Jak zničit molice?

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod |Jarda 8. 5. 2016 22:29

Stříkám na ně Biolit, přímo na rostliny. Nejprve to byl jen pokus jestli rostlinky nespálím. Nastříkám přímo na rostliny a po cca. 5 minutách jim dám lehkou spršku, abych to dostal dolů z listu-bojím se, že by je to sežralo, přeci jenom to je asi síla. Je to téměř 100% okamžité a účinné. Hlavně nevýmýšlet žádné alchymistické blbosti.
|Jarda

Odeslat příspěvekod chytrak 18. 5. 2016 09:25

Tak to ses borec jardo :D :D :D

mýdlové a tabákové výluhy často na tyto prevíty zabírají. I na mšice. Funguje to tak, že to zalepí škůdcovo tělo a přestane asi dýchat, či co. Každopádně pozor! Zalepí to i kytku, takže na mladé kytky to není úplně vhodné, na starší ano. Důležité je postřikovat ZESPODU listu, kde se škůdci schovávají, ne zezhora.
chytrak

Odeslat příspěvekod Lenka Žáčková 20. 5. 2016 05:19

Dobrý den,
v přemíře chemie, kterou zde všichni doporučují je přece jen zmínka o biologické ochraně parazitická vosička (Encarsia formosa), kterou lze proti molicím využít...

Při její aplikaci je potřeba dodržet určité zásady, aby správně fungovala. Kropení není problém. Můžete dokonce normálně větrat, průměrná teplota by měla být alespoň 15 °C, vzdušná vlhkost 70 %

Po dobu působení neaplikovat jiné insekticidy a fungicidy toxické vůči Encarsia formosa!!! :pozor
Problém nastal v tom, že na rostlinách zůstalo stopové množství postřiků z předchozí aplikace a to bylo pro vosičky smrtelné! :pozor Je potřeba vždy zvážit postup ošetření rostlin, tzn. pokud se aplikují insekticidy, a následně teprve biologická ochrana, je potřeba počkat alespoň 10 - 14 dnů, než tyto stopy na rostlinách vymizí.

Parazitické vosičky jsou velmi účinným prostředkem biologické ochrany, pokud se dodrží postup aplikace. Doporučujeme také po celou sezónu rozvěsit žluté lepové desky, které signalizují výskyt škůdce a to i po aplikaci vosiček.

Vosičky se aplikují ve formě rozvěšení papírových štítků, na kterých jsou nalepena pupária s vosičkami. Jakmile se vosičky vylíhnou, na štítcích zůstanou prázdná černá puparia, která zůstávají nalepena na kartičkách! Jedná se o naparazitované larvy molic, ze kterých se líhnou vosičky, a na kartičce pak zůstává přilepen pouze prázdný obal (schránka), ze kterých se vosičky vylíhly.

O tom, že jsou vosičky účinné se lze přesvědčit tak, že se na spodní straně listu začnou objevovat černá puparia molic – naparazitované vosičkou. Nenaparazitovaná puparia molic mají barvu bílou. Optimální procento parazitace je 80%.

Pokud je žádoucí kombinovat biologickou ochranu s postřiky, pak doporučujeme pouze takové, které jsou na přírodní bázi a tedy, neškodné k živým organismům.

Lenka Žáčková
rostlinolékařská poradna http://www.bioagens.eu
Lenka Žáčková

Odeslat příspěvekod Návštěvník 22. 6. 2016 06:08

Evina píše:Na molice skutecne existuji jiz popsane pripravky. Pred par lety jsem vetsinu vyzkousela- byl to dlouhodoby, ale marny boj! Nakonec bylo nutno vsechny rostliny vyhodit- mnozi se dabelsky rychle!Dnes velmi prohlizim rostliny, neb molice, dle mych zkusenosti, nelze ani pri prepeclivem postupu uspesne zlikvidovat.
Preji vice stesti!
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kalamita 17. 6. 2017 09:28

Dobrý den,chtěla bych se podělit o náhodné zjištění,jak odpudit molice...konkrétně od rajčat. Nevím,zda je to náhoda nebo to opravdu funguje,ale postavila jsem v blízkosti rajských bobkový list a ,,magi" rostlinku v květináčích a nenašla jsem jedinou molici. Vloni mi molice zničily včechna rajčata,letos ani jedna! Magi rostlina je poměrně silně aromatická,tak mám za to,že je odpuzuje.
kalamita

Odeslat příspěvekod MonikaS. 12. 8. 2017 20:32

Zdravim vsechny zahradkare a pestitele, letos take resim problem s molicemi, konkretne na kostalovinach. Objevily se mi nastesti pouze pred sklenikem na zahone, ve skleniku ne (tam mam i kostaloviny, rajcata, papriky...tam jsem strikala proti housenkam belaska. Jelikoz chci konzumovat plody, jak dozravaji, poridila jsem si loni CANELU, skoricovy olej, a strikala je rozprasovacem zespodu listu. Zabrala jak proti zelenym housenkam od belasku, tak proti molicim. Ne hned, ale pri kazdem postriku se housenky a molice postupne udusily. Vajicka prestaly vznikat a nejhorsi listy jsem ze zahrady hned odstranila. Po par aplikacich jich bylo mene a mene, takze doporucuji tento prirodni zpusob.
MonikaS.

Odeslat příspěvekod RiVyk 22. 1. 2018 10:27

Když si tak pročítám, jednotlivé příspěvky, ani v jednom jsem se nesetkal s tím, že by se chemické přípravky proti molicím měly střídat. Většina těchto savých ale i požerových škůdců (mandelinka bramborová), je po určité době rezistentní proti přípravkům. Takže se může stát, že po určité době, přestane být připravek účinný. Na trhu je sdostatek přípravků, které se dají použít. Taktéž dovedou být rezistentní i některé houbové choroby (např u broskvoní). Proto doporučuji chemické prostředky střídat. Jednou dvakrát jedním a pak přípravek změnit. Stojí to peníze, proto malopěstitelé kupujte malá balení přípravků, ale výsledek pak je zaručený i do budoucna.
RiVyk

Odeslat příspěvekod rajsa 22. 1. 2018 11:08

Já žádnou chemii nepoužívám-v bytě-, ale molice které jsem si na podzim přinesla s kytkama do bytu jsem spolehlivě zničila postřikem z tekutého mýdla a olivového oleje. Jak píše výš "chytrák" stříkat zespodu přímo na hmyz , opatrně , nenechat je uletět a opakovat po několika dnech-vylíhnou se další z vajíček. A při použití olivového oleje to kytku nezalepí 8-D
rajsa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lamiska 6. 6. 2018 09:24

Chcete li se zbavit molice postavte v létě květinu poblíž mraveniště do zahrádky. Oni si s ní poradí. Přišla jsem na to náhodou, když jsem ibišek postavila pod strom a mravenců si nevšimla. Úplně mi ho uzdravili.
lamiska

Odeslat příspěvekod JJ 13. 10. 2019 08:42

Červík píše:S roztočema nemám příliš dobré zkušenosti a s onou firmou také. (Biocont)
S postřiků mám osvědčený Mospilan.
Používám ve skleníky dravé vosičky z Biocontu už 20 let. A jenom jednou jsem je musel obnovit, když skleník přešel mrazem, (to nedokážou přežít).Těch 20 let jsem nemusel sáh Používám přípravky z Biocontu hlavně ve vinohradu a k plné spokojenosti.
JJ

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků