Choroba rajčiakov

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod peter787 23. 8. 2007 08:19

Na rajčiakoch/plodoch (vo fóliovníku aj vonku) sa objavil zelenožltý prstenec, ktorý presahuje až do vnútra plodov. Vyzerá to ako nedozreté tkanivo, aj keď je plod už zrelý a mäkký. Dočítal som sa, že sa to vyskytuje na starších odrodách, a vzniká pri vysokých teplotách a silnom slnečnom žiarení. Ale keďže je to na rajčiakoch vo fóliovníku aj na nekrytom záhone, nie som si istý. Poradí mi prosím niekto, čo je to za chorobu a ako sa jej vyhnúť?

Obrázek
peter787
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 26. 8. 2007 19:03

Tohle zabarvení se mi objevovalo na rajčatech koncem sezóny současně s projevem plísně na listech, patrně to bude nějaký jiný druh.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 6. 9. 2007 19:59

Mělo by se nejspíš jednat o tzv.zelenost rajčat.Ochrana by měla být v tom,že nenecháme půdu kolem rajčat vyschnout,ale zároveň se budeme snažit nevlhčit ani listy ani plody.Nejlépe je půdu kolem pokrýt vyšší vrstvou mulče ale zároveň spodní lístky otrhat aby nedošlo ke styku listů s mulčem.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 20. 11. 2007 21:35

Zelenožlutý prstenec na rajčetech není v pravém slova smyslu chorobou. Spíš je to vlastnost některých odrůd: objevuje se u starších odrůd tyčkových rajčat, keříčková rajčata tuhle poruchu mají jen výjimečně. V letech s vysokým počtem slunečných a horkých dnů se barevný prstenec vyskytuje častěji a bývá i výraznější. Nestojnoměrná výživa a zálivka celý jev umocňují.
Chemická nebo jiná ochrana proti této vadě neexistuje, problém vyřeší pěstování hybridních rajčat, která touto poruchou netrpí vůbec :wink:
Fidych
Zahradník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků