Puchýřky na listech švestky

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod S.t.e.n. 8. 5. 2008 17:31

Na většině listech švestky v mé zahradě se objevili takové fialové puchýřky (viz obrázek), stejné ale v menším množství jsou i na listech sousedící jabloně.
Nevíte o jakého škůdce se jedná a jak se ho zbavit?
Obrázek
S.t.e.n.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 8. 5. 2008 21:08

Zkoušel jste se podívat na některém listu, co je uvnitř puchýřku a jak vypadají listy ze spodní strany?
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod S.t.e.n. 10. 5. 2008 10:26

Puchýřky jsou tvrdé, uvnitř nich je bílá houbovitá hmota. Na spodní straně listů jsou na místě puchýřků červené fleky, velmi zasažené listy jsou zdeformované.
Na sousedící jabloni jsou zasaženy pouze spodní strany listů puchýřky a na svrchní straně se vyskytují světlé fleky.
Postižených listů ubývá směrem vzhůru. Oba stromy letos nevykvetly.
S.t.e.n.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 13. 5. 2008 22:16

Nic a nic - opravdu nevím, co by to mohlo být. Chtělo by to odborníka, možná, že se vám i tady ještě ozvě někdo, kdo rozumí chorobám a škůdcům.
Trošku mi to připadá jak hálky, které na listech různých stromů dělá různý hmyz, ale to je z mé strany jen takové plácnutí, které vám moc nepomůže. Mám celkem solidní knihu (i když ne nejmladší) o těhle potvůrkách a nepravostech, ale ani tam nic podobného není k vidění.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 14. 5. 2008 05:59

Je to hálčivec Phytoptus similis . Jsou to jeho hálky uvnitř nich jsou 0.2 mm roztoči. Měli by na to zabrat běžné akaricidy např.Omite,Sanmite,Talstar.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 14. 5. 2008 22:10

Danieli, opět máte za jedna s hvězdičkou!!! Musím kouknout, jak hálčivec vypadá, na severu nebylo zatím takové nadělení vidět.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 15. 5. 2008 09:43

On to není nijak závažný škůdce. Běžně se v kalamitním stavu nevyskytuje. Ale aby nezačal.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 5. 2008 20:23

Známe je - nejdřív sem tam někde, a pak se jim zalíbí a bude kalamita hned :oboze
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 23. 6. 2008 18:02

Dobry den, dnes jsem to objevila na nasich svestkach take. Uz jste na to neco vyzkousel? Poradite? Diky Simona
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 23. 6. 2008 21:32

Když čtu, že máte švestky, snad vám budu závidět i toho škůdce :nenapadne Na celé švestce najdu ne víc jak patnáct plodů, a to není zaručeno, že vydrží.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 27. 6. 2008 22:47

Tak to jsme na tom stejně 8-S . Možná mám o 2 víc ;-) :mrgreen: .
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 6. 2008 23:00

Jednu švestku shodil dneska vítr :oboze :'(
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 28. 6. 2008 07:04

No ten vítr byl děsnej. Přírodě je asi líto že nadělila vláhu tak se to snaží vysušit za každou cenu.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Mistr.22 1. 5. 2009 12:37

Ahoj
mám zvláštní švestku přivezenou z Šumavy a má i po dozrání zelené, velmi chutné plody.
Je úplně stejná jako naše Staročeská, jenže zelená. Tam se traduje, že si ji přivezli při osidlování Němci a že původ má v podhůří Pyreneí. Říká se jí Baskycká. Vloni začala rodit
a také začaly ty puchýřky, asi tedy halkovitost. Chci jen podotknout, že to má vliv i na plod.
Letos ji chci ošetřit, protože stále nic a najednou ve spodních větvích plno pupínků, který
se velmi rychle rozšiřují do dalších větví. Můj dotaz je, že nyní je v květu a tedy co použít.
Díky Mirek
Mistr.22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 2. 5. 2009 22:04

Napadení listů by mohl působit jeden druh roztoče - vlnovník (hálčivec).
Stříká se proti němu před rašením listů Sulkou, teď z jara připadal v úvahu přípravek Omite 30W nebo Omite 570W. Mělo by se stříkat za teplého slunečného počasí a pokud možno před květem - jestli bude postřik účinný v tuto dobu (prakticky po odkvětu) stoprocentně, to si netroufnu odhadnout :-[ .
Fidych
Zahradník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků