k řezu máte poslední termín.
S plísní na kůře zkušenost nemám.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dita 30. 9. 2016 19:07

Dobrý den, vidím, že diskuze je trochu starší a nikdo už rok nepsal...a myslím, že asi vše bylo řečeno, ale musím se i já svěřit se svou zkušeností-máme ořešák cca 25 let starý, netuším jaká odrůda, ale plody jsou pěkné-jádra krásná, každý rok se na spodních patrech-na pár listech ořešáku objevily takové narezlé puchýřky, brala jsem to jako "nutnost" že se prostě tomu zabránit nedá a je to taková malá daň :-) Ale vloni jsem s hrůzou zjistila, že plody a listí jsou černé, začalo to pozvolna v době, když ořechy dorostly do té konečné velikosti-což je někdy koncem června-začátkem července (cca) do té doby byly plody krásně zelené a najednou z týdne na týden to začalo :-( i přes to, že strom vypadal hrozivě-tak myslím, že 3/4 úrody bylo v pořádku a kvalitní......Nějak jsem to prostě zapomněla-a letos se kochala krásnými plody opět asi tak do cca začátku července a opět to začalo :-( Strom opět vypadal hrozně, ale co nechápu-vypadal stejně jako vloni-vloni jsem opravdu myslela, že z úrody nebude nic-tak jsem si říkala, že jestli to bude jako loni, že i přes to, jak hrozně strom vypadá-tak úroda nějaká aspoň bude-špička stromu zdála se být docela dobrá, převážná většina zelených, na pohled zdravých plodů-ale ouha !!! Strom máme na chalupě, tři týdny jsme se na chalupu kvůli nemocem v rodině nedostali-včera jsme se vypravili zkontrolovat chaloupku-a měla jsem skoro šok-všechny plody jsou úplně!!! opravdu úplně černé-na celém stromě je asi 5 zdravých plodů-to jsem opravdu nečekala.....Ale ani nikdy neviděla a neslyšela o tom, že by někdo měl takovou zkušenost...Bez mučení se přiznám, že teprva letos po tom, co jsem zjistila, že ořešák černá jsem začala pátrat, co to vlastně je a co s tím dělat-do loňska mi pár jedinců tvrdilo, že ty černé ořechy jsou "ze sucha" tak jsem tomu věřila-ale až letos mi docvaklo, že to bude nějaká nemoc.........A přiznávám, že nikdy jsem listí pod stromem neshrabala důkladně-nějaké množství ano-ale nějaké množství vždy zůstalo v těsné blízkosti stromu-teď už vím, že je to zásadní chyba.......Ale každý rok je to stejný scénář-vloni byl také napadený touto nemocí, ale úroda byla ještě celkem dobrá-tak nechápu, proč je to letos úplně v háji-co jsme ještě udělali špatně? Napadlo mě, jestli nemůže mít vliv také řezání větví-někdo se tu zmiňoval, jen nevím v jaké souvislosti-manžel ořezal celé spodní patro stromu, protože větve visely až na zem-ale dělal to někdy v zimě cca-prosinec, nebo leden, přesně nevím-vím jen, že byla už pěkná zima...Tak se ptám, jestli jsme ho tím nemohli "oslabit"? Když se má ořezávat zhruba do září?
Dita

Odeslat příspěvekod kejki3 1. 10. 2016 14:20

Souvislost s řezem nikdo neuvádí, listy uklízím vzorně a stejně se buď nemoc objeví, nebo ne. Letos mi tedy pomrzl v květu, takže bylo jen asi 20 plodů, sice zelených, ale špatně vyvinutých, asi problém s pylem.
Větev uříznutá takhle časně v zimě mi neplakala, ale špatně se to hojí a kolem kroužku se místo závalu dělá nekróza, tedy odumírá kůra a pletiva. Pozdější řez vede k tomu, že z rány úplně teče míza, u silnějšího stromu je to proud vody.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod POPLETA6 22. 5. 2018 21:24

Na ořechu se mi vyskytly tyto skvrny na listech a nevím co to je
Přílohy
IMG_20180521_195619.jpg
IMG_20180521_195727.jpg
IMG_20180521_195624.jpg
POPLETA6
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 24. 5. 2018 23:31

V těch hálkách jsou skrytí roztoči. Běžně se to neošetřuje, jen u malých stromů.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kodkar@seznam.cz 15. 9. 2018 12:58

jhgfdsa píše:Máte někdo radu, jak dobře usušit sklizené ořechy? Rozkládali jsme je na
drátěnku z postele, plesnivěli.Sušili jsme je v zavěšených pytlích,plesnivěli.
Sušili jsme je v zeleninových přepravkách na slunci,plesnivěli. Nyní je pereme a uvidí se. Jenže, neříkejte,že ti kodo je sklízí ve velkém, že je perou. Nevíme si rady.
Prosím poraďte. Díky Jari


Zdravím
Přidejte při praní do vody trochu hypermanganu, aby byla voda lehce narůžovělá tak na 10 minut nechte koupat a poté sušte jak z hora uvádíte v přepravkách, pytli na slunci, na topení.
kodkar
kodkar@seznam.cz

Odeslat příspěvekod Cihlička 11. 10. 2018 05:35

kolegyně jich má také hodně a všechny pere.. to já naopak postupně všechny vyloupu. rozložím na plechy a za 2 dny jsou krásná suchá jádra.. sice to loupání je docela pakárna, ale vyplatí se to.. pak to dám do šroubovací flašky do chladu a zbytek do mrazáku.. ostatní rozdám nebo prodám..
Cihlička

Odeslat příspěvekod Žak 12. 10. 2018 19:25

Já ořechy neperu, já je myju! Nejprve více teplou vodou-co ruce snesou s přídavkem octa-asi půl deci na 10litrů. Vyberu z té špíny. Poté je chvíli nechám ve vodě studené. Vyberu, dám do větších děrovaných plastových bedýnek odkapat nad vanou. Až nehrozí zmáčení podlahy přenesu je na okenní parapet nad teplý radiátor. Občas prohodím pořadí bedýnek ve štosu, ořechy protřesu-v každé takové b.je max.60pr. obsahu. Po asi dvou dnech, když slyším ořechy polupávat, tak je dosušíno ;-) .
Žak

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků