Červivost cibule

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Marcela7 3. 6. 2006 17:57

Prosím o radu. Právě jsme zjistili, že máme mladou cibulku na zahradě všechnu hrozně prolezlou červy. Teď už jí asi nezachráníme, ale nevíte někdo, jak se tomu pro příště ubránit? Měli jsme červivé i skoro všechny ředkvičky, takže jsme docela smutní, že budeme muset zase další úrodu úplně zlikvidovat. Není nějaká cesta bez chemie?
Marcela7

Odeslat příspěvekod Petra Nachtmanová 30. 4. 2007 04:59

Červivost cibule vyvolává vrtalka pórová. Cibuli můžete chránit chemicky v době rojení much nebo začátkem dubna přikrytím netkanou textilií, nechte zakryto cca 5-6 týdnů. K chemické ochraně můžete použít např. Decis Flow 2,5 – seženete i v internetových obchodech.
Petra Nachtmanová
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petra Nachtmanová 30. 4. 2007 05:01

Pokud by měl někdo problém s plísní cibulovou, tady najde nějaké info: http://www.agromanual.cz/cz/atlas/choro ... ulova.html
Petra Nachtmanová
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 7. 5. 2007 19:31

Marcela7 píše:Prosím o radu. Právě jsme zjistili, že máme mladou cibulku na zahradě všechnu hrozně prolezlou červy. Teď už jí asi nezachráníme, ale nevíte někdo, jak se tomu pro příště ubránit? Měli jsme červivé i skoro všechny ředkvičky, takže jsme docela smutní, že budeme muset zase další úrodu úplně zlikvidovat. Není nějaká cesta bez chemie?v/quote]


I na ředkvičky platí jako ochrana před škúdci netkaná textilie - zakrýt záhon hned po výsevu a jen textilii občas povolit, aby mohly rostliny do výšky. Přes textilii můžete bez obav zalévat i přihnojovat, a ještě uspíšíte růst a tím i sklizeň.
Vrtalka pórková je dost sveřepá potvůrka, chemické prostředky na ni moc neplatí. Odborníci tvrdí, že jediná účinná ochrana před ní je právě netkaná textilie.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 8. 5. 2007 15:29

V zahrádkářských podmínkách je to dost složitá ochrana.U vrtalek je škůdce larva,která škodí žírem na cibulovinách,bez rozdílu zda se jedná o cibuli,česnek nebo pórek.Larvy žijí uvnitř listů,v charakteristických bělavých chodbičkách.Po ukončení žíru rostliny opouštějí vypadají do země kde se kuklí.Dospělci jsou drobné žlučervené mušky.které kladou vajíčka do krčků vyvíjejících se rostlin.Ochranou je již tradiční střídání plodin na pozemcích,což v zahrádkářské praxi je těžko splnitelné. Dalším způsobem ale s nejistým účinkem je po sklizni použít k desinfekci a ochraně půdy a budoucí úrody klasické dusíkaté vápno.Ale pozor nestačí ho jen rozhodit po povrchu ale ihned zapravit do půdy,aby se účinek dostavil co největší(uvolńují se totiž plynné látky ničící živočichy v půdě přežívající)Pro zvýšení účinku je možné toto opakovat ještě jednou na jaře před výsevem,výsadbou,kdy se doporučuje tento pozemek ještě na nějaký čas zakrýt plachtou pro zvýšení účinku.
StanislavKrejcar
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků