Brambory

Rady a tipy na pěstování zeleniny a léčivých rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod vlazy 30. 6. 2015 20:28

Zajímalo by mne jak to kde vypadá letos s mandelinkami. Myslel jsem si, že mandelinky už dávno u nás vyhynuly, protože jsem je už hodně let neviděl. Pamatuji si je ještě ze 70 a 80 let kdy jich bylo docela dost. Loni jsem neměl žádné a brambory byly krásné. Dnes kdy jsem se šel podívat do zahrady jak mi moje brambory rostou tak jsem byl téměř šokovaný kolik těch mandelinčích potvůrek jsem tam na nich našel. Je ale zajímavé, že na některých bramborech jich bylo plno a na jiných téměř žádné. Že by jim ne každá brambora stejně chutnala? Mám těch brambor pouze symbolicky 3 ne příliš dlouhé řádky, ale jak mi budou ty potvůrky řádit dál tak z mojí letošní úrody brambor asi bohužel nebude nic a moje práce přijde nazmar. Některé listí už jsou úplně zničené, povadlé a asi i odepsané.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 1. 7. 2015 22:53

Na neošetřených porostech je jich hodně. A ano, občas některý keřík není zasažen.
Přezimují v půdě, takže mírná zima je pro ně výhodou. http://www.agromanual.cz/cz/atlas/skudc ... orova.html Z běžných postřiků zabírá mospilan.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 2. 7. 2015 15:07

Loni jsem neměl žádné mandelinky a soused také mluvil, že je nemá a tak přezimovat ani nemělo co. Předpokládám, že možná ke mne letos přilítly odněkud a začaly se u mne množit. Myslel jsem si, že mandelinky už jsou v naší oblasti vyhynulé, ale ony se u mne letos objevily a pochutnávají si na mých bramborech. Brambory jsem sadil různé druhy, takové jaké jsem nakoupil v obchodě a tak možná některý druh jim chutná trochu více. Postřiky asi budou proti nim účinné, ale ty bych nerad používal. Je to chemie která se více či méně dostane do těch brambor a to nechci. Prozatím proti těm potvůrkám bojuji sbíráním do kelímku a následnou likvidaci a zdá se, že jich pomalu ubývá.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 3. 7. 2015 19:55

Ještě jako školní děti, jsme chodili povinně do pole zbírat mandedlinky ;-) ,tak proč né dnes.Jen zbírejte je to nejlepší způsob,jak se jich bez chemie zbavit. :tleskani
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 3. 7. 2015 20:28

Ano, sbírání mandelinek je sice trochu pracný ale dobrý a docela účinný způsob jak se jich zbavit. Od doby co jsem je letos začal sbírat pozoruji, že je jich s každým dnem stále méně a tak z těch mých letošních brambor snad ještě něco bude i když ty které mají listy okousané na +/- 90% se už téměř určitě nevzpamatují.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků