Jak na krtka

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod mirek2305 26. 3. 2012 18:06

Dobrý den
Chtěl bych se podělit o své zkušenosti jak dostat ze zahrady nezvané hosty.
Kdysi ( 1958) jsem koupil docela levně zahradu.Důvod nízké ceny jsem zjistil až později. Na zahradě byli zabydlení hryzci a tak stačili likvidovat veškeré stromky které jsem vysadil.Pracoval jsem tehdy v provoze kde jsme používali ještě karbidky ( lampy na svícení ) Můj kolega který mne zaučoval mi řekl, že se zbavil na zahradě krtků karbidem.Odnesl jsem si proto plechovku karbidu když jsem měl volno nasypal kamínky karbidu do děr, zalil vodou a ucpal drny. Z jedné díry vystupoval malý proužek dýmu plynu uvolňujícího se z karbidu.Nenapadlo mně nic lepšího ne vzít zápalku a hodit ji zapálenou na onen proužek dýmu.Ozvala se ohlušující detonace, trávník byl široko daleko rozorán Vzápětí přiběhl můj tchán který nemohl chodit protože ho trápil " houser". Ta rána ho zřejmě vyléčila.Ale, hryzci zmizeli a dodnes se neukázali.Pozor mám zato, že je to nebezpečné.ale určitě účinné. :-D
Pěstitelům zdar.
Mirek
mirek2305
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Moravanda 26. 3. 2012 19:51

Mirku zdravím Vás. Tak to je teda poučný 8-D 8-D 8-D . Myslím že to zahrádkáři ocení.
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 26. 3. 2012 21:06

Docela si to i umím představit a s chutí jsem se zasmála. Asi bychom to potřebovali protože u nás se letos opravdu vyřádíl, no vlastně se ještě nezastavil. Reje i ve výběhu pro slepice, vůbec mu tam nevadí.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alinka 27. 3. 2012 05:57

Karbid máme koupený, jen bych se asi bála to zpálit, no nevím, jestli se o této radě zmíním :hm ,ale rozhodně tu první část pokusu vyzkouším 8-D 8-D ,díky za tip
Alinka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pačesák 20. 6. 2013 20:32

Je to už dosť stará téma, ale stále aktuálna.
Predovšetkým treba vedieť pár vecí z fyziológie života krtka.
Súvisia s tým Zaužívané omyly :
1) Krtko robí kopčeky, lebo nemá kam dať vyhrabanú hlinu
2) Keď pôjdem pomaly a potichu, dostanem ho
3) Podkopnem ho rýľom v protismere tlačenia kopčeka a mám ho
4) Vyplavím ho hadicou

1) Krtko nerobí diery na povrch preto, že sa potrebuje zbaviť hliny! Diery robí preto, lebo potrebuje vymeniť vzduch. A kopčeky robí preto, lebo nie je blbý. Čo keď naprší? Keby urobil len dieru, ako myš, tak ho vyplaví. Urobí kopček...a už ho nevyplaví. Robí aj iné veci, ale o tom v bode 4
2) Akýkoľvek krok po povrchu nad ním, keď tlačí hlinu, a je preč! Krtko má zvláštny senzor, ktorým vníma vybrácie. Pomocou neho vie presne trafiť v hline dážďovku, pandravu, a iné. A takisto vníma vybrácie aj z povrchu...
3) Krtko nevie hlinu tlačiť. Vie ju len ťahať. Takže ak robí kopček, tak cúva! Treba ho pdkopnúť v smere tlačenia. Ak sa Vám to nepodarí, "Alow", je v ťahu...
4) Krtko tlačí hlinu šikmo hore. Od povrchu je šikmá chodba asi pol metra dlhá, potom sa stáča kolmo dolu. Tiež asi pol metra. Tam sa točí zasa hore a cca 20-30cm pod povrchom ide vodorovne a vetví sa. Takéto "dolu--hore" má zhruba každé 2 metre. Dôvod?
Pustite vodu hadicou do krtinca a nedoplatíte sa. A krtko sa Vám bude škeriť do ksichtu! V ohyboch sú komôrky s prekyprenou hlinou, ktorá dobre vsakuje vodu...
Takže ako na neho?
Krtko neznáša :
1) Prievan
2) Pachy

1) Rozhrabte krtinec a obnažte dieru. To isté spravte aj s ostatnými krtincami. A je prievan zaručený
2) Spolu s bodom 1 : Do dier dajte rozmačkaný cesnak alebo 2-dňovú nakrájanú cibuľu. Alebo za štamperlík nafty. Nafta zaberá 100% a pritom nekontaminujete tým množstvom ani pôdu, ani vodu.
Ďalšia možnosť :
Krtko sa nevie otočiť

Rozhrabte vodorovné chodby a dajte do nich asi polmetrovú, v strede predelenú (napr. klincom) polyuretánovú rúru (používa sa ako odpadové potrubie z umývadiel-priemer 4cm). Rúry zahrabte. Krtko do nej vojde a je v čudu. Nenapadne ho vycúvať. Bude sa snažiť hrabať smerom dopredu. Každé 2 dni rúry kontrolujte. Ak ho máte v rúre, odneste ho niekam ďaleko a vysypte.
A budete sa čudovať, ako rýchlo vie utekať...

Ďalšia možnosť :
Do kvetinového a okrasného záhonu sa dáva čierny agrotextil a na neho mulčovacia kôra. Asi tak 4cm mulču. Ak agrotextil nedáte, tak treba dať asi 10cm kôry.
No a o to ide. Pri dôkladnom zalievaní /alebo, ak máte automatickú závlahu, kôra mierne vylučuje kyslé látky, ktoré sú blahodárne pre dážďovky. A krtko ich svojim senzorom cíti. Bude hrabať v kôre, kde ho ľahko vidíte. A keďže kôra je nastabilná, nemá v nej chodby. Takže nezdrhne, keď ho podoberiete lopatou. A potom šup ho do kýbla a odniesť neprajnému susedovi...

Ďalšia možnosť - krtkoplaše
Platí jedna zásada. Čím drahší, tým lepší. Lacné ekvivalenty z vietnamského trhu alebo "špeciálna zľava" na internete = krtkovia sa aj naďalej premávajú po záhrade.
Ale pozor! Treba kúpiť taký, ktorý náhodne mení frekvenciu.
Ide o to, že ak máte krtkoplaš s frekvenciou na krtka, krtko sa odsťahuje. Ale!
Ak máte v záhrade krtka, nemáte piskorov a hrabošov. Ak krtko zmizne, nasťahujú sa do prázdnej záhrady! Pretože krtkovia a piskory s hrabošmi sa neznášajú.
Preto treba s meničom frekvencií, aby sa tam objavovala aj frekvencia vadiaca piskorom a hrabošom.
Príklad z vlastnej praxe :
Robil som záhradu jednému zazobanému maníkovi (takí sú najväčší držgroši). Jazierko, trávnik, skalka, ... Po roku ma zavolal, že má krtka a trávnik vyzerá jak raketová strelnica. Navrhol som mu krtkoplaš s meničom frekvencie, ktorý je rádovo ale 3-4x drahší než obyčajný. A on, že jemu stačí obyčajný. Vysvetlil som mu riziko obyčajných, nedal si povedať. Po 2 mesiacoch ma zavolal zasa. Na nohe sadra - dolámaný meniskus. Išiel po trávniku a zrazu sa prepadol po koleno do hliny, zvrtlo ho a meniskus v ťahu jak Batman. Dôvod?
Krtko sa odsťahoval a nasťahovali sa hraboše, ktorým krtkova frekvencia nevadila. Podryli mu trávnik do hĺbky 70cm. Chodba nad chodbou... Za dva mesiace !
Pačesák
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anonymni 20. 6. 2013 23:02

Pěkně :tleskani Už jsem na krtka zkoušel benzín, líh + to zapálit, sirné knoty, dýmovnice, nějakou bio-blbost, kočky mu s*rou na hlavu atd. a jediné, co funguje jsou plašiče.Jenom doplním, že musí být na baterky, ne takový ty trapný se slunečním panelem (které nefungují). :-)
anonymni

Odeslat příspěvekod Danielka.9 22. 6. 2013 21:28

Pačesák :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani poučné i když nejraděj ho chytám s motyčkou. :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sofiela 8. 8. 2013 13:56

Přidávám článek o tom, jak se zbavit krtka: http://www.semena-rostliny.cz/article/1 ... k-sousedum ;)
Sofiela
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 8. 8. 2013 21:03

My máme krtka bohatýra (ne jednoho): klidně ryje v záhonech s afrikány, pryšec mu nevadí, a myslím, že kdybychom pěstovali česnek, tak by se procházel skrz záhon ;-) Všelijaké pasty a kuličky nebere na vědomí, "zakarbidovali" jsme si předloni celou zahradu, a milý krtek se jen na dva týdny znechuceně stáhl do ústraní...
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 13. 8. 2013 20:51

v nový reklamě od t-m hrušínský vysvětluje řešení jak na krtka...
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 14. 8. 2013 08:04

8-D 8-D 8-D 8-D 8-D 8-D :tleskani :tleskani
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dabelskym 29. 6. 2014 07:39

Jak na krtka?
Mam jediny spolahlivy recept! Fakt jediny NIC INE NEFUNGUJE! A do vlastnej zahrady pouzivat chemiu humus! Odpudzovace ? krto sa vam vysmeje...Bordel do chodieb? Krtko ho vyhadze von a ma dovod ryt este viac lebo mu to tam *****! Pasce? zahrabe a vytvori so chodbu vedla pasce...
Takze co skutocne funguje?
Budeme potrebovat:
- jednu stolicku
- dostatok piva
- čas
- motyku

Postup:
zoberieme motyku, opreme o stolicku, otvorime si pivo a cakame, ked vidime ze krtko ryje kopcek nechme ho v klude ryt kludne aj pol hodinu.... potichu prideme namierime motyku a pri jasnom pohybe zeminy velmi naozaj velmi prudko zasekneme.... ak budeme mat stastie trafime krtka...
Postup opakujeme dokial krtkovci v zahrade nedaju pokoj....
Stastny lov zelam
dabelskym
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pěstík 15. 12. 2014 15:06

Zdravím,

jak se zbavit krtka ze zahrady, na to jsem našel super stránku, kde je vše popsáno a jsou tam skvělé rady.

Doporučuji navštívit http://www.semena-rostliny.cz/blog/145- ... k-sousedum
Pěstík
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos077 26. 6. 2015 23:27

Zdravím,

máme zahradu o rozloze 2000m2. Je to poměrně velká plocha a na té se nám zabydleli krtci. Na různých diskuzích jsem se dočetl spoustu tipů jak na ně, ale kdybych měl zkoušet vše tak to nestihnu do zimy :-D Rád bych se tedy zeptal jak fungují solární odpuzovače.
Díky za rady

PS. nechci kvůli mému jednomu dotazu zakládat nové vlákno, tak radši využiji toto starší.
Přílohy
10747.jpg
Mám v plánu zakoupit podobný
10747.jpg (68.64 ) Zobrazeno 25074 krát
karlos077
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 6. 2015 21:57

Moje vlastní zkušenost - odpuzovače na naší zahradě nefungují (rozloha zahrady je přes 2000 m2), krtky honíme každoročně od jara do podzimu, a jim se do jara povede přeorat pozemek kde se dá.
Vyzkoušeli jsme všechno možné, nejlépe zabral karbid nasypaný do děr, ale ani to není trvalá pomoc. Vloni jsem si pořídila kočku, byla letos už třikrát úspěšná, a je to znát.
Někdo si ale solární a jiné odpuzovače chválí, ovšem na tak velkou zahradu by jich bylo potřeba dost :hm
Fidych
Zahradník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků