samozavlažovací truhlíky

Rady a tipy na pěstování zeleniny a léčivých rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod honza70 25. 9. 2013 15:20

Zdravím - byl bych rád, kdyby se mi ozval někdo, kdo má zkušenosti se samozavlažovacími truhlíky od firmy Plastkon, Smart System. Manželka, dívka nezkušená, jeden koupila, protože chce mít doma pažitku a naťovou cibuli. Asi jí ho v prodejně hodně chválili kvůli tomu stavoznaku.
Tyto truhlíky mají vyjímací dno s 8 kruhovými otvory, do jednoho se vkládá stavoznak, ukazující výšku vody. Šest otvorů tvoří jakési nálevky až na skutečné dno.
Rád bych věděl, jestli se truhlík plní zeminou přímo na to vyjímací dno bez nějakého dělicího materiálu ( síťoviny ) nebo bez drenážní vrstvy - mám obavy, že když se tam nasype zemina, pronikne až na to skutečné dno a po nalití vody se tam vytvoří bahno. Možná si ale dělám zbytečné starosti.
Četl jsem o vynikajících vlastnostech samozavlažovacích truhlíků zn. Lebiš, s nassávacími knoty. Truhlík fy Plastkon knoty nemá.
honza70
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 25. 9. 2013 20:01

Mám oba systémy, v Lebišovi je málo zeminy, u těch druhých existují různé rozměry. V obou rostliny rostou, přes chladné období ani u jednoho nedoporučuji nechat stát vodu dole, zalévá se to vrchem podle potřeby. Lebiš doporučuje na začátku pěstování, když jsou rostliny malé, použít jen jeden knot a později víc, ale to tedy nevím, jak bych se tam dostal. A naopak v létě mi to na chalupě nevydrželo ani s tou lahví (muškáty). Velký nalévací otvor je tedy nakonec využíván kočkami - chodí do truhlíků pít.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník