Jak se mám zbavit hryzců?

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Edisson 19. 6. 2006 20:34

Poradí někdo, jak se efektivně zbavit hryzců? Různé pasti jako na krtky nepomáhají a hryzci zdatně drtí zahradu (stromky , okurky, papriky...... :?: :?:
Edisson

Odeslat příspěvekod Já sama 20. 6. 2006 08:46

Moje švagrová úspěšně použila dýmovnice. Mohu se jí zeptat na přesný postup. Nicméně po jedné aplikaci byla bez hryzců...
Já sama

Odeslat příspěvekod Martin H. 20. 6. 2006 09:00

Edisson píše:Poradí někdo, jak se efektivně zbavit hryzců? Různé pasti jako na krtky nepomáhají a hryzci zdatně drtí zahradu (stromky , okurky, papriky...... :?: :?:-/quote]


Existují dvě metody. První je méně učinná. Je to vyhánění hryzců průvanem. Tito hlodavci nesnášejí průvan, takže pokud se vám podří do nor dostat vítr, máte vyhráno. Ale hryzec se bude bránit a bude měnit systém chodeb.

Velmi účinnou metodou jsou otrávené návnady, nazývají se Ratron a lze je zakoupit v obchodech s potřebami pro zahrádkáře. Oblíbené pokrmy (mrkev, řepa) se napustí látkou, která brání krvetvorbě u hryzců. Do 7 dnů od pozření uhynou v norách a neohrožují predátory, kteří by je pozřeli.

Třetí metodou je klasická fretka. Musíte si ji pořídit, chovat a občas ji vypustit do zahrady. Ona si už na hryzcích smlsne.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Edisson 22. 6. 2006 07:18

Prosím o radu , kde sehnat uvedené dýmovnice ? Zahrada je na svahu, vyplavení nepřichází v úvahu , snad trochu "čmoudíků" pomůže. Dík
Edisson

Odeslat příspěvekod Hektik 22. 6. 2006 08:52

Mam stejny problem, navic je zahrada obklopena plotem s betonovou podezdivkou, takze hryzce musim vyhubit, protoze nemaji jak utect. Osvedcilo se mi jedine reseni - patrony Rodex. Ty po shoreni vyvijeji ve styku s vhlkosti fosforovodik, ktery je podobne jedovaty jako kyanovodik. Klicem je ale vyhubit selou populaci pokud mozno naraz. Znamena to tedy vsechny nory zhruba co 3 metry prerusit vykopem a z kazdeho smeru do nory strcit vyhorelou patronu, utesnit a mirne zalit. Na stredne velky pozemek si rovnou kupte 10 baleni Rodexu (50 patron) a pocitejte s tim, ze vam prace zabere cele odpoledne. Patronu se daji koupit v Baumaxu v Praze Chodove (mozna i v jinych Baumaxech) a levneji take v drogerii ve Zlatnicke v Praze.
Hektik

Odeslat příspěvekod Já sama 22. 6. 2006 12:44

Přesně tenhle způsob použila moje švagrová. Jen zdůrazňovala, že je nutné udělat to najednou...
Já sama

Odeslat příspěvekod Edisson 27. 6. 2006 18:28

Děkuji všem za rady, vyzkouším vykuřovací patrony.
Edisson
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Edisson 3. 7. 2006 20:01

Po dlouhé době se mi podařilo sehnat vykuřovací patrony, které mají název Krounex a ještě se nechají na Internetu sehnat za cenu cca 55,- Kč za 4 kusy v balení :x :P :twisted:
Edisson
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peppino58 31. 10. 2006 08:44

Fretky nevyžadují při chovu velkou péči. Jsou skromné a žerou prakticky vše; maso ovšem nesmí chybět. Chovají se v zajetí proto, že se jich používá k lovu králíků. Zpola nasycená fretka se vpouští
do králičí díry a králíci vyhnaní malou šelmičkou ze svých úkrytů bývají pak venku odstřelováni nebo chytáni. Někdy se stane, že fretka se v noře nasytí. Sežere kus králíka nebo králičí mládata a usne. Její majitel musí pak dlouho čekat, než si fretka odpočine a vyleze zase na povrch. V některých zemích chovají fretky k lovu potkanů.
peppino58
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 31. 10. 2006 13:10

ad Edisson: Při použití vykuřovacích patron se často stane, že po určité době se hryzci zase objeví.
Nejdřív bych ale vyzkoušela zahrabat prázdné skleněné lahve do země (hrdlem nahoru) tak, aby ven trčela jen třetina.
Proti hryzcům se osvědčila i kočka, případně pes, pokud chytá myši. A taky hadi, máte-li je na zahradě. V přírodně pojatých zahradách se dokonce vytvářejí hadníky, hromádky z klacků, větví a dalších přírodních materiálů, kde se hadi mohou množit.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pepa105 10. 4. 2015 15:04

Pokud nemáš doma kočky, nebo jiné mazlíčci, co by toho hryzce sežrali, doporučuji ti udělat následující. Zastav se v drogerii a kup si gel na hryzce. Tento gel dej cca 20 cm do jeho díry, přisyp zeminou a přišlápni. Hryzec je čistotné zvíře, tak jako krtek a jiné potvůrky bydlící v zemi. Jakmile si půjde otevřít otvor, protože ho potřebuje kvůli vzduchu, šlápne do gelu. Následně si začne čistit pacičky a olíže gel. Ten obsahuje jed, který mu rozloží krev a tak chcípne. Pokud ho sežere jiný hlodavec nebo kočky, bohužel čeká je stejný osud. Mám to vyzkoušené, funguje to. Dá jsem si vyrobil z PETky větrník a zapíchl jsem ho do zahrádky na kovové tyči. Větrem se otáčí a dělá hluk pod zemí. Od té doby mám klid. Popřemýšlej, je to návrh. Hezký den. Pepa.
Pepa105

Odeslat příspěvekod hadajko 16. 12. 2015 12:34

Mně se zdá že s těma dýmovnicemi je tedy dost práce, u nás máme normálně odpuzovač na hryzce a nemáme s tím problém, ta instalace je jednoduchá a bezpečná a zvládne to i ženská. Běhat půl dne po zahradě s motykou a strkat do země nějaké jedy to se mi teda nezdá jako smysluplné využití času. Používáme odpuzovač deramax cvrček a zdá se, že nám ze zahrady kromě hryzců zmizeli i hadi.
hadajko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomča 20. 2. 2016 20:22

A co je to za odpuzovač. Některé nefungují tak, jak je inzerováno. Jaký má dosah (plocha)?

Díky!
Tomča

Odeslat příspěvekod BK 5. 8. 2018 20:51

Deramax proti krtkům z vás vytáhne jenom peníze. Pořidil jsem si ho a účinnost je nulová :-\ :pozor
BK

Odeslat příspěvekod Luboš Bárta 1. 9. 2018 13:33

Naprosto souhlasím s hodnocením účinnosti plašiče Deramax Cvrček. Nainstalovali jsme dva přesně podle návodu, spustili - a po třech měsících se populace hryzců snad i znásobila. Škody nadělají daleko víc, než před utracením tisícovky. Navíc v noci plašič opravdu cvrčí a neodrazuje-li krtky a hryzce, pak rozhodně budí lidi...
Luboš Bárta

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků