Nemoc ořešáku

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod kejki3 25. 9. 2015 23:07

V míze to ořešák zahojí, problém je zimní řez.
Antraknoza je docela častá, na agromanuálu nabízí nějaké postřiky, ale moc na to nespoléhejte. I když letos bylo sucho a větrno a i můj ořech byl prakticky bez postižených plodů, a to udělal hrozny až o 8 kusech a strašné množství. Zkuste prosvětlit korunu, k řezu máte poslední termín.
S plísní na kůře zkušenost nemám.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dita 30. 9. 2016 20:07

Dobrý den, vidím, že diskuze je trochu starší a nikdo už rok nepsal...a myslím, že asi vše bylo řečeno, ale musím se i já svěřit se svou zkušeností-máme ořešák cca 25 let starý, netuším jaká odrůda, ale plody jsou pěkné-jádra krásná, každý rok se na spodních patrech-na pár listech ořešáku objevily takové narezlé puchýřky, brala jsem to jako "nutnost" že se prostě tomu zabránit nedá a je to taková malá daň :-) Ale vloni jsem s hrůzou zjistila, že plody a listí jsou černé, začalo to pozvolna v době, když ořechy dorostly do té konečné velikosti-což je někdy koncem června-začátkem července (cca) do té doby byly plody krásně zelené a najednou z týdne na týden to začalo :-( i přes to, že strom vypadal hrozivě-tak myslím, že 3/4 úrody bylo v pořádku a kvalitní......Nějak jsem to prostě zapomněla-a letos se kochala krásnými plody opět asi tak do cca začátku července a opět to začalo :-( Strom opět vypadal hrozně, ale co nechápu-vypadal stejně jako vloni-vloni jsem opravdu myslela, že z úrody nebude nic-tak jsem si říkala, že jestli to bude jako loni, že i přes to, jak hrozně strom vypadá-tak úroda nějaká aspoň bude-špička stromu zdála se být docela dobrá, převážná většina zelených, na pohled zdravých plodů-ale ouha !!! Strom máme na chalupě, tři týdny jsme se na chalupu kvůli nemocem v rodině nedostali-včera jsme se vypravili zkontrolovat chaloupku-a měla jsem skoro šok-všechny plody jsou úplně!!! opravdu úplně černé-na celém stromě je asi 5 zdravých plodů-to jsem opravdu nečekala.....Ale ani nikdy neviděla a neslyšela o tom, že by někdo měl takovou zkušenost...Bez mučení se přiznám, že teprva letos po tom, co jsem zjistila, že ořešák černá jsem začala pátrat, co to vlastně je a co s tím dělat-do loňska mi pár jedinců tvrdilo, že ty černé ořechy jsou "ze sucha" tak jsem tomu věřila-ale až letos mi docvaklo, že to bude nějaká nemoc.........A přiznávám, že nikdy jsem listí pod stromem neshrabala důkladně-nějaké množství ano-ale nějaké množství vždy zůstalo v těsné blízkosti stromu-teď už vím, že je to zásadní chyba.......Ale každý rok je to stejný scénář-vloni byl také napadený touto nemocí, ale úroda byla ještě celkem dobrá-tak nechápu, proč je to letos úplně v háji-co jsme ještě udělali špatně? Napadlo mě, jestli nemůže mít vliv také řezání větví-někdo se tu zmiňoval, jen nevím v jaké souvislosti-manžel ořezal celé spodní patro stromu, protože větve visely až na zem-ale dělal to někdy v zimě cca-prosinec, nebo leden, přesně nevím-vím jen, že byla už pěkná zima...Tak se ptám, jestli jsme ho tím nemohli "oslabit"? Když se má ořezávat zhruba do září?
Dita

Odeslat příspěvekod kejki3 1. 10. 2016 15:20

Souvislost s řezem nikdo neuvádí, listy uklízím vzorně a stejně se buď nemoc objeví, nebo ne. Letos mi tedy pomrzl v květu, takže bylo jen asi 20 plodů, sice zelených, ale špatně vyvinutých, asi problém s pylem.
Větev uříznutá takhle časně v zimě mi neplakala, ale špatně se to hojí a kolem kroužku se místo závalu dělá nekróza, tedy odumírá kůra a pletiva. Pozdější řez vede k tomu, že z rány úplně teče míza, u silnějšího stromu je to proud vody.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod POPLETA6 22. 5. 2018 22:24

Na ořechu se mi vyskytly tyto skvrny na listech a nevím co to je
Přílohy
IMG_20180521_195619.jpg
IMG_20180521_195727.jpg
IMG_20180521_195624.jpg
POPLETA6
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 25. 5. 2018 00:31

V těch hálkách jsou skrytí roztoči. Běžně se to neošetřuje, jen u malých stromů.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků