Jak zničit molice?

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Rýznerová 5. 1. 2006 17:48

Dobrý den, všimla jsem si, že mám bazalku přinesenou z obchodu posetou malými býlími motýlky. Co s tím? Jsou to molice? A co na ně použít? A napadne mi to pokojové kytky? Děkuji.

// adamek.jan - editoval jsem nazev threadu
Rýznerová

Odeslat příspěvekod Veronika H. 10. 1. 2006 10:56

Budou to molice, zbavíte se jich Mospilanem, je k dostání buď v sáčku (musíte si ho smíchat dle návodu) nebo v lahvi s aplikátorem (pouze se doplní voda).
Veronika H.

Odeslat příspěvekod majka.mach 20. 4. 2006 12:17

Dobrý den. Mám napadené rostliny molicema.Převážně ibišek a fuksie.Použila jsem už plno přípravků a nic nepomohlo. Prosím o radu co by na ně zabralo. Děkuji za odpověď.
majka.mach

Odeslat příspěvekod Martin H. 21. 4. 2006 11:17

majka.mach píše:Dobrý den. Mám napadené rostliny molicema.Převážně ibišek a fuksie.Použila jsem už plno přípravků a nic nepomohlo. Prosím o radu co by na ně zabralo. Děkuji za odpověď.k/quote]

Existuje řada postřikových látek. Aplikovat je musíte na rub listů a postříkat vskutku každé místečko. Problém bude v tom, že postřik nezabíjí vajíčka, takže musíte postřiky opakovat každý týden, dokud úplně nezničíte všechny generace, tedy i ty, co se teprve vylíhnou.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Evina 24. 4. 2006 08:38

Na molice skutecne existuji jiz popsane pripravky. Pred par lety jsem vetsinu vyzkousela- byl to dlouhodoby, ale marny boj! Nakonec bylo nutno vsechny rostliny vyhodit- mnozi se dabelsky rychle!Dnes velmi prohlizim rostliny, neb molice, dle mych zkusenosti, nelze ani pri prepeclivem postupu uspesne zlikvidovat.
Preji vice stesti!
Evina

Odeslat příspěvekod setto 30. 4. 2006 22:18

200 g tabaku a 200 g cesnaku povaríme vo vode a nechame deň odstať, riedime to v pomere 1:10 a striekame tie paskudy.
setto

Odeslat příspěvekod Návštěvník 13. 5. 2006 16:37

[quote="Rýznerová"]Dobrý den, všimla jsem si, že mám bazalku přinesenou z obchodu posetou malými býlími motýlky. Co s tím? Jsou to molice? A co na ně použít? A napadne mi to pokojové kytky? Děkuji.

[dobrý den,
mám rovněž na květinách molice a slyšela jsem recept, ale ještě jsem jej nevyyzkoušela.
1 díl olivového oleje, 2 díly tekutého mýdla,smícháme , 100 ml této tekutiny do 1 litru vody a tím se rostliny stříkají.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 20. 5. 2006 15:54

Musím se připojit k jednomu z prvních příspěvků. Pěstuji ibišky i fuchsie na kterých si molice s chutí hodují. Bezpečně mi zabírá doporučovaný mospilan. Aplikuji důkladný postřik několikrát po sobě, dokud molice nezmizí. Přes léto mám rostliny venku a problémy s molicemi se téměř nevyskytují (prý nemají rády vlhko). Molice se většinou objeví na podzim po návratu do bytu, ale mospilan je vcelku bezpečně zahubí. Mám vyzkoušené, že tento přípravek vydrží účinný i několik měsíců naředěný dle návodu, takže jej mám stále k dispozici.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jirmor 8. 2. 2007 15:55

Molice je nezničitelná na pokojově pěstované Lantaně, nepomohl ani radikální ořez rostlin a kontrola nových listů, ani opakované chemické postřiky. Vždy se někde zachrání nepatrné množství imag, které se pak velmi rychle namnoží v naší nepřítomnosti (již i 2 týdnů). Nejlépe je vzdát se rostlin, které je obzvláště přitahují. V mém případě jiné rostliny než Lantana nenapadly.
jirmor

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 9. 2. 2007 17:32

Je zajímavé kolik odpůrcu jedů a prostředků na ochranu rostlin se uchyluje i u skleníkových a bytových rostlin k chemii.V bytových podmínkách ale můžete použít i přípravky biologické ochrany,různé druhy dravíýh roztočů více na http://www.biocont.cz.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hanele 9. 2. 2007 21:51

Ahojky, myslím, že zbavovat se svých oblíbených rostlin je celkem zbytečné.Mám fuchsie i lantany, a s nimi i mějakou tu moličku přirozeně. Přes léto na balkoně používám chemii (mospilan,aplaud) Od května do října spíše preventivně vždy 1x za měsíc.stačí to.A přes jaro, v místnostech používám podomácku vyrobený postřik s vody, oleje a pár kapek jaru. :D
Hanele

Odeslat příspěvekod Červík 10. 2. 2007 10:50

S roztočema nemám příliš dobré zkušenosti a s onou firmou také. (Biocont)
S postřiků mám osvědčený Mospilan.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 19. 4. 2008 05:34

Roztoči jsou výborní ve skleníku, v bytě už je jejich používání horší. A molice mají výdrž, neopustí ani rostliny přezimované v chladu , jen jich je míň (těch molic). Postřiky je potřeba dělat každý pátý den, protože se zničí jen létající molice a nevylíhnuté si klidně počkají po sprškou na svůj čas :mrgreen:
Tabák s česnekem ale opravdu účinkuje, i když vývar za tepla zrovna nevoní - vařte venku! ( Nevím kolik vody dává na uvedené množství "vývaru" setto, mně se osvědčil litr vody a jen nechat varem přejít.)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 20. 4. 2008 23:47

Uberte česnek, nikotin je nervový jed, zahradník po válce ani nic jiného k dispozici neměl. A naopak, čím více macerace tabáku, tím lépe. Dokonce se i pálil (to musela být chuťovka).
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 21. 4. 2008 00:33

Myslíte jen vývar z tabáku, vynechat česnek úplně? Ty potvory si už asi zvykly i na česnek, to je fakt :-P
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 21. 4. 2008 10:14

Jó molice to je oříšek. Bojuju s nima tvrdě. Používám Mospilan+Applaud, Talstar+Applaud, Karate+Applaud. Daří se mi je udržet v přijatelném množství. Měli jsme i vosičky od Biocontu ,ale to se molice vesele namnožili páč jsem kvůli vosičkám nestříkal. Vosička vůbec nestíhala.!
Naposledy upravil Daniel Bozner dne 21. 4. 2008 22:35, celkově upraveno 1
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 21. 4. 2008 22:30

Vosičky jsme měli taky, a neuspěly, ale myslím, že byla chyba v tom, že se zalívalo ve skleníku kropením. Na přiloženém letáku psali, že se mají asi 14 dnů, nebo dokonce tři týdny, zalívat rostliny podmokem aby se vosičky mohly nerušeně namnožit na listech. My odjeli na čtyři dny pryč a zalíval nám soused: instrukce nepochopil, a pilně kropil. Asi vosičky utopil :mrgreen:, molice mají výdrž :oops:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 21. 4. 2008 22:38

Tak začnem chovat molice a uvidíte jak hned budou citlivé.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 21. 4. 2008 23:03

Kdyby to aspoň bylo krmivo pro nějaké ryby či ještěrky :-l
Vůbec nevím, jestli má molice nějaké přirozené nepřátele (kromě nás) :grr: , nebo je něčím užitečná...
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Josef Kadleček 5. 8. 2014 09:18

Návštěvník píše:Musím se připojit k jednomu z prvních příspěvků. Pěstuji ibišky i fuchsie na kterých si molice s chutí hodují. Bezpečně mi zabírá doporučovaný mospilan. Aplikuji důkladný postřik několikrát po sobě, dokud molice nezmizí. Přes léto mám rostliny venku a problémy s molicemi se téměř nevyskytují (prý nemají rády vlhko). Molice se většinou objeví na podzim po návratu do bytu, ale mospilan je vcelku bezpečně zahubí. Mám vyzkoušené, že tento přípravek vydrží účinný i několik měsíců naředěný dle návodu, takže jej mám stále k dispozici.

Mno, při třetím, nic neřešícím postřiku molic Mospilanem jsem si na krabici přečetl, že se smí stříkat maximálně 2x. Tak vám tady teda ňák nevim...
Josef Kadleček

Odeslat příspěvekod Fidych 5. 8. 2014 09:34

Letos střídám Mospilan s přípravkem Planta, je fakt, že molic je míň, ale k úplnému vyhubení je pořád daleko. Ve skleníku je jich málo, ale venku se rozmnožily na kedlubnách tak, jak jsem ještě neviděla...
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Klivie 5. 8. 2014 22:12

Jsem na tom stejně. Kedluby a růžičková kapusta byly doslova obalené. Když se objeví někde bodlák tak to samé. Nepamatuji , že by jich někdy bylo tolik. Ani ten Mospilan tentokrát nezabral. Lítájí ty potvory snad úplně všude.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 6. 8. 2014 08:40

Jsou hnusné hnusné :/ :twisted: a letos mám také úplně invazi molic na zelenině , ve skleníku , na kytkách...stříkám , ale přijde mi , že to nějak nezabírá, je jich strašně... :-!
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rajsa 6. 8. 2014 13:00

:grr: I já mám letos plný skleník molic na rajčatech. POstřik už jsem vzdala a tak doufám, že rajčata dozrají i s molicema.
Vlastina
rajsa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 7. 8. 2014 20:27

Josef Kadleček píše:
Návštěvník píše:Musím se připojit k jednomu z prvních příspěvků. Pěstuji ibišky i fuchsie na kterých si molice s chutí hodují. Bezpečně mi zabírá doporučovaný mospilan. Aplikuji důkladný postřik několikrát po sobě, dokud molice nezmizí. Přes léto mám rostliny venku a problémy s molicemi se téměř nevyskytují (prý nemají rády vlhko). Molice se většinou objeví na podzim po návratu do bytu, ale mospilan je vcelku bezpečně zahubí. Mám vyzkoušené, že tento přípravek vydrží účinný i několik měsíců naředěný dle návodu, takže jej mám stále k dispozici.

Mno, při třetím, nic neřešícím postřiku molic Mospilanem jsem si na krabici přečetl, že se smí stříkat maximálně 2x. Tak vám tady teda ňák nevim...

Ano, musí se prostřídat s jinou účinnou látkou kvůli vzniku rezistence. Třeba Calypso je také systémový přípravek.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DastyXXX 26. 3. 2015 08:47

Měla jsem molice na bylinkách. Takže používat Mospilan apod. se mi vůbec nechtělo. Ale zafungoval mi levandulový olej. Do malého rozprašovače (mám 100ml) jsem nakapala 8 kapek levendulového éterického oleje. Možná je to až moc drsná koncentrace, nicméně zafungovalo. Druhý den molic výrazně ubylo, po dalších několika postřicích zmizly úplně :-)
DastyXXX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rajsa 26. 3. 2015 09:48

Taky by se mi zrovna na bylinky nechtělo používat chemii. Ale nápad dobrý,pokud rostlinky přežily, tak proč ne :-) , rozhodně to bylo méně drastické, hlavně že škůdce chcípl :D
Vlastina
rajsa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Soník 29. 6. 2015 17:44

Molice mi žerou i ty levandule. Už nevím co s tím. Asi vyplynovat ]:-<
Soník

Odeslat příspěvekod jenom shrnutí 17. 9. 2015 09:38

• mají výdrž, neopustí ani rostliny přezimované v chladu , jen je jich míň
• postřik na molice je potřeba opakovat, protože zabírá jen na živé jedince, a nikoli na vajíčka, přičemž živé molice mají třídenní dobu líhnutí
• prevence: Nepřelívejte rostliny, používejte lepové desky - včas rozpoznáte napadení rostlin molicí a můžete tak rychle zakročit.
Omývání
Mátu jsem odnesla do karantény do koupeny a pravidelně omývala od mušek, což nakonec pomohlo, ale bylo to pracné.
Šalvěj
Bazalka je od molic od výšky šalvějového květináče dolů (ale jejich vajíčka zčernaly, což moc nechápu - nebo už to nejsou molicí vajíčka?) Každopádně od výšky květináče se šalvějí je bazalka čistá, semtam na ní nějakou molici objevím, ale proti předchozímu stavu je to paráda.
Levandulový éterický olej
Do 100ml rozprašovače 8 kapek lev. Oleje. Druhý den zmizelo asi 60% molic, po týdnu každodenního stříkání mám od molic na stévii pokoj. Možná by pomohl i místo levandulového, šalvějový éterický olej.
Cigaretové nedopalky
Stačí vylouhovat cigaretové nedopalky a pak tím ty kytky zalít.
Spálení tabákových listů
Pro vnitřní prostor, kde žije molice skleníková, celý prostor vykouřit spálením tabákových listů.
Černý čaj
Zdravím všechny, já měla taky ten samý problém, na muškátech je to fakt z hlíny. Pomohlo mi zalévat kytky do misky a navrch na hlínu nasypat usušený černý čaj a do květináčů žluté polepové desky.
Hypermangan
Mně byl doporučen postřik z hypermanganu. Lze zakoupit v lékárně. Po mohlo to. Ale po roce musím znovu.
Nicandra physalodes - lilík mochyňovitý
Molice jenom odpuzuje .
Hřebíček?
Tabák + česnek
100 g tabáku, 20 g česneku projít varem v 1 litru vody (vývar za tepla *****í). Necháme den vyluhovat.
Mýdlová voda
Mýdlo, olej, voda

1 díl olivového oleje, 2 díly tekutého mýdla,smícháme , 100 ml této tekutiny do 1 litru vody a tím se rostliny stříkají.
Voda, ocet, olej, jar
Smíchejte vlažnou vodu s octem, olejem a Jarem nebo jiným smáčedlem. Poměry, ty opravdu nevím.
jenom shrnutí

Odeslat příspěvekod |Jarda 8. 5. 2016 23:29

Stříkám na ně Biolit, přímo na rostliny. Nejprve to byl jen pokus jestli rostlinky nespálím. Nastříkám přímo na rostliny a po cca. 5 minutách jim dám lehkou spršku, abych to dostal dolů z listu-bojím se, že by je to sežralo, přeci jenom to je asi síla. Je to téměř 100% okamžité a účinné. Hlavně nevýmýšlet žádné alchymistické blbosti.
|Jarda

Odeslat příspěvekod chytrak 18. 5. 2016 10:25

Tak to ses borec jardo :D :D :D

mýdlové a tabákové výluhy často na tyto prevíty zabírají. I na mšice. Funguje to tak, že to zalepí škůdcovo tělo a přestane asi dýchat, či co. Každopádně pozor! Zalepí to i kytku, takže na mladé kytky to není úplně vhodné, na starší ano. Důležité je postřikovat ZESPODU listu, kde se škůdci schovávají, ne zezhora.
chytrak

Odeslat příspěvekod Lenka Žáčková 20. 5. 2016 06:19

Dobrý den,
v přemíře chemie, kterou zde všichni doporučují je přece jen zmínka o biologické ochraně parazitická vosička (Encarsia formosa), kterou lze proti molicím využít...

Při její aplikaci je potřeba dodržet určité zásady, aby správně fungovala. Kropení není problém. Můžete dokonce normálně větrat, průměrná teplota by měla být alespoň 15 °C, vzdušná vlhkost 70 %

Po dobu působení neaplikovat jiné insekticidy a fungicidy toxické vůči Encarsia formosa!!! :pozor
Problém nastal v tom, že na rostlinách zůstalo stopové množství postřiků z předchozí aplikace a to bylo pro vosičky smrtelné! :pozor Je potřeba vždy zvážit postup ošetření rostlin, tzn. pokud se aplikují insekticidy, a následně teprve biologická ochrana, je potřeba počkat alespoň 10 - 14 dnů, než tyto stopy na rostlinách vymizí.

Parazitické vosičky jsou velmi účinným prostředkem biologické ochrany, pokud se dodrží postup aplikace. Doporučujeme také po celou sezónu rozvěsit žluté lepové desky, které signalizují výskyt škůdce a to i po aplikaci vosiček.

Vosičky se aplikují ve formě rozvěšení papírových štítků, na kterých jsou nalepena pupária s vosičkami. Jakmile se vosičky vylíhnou, na štítcích zůstanou prázdná černá puparia, která zůstávají nalepena na kartičkách! Jedná se o naparazitované larvy molic, ze kterých se líhnou vosičky, a na kartičce pak zůstává přilepen pouze prázdný obal (schránka), ze kterých se vosičky vylíhly.

O tom, že jsou vosičky účinné se lze přesvědčit tak, že se na spodní straně listu začnou objevovat černá puparia molic – naparazitované vosičkou. Nenaparazitovaná puparia molic mají barvu bílou. Optimální procento parazitace je 80%.

Pokud je žádoucí kombinovat biologickou ochranu s postřiky, pak doporučujeme pouze takové, které jsou na přírodní bázi a tedy, neškodné k živým organismům.

Lenka Žáčková
rostlinolékařská poradna http://www.bioagens.eu
Lenka Žáčková

Odeslat příspěvekod Návštěvník 22. 6. 2016 07:08

Evina píše:Na molice skutecne existuji jiz popsane pripravky. Pred par lety jsem vetsinu vyzkousela- byl to dlouhodoby, ale marny boj! Nakonec bylo nutno vsechny rostliny vyhodit- mnozi se dabelsky rychle!Dnes velmi prohlizim rostliny, neb molice, dle mych zkusenosti, nelze ani pri prepeclivem postupu uspesne zlikvidovat.
Preji vice stesti!
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kalamita 17. 6. 2017 10:28

Dobrý den,chtěla bych se podělit o náhodné zjištění,jak odpudit molice...konkrétně od rajčat. Nevím,zda je to náhoda nebo to opravdu funguje,ale postavila jsem v blízkosti rajských bobkový list a ,,magi" rostlinku v květináčích a nenašla jsem jedinou molici. Vloni mi molice zničily včechna rajčata,letos ani jedna! Magi rostlina je poměrně silně aromatická,tak mám za to,že je odpuzuje.
kalamita

Odeslat příspěvekod MonikaS. 12. 8. 2017 21:32

Zdravim vsechny zahradkare a pestitele, letos take resim problem s molicemi, konkretne na kostalovinach. Objevily se mi nastesti pouze pred sklenikem na zahone, ve skleniku ne (tam mam i kostaloviny, rajcata, papriky...tam jsem strikala proti housenkam belaska. Jelikoz chci konzumovat plody, jak dozravaji, poridila jsem si loni CANELU, skoricovy olej, a strikala je rozprasovacem zespodu listu. Zabrala jak proti zelenym housenkam od belasku, tak proti molicim. Ne hned, ale pri kazdem postriku se housenky a molice postupne udusily. Vajicka prestaly vznikat a nejhorsi listy jsem ze zahrady hned odstranila. Po par aplikacich jich bylo mene a mene, takze doporucuji tento prirodni zpusob.
MonikaS.

Odeslat příspěvekod RiVyk 22. 1. 2018 11:27

Když si tak pročítám, jednotlivé příspěvky, ani v jednom jsem se nesetkal s tím, že by se chemické přípravky proti molicím měly střídat. Většina těchto savých ale i požerových škůdců (mandelinka bramborová), je po určité době rezistentní proti přípravkům. Takže se může stát, že po určité době, přestane být připravek účinný. Na trhu je sdostatek přípravků, které se dají použít. Taktéž dovedou být rezistentní i některé houbové choroby (např u broskvoní). Proto doporučuji chemické prostředky střídat. Jednou dvakrát jedním a pak přípravek změnit. Stojí to peníze, proto malopěstitelé kupujte malá balení přípravků, ale výsledek pak je zaručený i do budoucna.
RiVyk

Odeslat příspěvekod rajsa 22. 1. 2018 12:08

Já žádnou chemii nepoužívám-v bytě-, ale molice které jsem si na podzim přinesla s kytkama do bytu jsem spolehlivě zničila postřikem z tekutého mýdla a olivového oleje. Jak píše výš "chytrák" stříkat zespodu přímo na hmyz , opatrně , nenechat je uletět a opakovat po několika dnech-vylíhnou se další z vajíček. A při použití olivového oleje to kytku nezalepí 8-D
Vlastina
rajsa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lamiska 6. 6. 2018 10:24

Chcete li se zbavit molice postavte v létě květinu poblíž mraveniště do zahrádky. Oni si s ní poradí. Přišla jsem na to náhodou, když jsem ibišek postavila pod strom a mravenců si nevšimla. Úplně mi ho uzdravili.
lamiska