Řepa

Rady a tipy na pěstování zeleniny a léčivých rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod vlazy 1. 3. 2013 11:06

Nevím jestli to zde patří, ale nenašel jsem jiné vhodnější místo.
Chtěl bych si letos na jaře zasadit trochu řepy abych měl v zimě čím krmit slepice. Nemám s tím ale žádné zkušenosti a tak bych potřeboval poradit co konkrétně zasadit a jak na to. V Tescu jsem se díval na různé semena, ale našel jsem tam pouze nějakou salátovou řepu. Podle obrázku na sáčku se semeny to vypadalo jako normální řepa, ale mne připadá, že pro slepice by asi byla lepší nějaká krmná řepa pokud vůbec něco takového pod tímto názvem existuje. Slepicím by asi chutnaly všechny druhy řepy, ale jde mi o to která řepa by asi byla pro ně vhodnější.
Také by mne zajímalo kdy řepu vysévat a jak ji pěstovat. Nemám s tím téměř žádné zkušenosti.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 1. 3. 2013 12:04

Zdravím, krmná řepa je správná volba - myslím, že se jmenuje Bučianský žltý válec (neumím slovensky) výsev se dělá zhruba zač.května...
víc info jsem nalezl zde.. http://www.semo.cz/homegardencz/index.p ... a-salatova
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 1. 3. 2013 13:36

mičurinec:
Ten tvůj odkaz je ale na salátovou řepu a ne na krmnou a příliš informací tam není.
Jinak by mne také zajímalo k čemu se používá ta salátová řepa. Podle názvu by vyplývalo, že asi na salát, ale příliš si nedovedu představit salát ze řepy.
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 2. 7. 2013 09:08

Tak jsem nakonec semena krmné řepy sehnal a zasadil. Nyní je ta řepa už dost dobře rozrostlá. Roste ale dost hustě a tak jsem ji začal rozsazovat. Při tom rozsazování listy na rozsazené řepě ovadly a klesly na zem. Myslel jsem si, že se ta řepa vzpamatuje a její listy se po čase zase zvednou a budou tak jak před rozsazováním, ale prozatím tomu nic nenasvědčuje. Rozsazoval jsem ji v pátek a sobotu a do dnes by už snad měla být dostatečná doba na to aby se vzpamatovala. Každý den jí zalévám, ale příliš to nepomáhá. Pouze u několik málo sazenic se listy vzpamatovaly a postavily, ale u většiny jsou stále ovadlé. Myslíte si, že se tato řepa ještě vzpamatuje a něco z ní bude a nebo to mám považovat za ztracené a smířit se s tím, že moje práce byla marná?
Mám ještě trochu řepy nerozsazené, ale za této situace zvažují zda jí vůbec rozsazovat. Řepa bez rozsazení by asi vyrostla, ale neměla by kvůli hustotě příliš prostor pořádně vyrůst a tím by asi byla i mizernější.
Bylo mi doporučené při tom rozsazování u každé řepy utrhnout u některých listů jejích kousek. Údajně se to tak kdysi dělávalo a řepa pak vyrostla větší. Máte s tím někdo nějakou zkušenost?
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 2. 7. 2013 16:21

řepa se nikdy nerozsazuje! seje se primo a je-li vysev husty protrha se na danou vzdalenost
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 2. 7. 2013 20:26

Nejsi zcela přesný, dříve se řepa předpěstovala a pak sázela na poli. Ale byly to malé sazenice. I já pamatuji při okopávání na poli, že se jednotila a pokud byla mezera, dosazovala se.
Ale v červenci to je pozdě, vyživující vlásečnicové kořínky by touhle dobou měly být delší než hloubka rýče. Navíc je velký odpar z listů, tam by možná pomohlo zastřižení části listů, popř. i přikrytí zavařovačkou, jako se to dělá při řízkování růží. Na slunné pozici se ještě dá navrch flašky stínící střešní taška, nebo šutr.

Každopádně zvadlé listy posekat slepicím do míchání, to jim chutná.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 2. 7. 2013 20:35

mičurinec:
Tak to jsem nevěděl je to moje chyba, ale na chybách se lidí učí. Příště to budu dělat jinak. Kdybych to protrhal tak bych při tom narušil i ty ostatní řepy. Mám to tak husté, že většinou je několik těch řep těsně pohromadě a vytáhnout jednu by znamenalo vytáhnout zároveň i ty ostatní. Nyní už to asi nechám tak jak to je a uvidím co z toho nakonec vyroste.
Nevím jestli je to pravda, ale slyšel jsem, že údajně z jednoho semene často vyroste i několik samostatných řep.
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 3. 7. 2013 16:01

kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 23. 7. 2013 14:11

Tak nakonec ty rozsazené řepy se téměř všechny vzpamatovaly a zvadlé listy se i po delší době postavily. Není už to sice ono co ty řepy které jsem nechal tak nerozsazené, ale asi jsem udělal dobře že jsem to nezlikvidoval a vyčkal zda z toho něco bude. Nyní na to má vliv i sucho ale lépe když z toho bude alespoň nějaká mizernější řepa než kdyby z toho nebylo nic.
Z těch mých letošních zkušenosti se řepou vyplývá, že při protrhávání řepy není třeba přetrhané řepy vyhazovat, ale můžou se ještě zasadit. Je dost pravděpodobné, že z toho něco i když trochu mizernějšího vyroste.
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 24. 7. 2013 18:32

Dej vědět, ale mně ty později přesazené udělaly 4 cm kuličku, zatímco ty ostatní mají 12. je to tedy červená řepa, ale u obojího je ten hlavní kořen dost dlouhý. A voda jim dělá dobře, je vidět, jak se postaví listy.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 24. 7. 2013 19:34

U některých těch rozsazených řep to podle docela velkých, zelených a dobře rozrostlých listů vypadá, že by z toho mohly vyrůst docela dobré řepy, ale u některých jiných to vypadá být mizernější. Jaké je to v zemi to nevím a kvůli tomu abych to zjistil tu řepu nyní zbytečně vytahovat nebudu. To zjistím až na podzim jaká ta řepa bude při její sklizní.
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 24. 7. 2013 20:04

Já jsem takhle rozsazovala mrkev a musím říct, že se docela zadařilo. Byla sice menší, ale pěkná.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník