Akú zeleninu do tieňa resp. polotieňa?

Rady a tipy na pěstování zeleniny a léčivých rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Rudd 12. 5. 2008 19:30

Potreboval by som od vás - skúsenejších poradiť, akú zeleninu úspešne pestovať v tieni ovocných stromov, resp. v polotieni, keď stromy tienia okolitý priestor približne polovičku dňa.
Skúšal som už s rodinou niečo po minulé dva-tri roky, ale neúspešne, napr. určite tam nerastú uhorky, rajčiny, cibuľka, veľmi slabo koreňová zelenina-mrkva a petržel. Škoda, lebo takéto podmienky mám približne na štvrtine svojej pridomovej záhradky.
Poraďte niečo, prípadne aj z menej tradičných druhov, resp. u tých tradičnejších prezraďte
pestovateľské postupy, ktoré by pomohli ... Ako vy využívate takéto priestory ?
Vopred ďakujem !
Rudd
Rudd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod HanaT 12. 5. 2008 19:43

U vás asi nebude problém s polostínem,ale pod stromy se vám zelenině nedaří z důvodu nedostatku živin a vlhka,které stromy vyčerpají svými kořeny.
Já pěstuji zeleninu také v polostínu za stodolou kde svítí až ve tři odpoledne ,možná není tak časně narostlá,ale zatím se jí tam daří .
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 12. 5. 2008 20:59

Já pod stromy pěstuji jahody. Ale docela tam jdou kedlubny a květák.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Rudd 13. 5. 2008 07:58

Ďakujem, aj keď by som očakával rady od viacerých záhradkárov.
Možno má čiastočne pravdu Hana T, určite záleží aj na pôde, veľkosti stromov ...
Celkom dobre sa tam darí burine a možno by sa darilo trávniku, ale trávnika máme dosť na celom nádvorí ...
Rudd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 13. 5. 2008 11:34

Já mám v polostínu brambory, přímo pod stromy rebarboru a keříky rybízníků a angreštu - těm se takto daří výborně, naopak na osluněných místech, kde jsem je zkoušela pěstovat, v loňském horkém létě nevydržely. (Ovšem musím dodat, že neměly pravidelnou závlahu, protože tuto zahradu nemám u domu a každý den se na ni nedostanu).
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zuzana Bowen 3. 5. 2009 18:07

Cibula by nemala byt problem, to ma prekvapilo.
Skuste redkvicky, alebo cervenu repu, ale najlepsie sa bude darit fazulke, ta nepotrebuje vela svetla, 4 hodinky denne jej postacia. Tiez sa bude darit kalerabu, karfiolu a brokolici. Ja tieniste miesta v zahradke vyuzivam pre cibik, matu, pertzlenovu vnat ci timian a prospeje to aj bazalke, ktorej listky sa na dlhsom slnku skuceraveju a stracaju vlhkost. Takisto to je aj s listovou zeleninou, salatu alebo spenatu sa najlepsie dari v polotieni.
Zuzana Bowen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Evas1 11. 11. 2017 21:27

V tieni alebo polotieni sa dá pestovať najmä koreňová zelenina, rôzne šaláty a strukoviny. Pre inšpiráciu posielam zoznam zelenina do tieňa
Ja osobne pestujem v tienistých miestach hlavne strukoviny a mrkvu.
Evas1

Odeslat příspěvekod Návštěvník 29. 1. 2019 07:53

Zuzana Bowen píše:Cibula by nemala byt problem, to ma prekvapilo.
Skuste redkvicky, alebo cervenu repu, ale najlepsie sa bude darit fazulke, ta nepotrebuje vela svetla, 4 hodinky denne jej postacia. Tiez sa bude darit kalerabu, karfiolu a brokolici. Ja tieniste miesta v zahradke vyuzivam pre cibik, matu, pertzlenovu vnat ci timian a prospeje to aj bazalke, ktorej listky sa na dlhsom slnku skuceraveju a stracaju vlhkost. Takisto to je aj s listovou zeleninou, salatu alebo spenatu sa najlepsie dari v polotieni.
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků