Kdy ostříhat tymián?

Rady a tipy na pěstování zeleniny a léčivých rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Červík 30. 3. 2007 16:37

Po zimě je krásně zelený a voňavý. Jen mi vrtá hlavou, kdy ho mám ostříhat a usušit.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ottova 30. 3. 2007 22:58

Aby měl i v sušeném stavu dostatek silicí a tudíž i žádoucí aroma, sklízí se v době plné vegetace- od května do července. Ostříhané větvičky se suší na stinném a vzdušném místě např. svázané do malých kytiček a zavěšené.

Při kuchyňském nebo léčebném využití pozor na větší množství, může způsobit otravu. Běžně se přidává jedna snítka nebo jedna čajová lžička sušeného tymiánu.
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 31. 3. 2007 11:28

Děkuji za informaci, tak to si musím ještě počkat.
Co se týká jeho použití, mám jeho chuť moc ráda a dávám ho k masům, do omáček a prostě kde se dá, že bych s ním zrovna šetřila, to také ne .... to už by ta moje rodinka musela být ante-fíne! :D :D Tak to asi budu potencionální travička. :P :wink: :D
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ottova 31. 3. 2007 22:34

Každý snese trochu jinak, tak pokud si budete chtít zahrát na "Maryšu", budete asi muset oholit celou rostlinku :twisted:

Ne, vážně - většinou se nic nestane, pokud do jídla opravdu nestrčíte celou rostlinu i s květináčem, ale někdo může být citlivější nebo alergičtější a pak by mohl vzniknout problém nebo kdybyste rodinku kr mila tymiánovými hody denně :shock:

Tak ať Vám roste a chutná!
[/url][/quote]
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 31. 3. 2007 22:34

Jestli máte sušičku na ovoce, dobře se v ní suší bylinky na sítech (ta s hustšími oky bývají součastí kvalitních sušiček) při teplotě do +50 stupňů. Bylinky neztrácejí barvu ani aroma.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 30. 4. 2007 21:52

Já už léta stříhám tymián, šalvěj i levanduli koncem dubna. Rostlinky do té doby obraší, takže co nastříhám, mohu hned využít. Přes léto pak narostou rostlinky znovu, klidně je zase šmiknu (tentokrát ne tak razantně) a co naroste potom, nechám přes zimu.
Někdo je na zimu naopak stříhá, já to ale rozhodně nedoporučuji, často v tomto případě totiž dojde k jejich zmrznutí - a je po bylince.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martik69 13. 5. 2007 09:54

Ahojky já stříhám před kvetením, což bylo právě včera, už mi začal kvést, jenom ho nesuším, ale mrazím docela se mi to osvědčilo neztrácí chuť vůni ani barvu :wink:
Martik69
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 6. 8. 2008 17:22

Já jsem tymián vysela letos poprvé. Vzešlo ho trošičku. Asi ho ani stříhat nebudu, aby zůstal. Ráda bych věděla, jak se za syrova používá, do čeho. Dostala jsem od známé pytlík bylinek, ale nevím, která je která. Zmrzlé je občas vyndám z mrazáku a do něčeho nakrájím. Ale nemám recepty na používání těchto bylinek. Nemohla byste mi poradit. Mám ještě majoránku a bazalku. Daňková Vladimíra
(Půjčila jsem si i knížku z knihovny pro pěstování bylinek na zahradě a jsou v ní nějaké recepty, ale tymián tam není.)
A jak vyroste velká mateřídouška a na co se používá. Já ji možná mám taky a teď mi kvete.
Děkuji za odpověď.

Nejde mi v tomto programu napsat zavináč. Můj mail je gala.teta seznam.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 6. 8. 2008 21:58

Mateřídouška i tymián mají podobné nároky na pěstování:chtějí plné výsluní a lehkou propustnou půdu, ne kyselou. Na zimu by bylo dobré tymián sestřihnout, a pak ho přikrýt chvojím, aby líp přezimoval. Jinak se má seřezávat během léta podle potřeby, taky se víc rozroste (rozkošatí). Dá se množit dělením trsů, nebo zakořeněnými lodyhami, které polehly.
Tymián se používá při uzení masa, přidává se do sekané, ke zvěřině(ke králíkovi též), do salátů, omáček, na pizzu, do hrachových a fazolových pokrmů, může se použít ke kořenění ryb, někdo přidává i do nakládaných okurek nebo s bobkovým listem do kysaného zelí. Musíte vyzkoušet, jak vám bude chutnat, raději na poprvé kořenit méně.
Jinak jako léčivá bylina se tymián hodí ke kloktání při angíně či zánětu hrtanu, dá se použít i na obklady při bolení v krku.
Mateřídouška má podobné využití v kuchyni - k drůbeži, do nádivek, omáček. Čerstvá je dost aromatická, takže méně kořenit bude lepší. Jako léčivka je například vhodná na čaj (s medem) proti kašli, nachlazení a chrapotu, čaj neslazený je dobrý na zažívání. Nálevem z mateřídoušky můžete oplachovat vlasy (proti lupům), nebo přidat do uklidňující koupele.
Obě bylinky lze i sušit při 40 stupních v sušičce.
Mateřídoušek je víc druhů, nejnižší jsou kobercové kolem 5-8 cm, ty nejvyšší druhy nepřerostou víc, jak 30 cm.
(A taky se mateřídouška dávala do balzamovacích roztoků :D )
Fidych
Zahradník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků