Jak odplevelit neudržovanou zahradu

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Já sama 22. 5. 2006 08:06

Prosím o radu. Zakoupila jsem rodinný domek, kde je 2000 m2 zahrady. O pozemek se cca 10 let nikdo nestaral, takže tam roste pouze plevel (pýr, bodláky, ostružiny, šípky, pampelišky, kopřivy) dosahující úctyhodné výšky. Ráda bych pozemky odplevelila a zatravnila. Můžete mi poradit nějaký cenově dostupný prostředek pro odplevelení (při tam velkém pozemku jej budu potřebovat neskutečné množství....). Děkuji
Já sama

Odeslat příspěvekod Evina (novy) 22. 5. 2006 10:26

Dobrý den, obávám se, že při tak velkém pozemku je cenově nejdostupnější (ale na cenovou dostupnost se názory mohou významně lišit) jedině neskutečná fyzická síla a neskutečná trpělivost při likvidaci té spouště...... :lol:
Mám zkušenosti dobré s Roundapem, ale ne na takovou plochu. Přeji hodně elánu, výsledek Vás odmění :lol:
Evina (novy)
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jemhadar 22. 5. 2006 10:41

[quote="Já sama";Prosím o radu. Zakoupila jsem rodinný domek, kde je 2000 m2 zahrady. O pozemek se cca 10 let nikdo nestaral, takže tam roste pouze plevel (pýr, bodláky, ostružiny, šípky, pampelišky, kopřivy) dosahující úctyhodné výšky. Ráda bych pozemky odplevelila a zatravnila. Můžete mi poradit nějaký cenově dostupný prostředek pro odplevelení (při tam velkém pozemku jej budu potřebovat neskutečné množství....). Děkujiu/quote]

Možná to zní radikálně, ale co to zkusit nějak kontrolovaně vypálit a pak znovu načisto osít?
jemhadar
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joudamAtEs 24. 5. 2006 12:26

Dobry den,

kontrolovane vypalit ... to si popravde nedovedu predstavit, myslim ze zelene zive rostliny nebudou moc ochotne horet.

My jsme u nas doma postaveni v podstate pred stejny problem (cca 1600m2). Chystame se na to uz asi 2 roky ... jeste nam schazeji nejake zednicke stavebni upravy (zidka a tak) a potom nas ceka to same jako Vas.

Moje zjisteni je takove, ze takovou veliko plochu nejsme schopni vlastnima silama zvladnout a znicit nechtene rostliny. Minuly rok jsme zkouseli strikat plochu chemii ktera nicila dvoudelozne plevele, travnik vypada potom hrozne .... vsechno krome travy uschne a odumre .... jenomze to za 2 mesice to mate vsechno znovu. Ted na jare mame tu plochu zarostlou stejnym bordelem jako minuly rok.

Takze nase reseni na ktere se chystame je bagr a nakladak ... celou plochu si nechame v do hloubky 20 cm odbargrovat a odvezt. Potom zemedelskym strojem upravit ... uvalcovat a hura na hezky, chteny travnik.

Vsechno to ale zalezi na mistnich podminkach, my mame v nasem okolo bagristu ktery si bere 400kc/hod a ma i rovnou nakladak kterym to odveze, takze nas to nevyjde az tak super draho.

Drzim palce :)
joudamAtEs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Já sama 24. 5. 2006 15:46

Obávám se, že u nás je to trochu jiný případ. My jsme na části pozemku odbagrovali kameny a suť, co tam byla navezaná, a nechali přivézt kvalitní hlínu (ze které teď roste přeslička). To je asi tak půlka pozemku. Ta druhá půlka pozemku je v podstatě les-louka (je to u lesa) a úprava bagrem již proběhla, nicméně plevel se stejně protlačil. Podle toho soudím, že 20 cm odbagrovat určitě nepomůže. Právě dnes jsem zakoupila Bofix a budu postřikovat. Tráva tam není, takže nehrozí, že bych něco zahubila nebo oslabila (mělo by to hubit pouze dvouděložný plevel). Říkali mi v obchodě, že postřik je potřeba opakovat (až 3x), aby to bylo opravdu účinné. Takže se chystám na asi tak dvouměsíční martýrium. Věřím tomu, že to pomůže. Pak teprve nechám pozemek zrýt a zatravnit. Držte mi palce, já vám budu držet taky :-)
Já sama

Odeslat příspěvekod lada8989 25. 5. 2006 21:53

Nabizim Roundup litr za 400,- Vse spatne postrikat a vysadit travu
lada8989

Odeslat příspěvekod Já sama 26. 5. 2006 07:24

Roundap si od Vás ráda vezmu. Můžete mi napsat na modrazaba@seznam.cz, dohodneme se na dodání/předání... Díky, Daniela
Já sama

Odeslat příspěvekod iii 31. 5. 2006 07:56

Pred pár rokmi sme kúpili pozemok na stavbu domu. Pozemok bol iba mierne udržiavaný. Pri dokončovaní stavby nakladač odviezol zbytky materiálu až na koniec záhrady a zvlnený terén vyrovnal do roviny. Takto ale premiešal povrchovú a spodnú vrstvu zeminy a prebudilo sa nespočetné množstvo semien. Ďalšie leto narástla burina do výšky 2 metre, srny v nej mali ležovisko. Robili sme vnútorné práce a nebol čas na záhradu. Tej som sa venoval až ďalšie leto. Peniaze sme minuli na stavbu a nemohli sme zavolať záhradnícku firmu. Najprv som najväčšie exempláre vyťahoval ručne. Robte to po výdatnom daždi. Potom som všetko postriekal Roundupom. O mesiac záhrada vyzerala takmer rovnako. Odvtedy som iba kosil a ďalšiu sezónu zistil, že pomedzi burinu rastie tráva. Kde sa vzala? Asi vietor privial semená a prebudili sa korene dovtedy potlačené burinou. Stále pokračujem v pravidelnom kosení, sem-tam streknem Bofix. Takto sme získali samotrávnik, o ktorom dúfam, že bude maximálne životaschopný a odolný. A mám dobrý pocit, že sa mi to podarilo samému (hoci odborníci by si ťukali na čelo) a videl som ako pri striedaní ročných období pracuje príroda.
Môj pozemok je menší. Vám odporúčam najbližšiu časť okolo domu a terasy urobiť odborne, ale na zvyšok môžete použiť "moju metódu".
iii

Odeslat příspěvekod Já sama 1. 6. 2006 09:05

Děkuji, váš příspěvek mne naplňuje nadějí, že se to dá zvládnout :-)
Já sama

Odeslat příspěvekod Návštěvník 2. 6. 2006 13:53

dost dulezity (mozna lepsi nez osit zbytky plevelu travnikem) je po zasahu hned tam dat neco bujnyho, co rychle zaplni plochu - nepusti tam zpet ten plevel!!! a pritom je to treba jednolety, takze kdyz to nevysemeni, tak s tim nebudete mit napresrok starosti. co treba hrach hodne nahusto - jeste pohnoji pudu kdyz ho pak napodzimzaorate a stoji v potravinach par supu. Protoze pri pouziti herbicidu je ten hacek, ze kdyz to nechcipne po nem dokonale, tak plevel za chvili vyroste jeste hur, vlastne to nekdy udela takovy vyber, selekci tech nejodolnejsich nejhnusnejsich plevelu, protoze ty citlivejsi chciply... Fakt vidite na polich a uhorech nekde plosky turanu, laskavce stoviku treba a je jasny ze tady se herbicidovalo s kontraproduktivnim vysledkem. A jeste budete mit spoustu krehkyho zelenyho hrasku, muzete si ho zavarit nebo dat do mrazaku. Drzim palce Taky mi prosim drzte palce, v boji s brslici - krasne mi "zasitovala pozemek".
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Já sama 2. 6. 2006 14:46

Podívala jsem se na internet, jak vypadá bršlice - mám ji tam taky, hahaha - a v hojném množství (co do množství asi tak čtvrtá v pořadí). Jinak - s tím hráškem, to je zajímavý nápad, ale nemám prostředky (techniku, kapacitu), jak osít hráškem a pak na podzim zaorávat 2000m2... Asi to zkusím na nějaké menší ploše...
Já sama

Odeslat příspěvekod Edisson 6. 5. 2008 07:47

Při koupi pozemnku jsme měli podobný problém.Nejprve jsme pozemek postříkali na 2x Roundupem , poté jsme se pokoušeli pozemek za pomoci ochotného zemědělce s traktorem zorat.Výsledek byl však katastrofální, drny se pouze postavily na výšku a zůstali stát.Dalším krokem byl traktor z lesní školky s rotavátorem , který pozemek nakypřil amy jsme kusem železa pozemek urovnali. Dnes máme louku, kterou jsme si vyseli k obrazu svému.
Pak už jen ob týden sekat.
Přeji perný rok, ale výsledek stojí za to
Edisson
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 29. 5. 2008 22:57

Relativě nejlevnější a nejjednodušší odplevelení pozemku je zemědělská činnost - zorání,vyvláčení drnů a zelené hmoty,po dva roky pěstovat obilniny,potom nasázet brambory,opět na podzim hluboko zorat na jaře vyvláčet a zrotavátorovat a zasít hřišťovou neb golfovou trávní směs,a tu ob deset dní sekat a sekat.Jednorázové odplevelení prakticky nen možné vzhledem k zásobě semen v půdě.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jaromir.malich 30. 5. 2008 17:05

No být vámi, nejdřív bych si půjčil mulčovač a trávu posekal. Tenhle stroj zvládne i neudržovanou plochu. Posekanou trávu bych zkompostoval nebo spálil. Pak je nejlepší použít totální herbicid, porost kompletně zlikvidovat, pak zorat a uvláčet celou plochu a znovu osít.
Redaktor odborných hobby magazínů
jaromir.malich
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Chalupářka 1. 6. 2008 00:45

To je ono! Mulčovač, báječná věc, a ani bych nic nepálila. Předpokládám, že původní problém z r. 2006je už stejně vyřešen, ale přidám taky svoji zkušenost. Mám venkovskou chalupu u které byla zanedbaná louka, no prostě hrůza. Tráva prakticky žádná jenom pýr a samé bodláky a ještě k tomu o něco větší než ta Vaše (10 000 m2). Nemohli jsme s tím dělat nic jiného než poctivě sekat. Nejdříve jsme posekané i uklízeli. Je fakt, že na to mám takový malý sekací traktůrek, jinak bych to nezvládla, ale teď už tam tu rozšmelcovanou trávu nechám ležet na místě, ona to pohnojí a za čas se úplně ztratí.Dnes mi tam vyrostl krásný hustý trávník sám od sebe, ani jsme nic nedosévali. Je fakt, že to není trávník jak na golfovém hřišti, ale zdravý trávník s pampeliškami kopretinami i zvonečky tam máme, zkrátka paráda. Chemii používám pouze na dvorečku přímo u domu.Stejně by mě zajímalo jak to dopadlo. Zdravím chalupářka z Lužických hor
Chalupářka

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků