Česnek a problémy s jeho pěstováním

Rady a tipy na pěstování zeleniny a léčivých rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod suma 18. 7. 2008 17:32

uskladnění česneku - loni jsem zkusila a teď mohu doporučit. Po vytažení nechám dlouhou nať a normálně usuším. Po očištění skladuji dvojím způsobem - paličák nechám stonky délky asi 25 cm, dám do vázy jako kytici palicemi nahoru, vázu jsem umístila na mražák, tedy relativně do tepla. Nepaličák : stonky délky asi 15 cm jsem svázala do kytičky a zavěsila za ledničku. A teď to nejlepší - letošní česnek jsem už sklidila, ale mám zbytek toho loňského a v obou případech stále tvrdý, vůbec netrochniví. Mohu tento způsob všem doporučit, opravdu to funguje.
suma

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 18. 7. 2008 20:17

Ano také to tak občas dělám.Jde tyto "kytice" použít i jako suchou vazbu do slaměnek na zimní dekoraci,s tím,že se česnek postupně odebírá.Co se týká aranžování,je pěkné a zajímavé použití i květních stvolů paličáku s pacibulkami.Jinak paličák skladuji se stonky i v bednách,cik cak max tři vrstvy.A vydrží v pohodě až do jara.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 18. 7. 2008 20:23

Cik-cak druhou vrstvu palice na stonky a třetí také.Stonky jednotlivé palice izolují .V průměru sklízím 7-10 kg paličáku.Takže by se mi kytice nikam nevešly. :D
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 20. 7. 2008 20:53

Nejobsáhlejší a nejfundovanější popis a návod na pěstování česneku najdete na www. k-cesnek.cz.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 20. 7. 2008 21:01

česnek už mám vyklizenej,ale asi jsem zaspala dobu,bylo hromadu palic popraskanejch
hned se podívám na ty stránky
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 20. 7. 2008 21:16

OMLOUVÁM SE PANÍ ŠÁRCE.Přehlédl jsem Váš dotaz.Návod je tento.: Z česnekového porostu,který necháme úplně vyzrát,stačí jen část sazenic dle potřeby sadby,sklidíme ručně úbory s pacibulkami dříve než se rozpadnou.Úbory necháme doschnout ve stínu a proudícím vzduchu.Přebereme a roztřídíme,větší necháme na sadbu,malé na česnekový bionálev pro ošetření zeminy v květináčích a záhoncích.Z pacibulek se v prvním roce vypěstují malé cibule,které opět můžeme přebrat větší spotřebujeme v kuchyni a menší opět jako sadbu na záhoncích.Z nich v následujícím roce vyrostou již normální klasické paličáky.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 20. 7. 2008 21:25

Já sklízel česnek teprve včera a drží pevně palice. V práci ho ještě nemám sklizený. U nás se říká že se musí sklízet česnek až po Aně.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 21. 7. 2008 14:00

u nás se říká že česnek nemá vidět panáky,takže před žněma
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 21. 7. 2008 19:50

Tak jste mě vyprovokovala a vytáhnul jsem ho i v práci. Ani jeden nebyl rozpadlý a celkem pěkný. Je ho tak 15kg.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 21. 7. 2008 20:23

tak to budete zdraví a utužíte si srdce,až to sníte
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 21. 7. 2008 21:17

Já ho vyměním za vepřový 8-P . U nás ještě existuje výměnný obchod :mrgreen: .
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 21. 7. 2008 21:27

Rozpadlé palice česneku svědčí o jeho "přezrání".Ale v zahrádkářské kulinářské praxi ani rozpadlý česnek není na závadu.Jen je třeba ho přednostně zpracovat do česnečky a bramboráků.Uchovatelnost těchto palic je kratší.Záleží na počasí a odrůdě kdy je doba sklizně. Některé odrůdy by se měly vybrat už začátkem července jiné stačí až koncem.A JEDNO UPOZORNĚNÍ česnek-cibuli-porek nesázet po sobě na stejné místo aspoň 2 roky.A je dobré po sklizni těchto použít na podzim dusíkaté vápno co by prevenci.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 21. 7. 2008 21:32

To máte pravdu. Já mám malou zahradu a musel bych to sázet po sobě tak jsem začal cibuli pór a česnek sázet na pozemku v zahradnictví. Tam nebyl nejméně 30 let. S tím dusíkatým vápnem je to dobrý nápad. určitě ho použiji až sklidím cibuli. Díky.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 22. 7. 2008 21:50

My máme zas jinou zajímavost: kromě naší zahrady je tu v sousedství několik zahrádek. Všichni jsme zkoušeli pěstovat česnek, a roste jen na jedné v jednom místě - krásný, zdravý, velký, vydrží do jara. Jinde se prostě nedaří - buď udělá jen hladkou "kuličku", nebo droboučké stroužky, co je za trest loupat.
Kadibudku tu nemá už dvacet let nikdo, a pěstitel krásného česneku si ani neláme hlavu nějakým přihnojováním, mořením, postřiky a podobně. Prostě nasází na podzim česnek, občas se přijede podívat, a česnek roste a roste do krásy 8-P . Záhon ani moc nestřídá, tak po třech letech, má obdělán jen kus zahrady (a kadibudka nebyla nebyla v těch místech ani v dávné minulosti).
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 22. 7. 2008 21:55

A zase se potvrzuje pravidlo že blbej sedlák má největší brambory. ;-)
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků