Jak pěstovat chřest?

Rady a tipy na pěstování zeleniny a léčivých rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod aloha77 14. 7. 2008 19:59

Dobrý den. Ráda bych se dozvěděla nějaké další zkušenosti s pěstováním chřestu. U domu nám roste chřest divoce, ale nevím jak ho namnožit a jak o něj pečovat. Máte nějaké rady z praxe?
aloha77

Odeslat příspěvekod kejki3 14. 7. 2008 21:07

Pěstování chřestu není jednoduché. Především vyžaduje lehké, hlinitopísčité půdy. Na podzim před výsadbou je nutné půdu hluboce rigolovat do hloubky 50–90 cm. Do brázdy uložíme vrstvu kompostní zeminy smíšenou s dobře rozloženým chlévským hnojem. Vápněním upravíme půdní reakce na 6–6,5 pH. V březnu vysazujeme do brázd 30 cm hlubokých a 40–60 cm širokých, v řadách 150 cm od sebe ve sponu 35 cm předpěstované, vyselektované samčí sazenice A třídy (tj. nejméně s 5 kořeny), zakoupené nejlépe přímo od pěstitelů. Sazenice zasypeme 5–7 cm kompostní zeminy a mírně přitlačíme. Pak už pravidelně zaléváme, odplevelujeme a při okopávce postupně přihrnujeme. Při této péči vyraší během prvního roku zelené prýty, které ponecháváme růst až do podzimu a teprve pak je u země odřízneme.

Během vegetačního období je nutno rostliny zavlažovat a přihnojovat kompostem s příměsí minerálních hnojiv s obsahem dusíku, hořčíku a síry. Druhým rokem na jaře nakopčime nad řadami rostlin hrůbky asi 40 cm široké a 30 cm vysoké. Postup pěstování je obdobný jako v prvním roce. Teprve třetím rokem, kdy již rostliny dostatečně zesílily, je možné sklízet první výhony. V polovině března nahrneme nad řádky 50 cm vysoké a široké hrůbky, vrcholy utužíme, nebo celé řady pokryjeme černou, netkanou textilií. Jakmile se začne povrch země nebo fólie nadzvedávat, což bývá tak koncem dubna, odhrneme půdu a bílý výhonek v délce asi 25–30 cm opatrně nad sazenicí odřízneme. (Pěstitelé chřestu používali speciální dlouhé nože.) Hrůbek opět přihrneme.

Chřest roste velmi rychle a sklízíme ho až do konce června. Potom sklizeň ukončíme, hrůbky rozhrneme, rostliny přihnojíme a další výhony ponecháme až do podzimu volně narůstat, aby rostliny zesílily. Chřest vydrží na stanovišti (chřestovně) 10–15 let. U nás je pěstována odrůda chřestu Ivančický, v Německu Ruhm von Braunschweig a ve Francii d’Argenteuil Hativ. V současnosti je konzumenty stále oblíbenější zelený, nebělený chřest. Pěstování je vpodstatě stejné, rozdíl je jen v tom, že nad rostliny nahrnujeme jen nízké hrůbky, výhony necháváme růst nad zem a světlezelené je odřezáváme. Z odrůd Zeleného chřestu jmenujme například Spagavia Lucullus nebo Marry green

Tohle je samozřejmě pro perfekcionisty. Ale je náročný na výživu, to je pravda.
Můžete na jaře bělit i ten Váš planý, jen na něj před rašením dejte kýbl.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 14. 7. 2008 21:09

Jako zajímavost: Zatímco v Ivančicích si pěstují chřest hlavně na své slavnosti, u Vojkovic ho komerčně pěstují. Majitel firmy je Holanďan.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků